اثرگذاری واکسن آکسفورد با فاصله تزریق 3 ماهه بیشتر می شود

47

1399/12/2

19:13


مطالعه‌ای که به تازگی صورت گرفته نشان می‌دهد، تزریق واکسن دانشگاه آکسفورد با ایجاد فاصله طولانی میان دو دز اثربخشی بیشتری دارد و ایمنی ایجاد می‌کند.

اثرگذاری واکسن آکسفورد با فاصله تزریق 3 ماهه بیشتر می شود

به گزارش بهداشت نیوز به نقل از رویترز، نتایج مطالعه‌ای که روز گذشته توسط مجله پزشکی لنست منتشر شد بیانگر آن است، واکسن کووید ۱۹ آسترازنکا- دانشگاه آکسفورد زمانی موثرتر است که دوز دوم آن به جای شش هفته، سه ماه پس از اولین بار تجویز شود.

این مطالعه یافته‌های شرکت داروسازی انگلیسی-سوئدی را در اوایل ماه جاری تأیید کرد که نشان داد این واکسن به مدت سه ماه پس ازنخستین دز، ۷۶ درصد در برابر عفونت ویروس کرونا اثربخشی دارد.

با توجه به مطالعه مجله معتبر لنست که از توصیه‌های انگلیس وسازمان جهانی بهداشت برای تزریق در فواصل طولانی‌تر پشتیبانی می‌کند، مشخص شد اثربخشی بیشتر با ایجاد فاصله درازمدت حاصل می‌شود و در این شرایط واکسن دانشگاه آکسفورد ایمنی ۸۱ درصدی ایجاد می‌کند، در حالی که اگر فاصله میان دریافت نخستین دز و دومین، ۶ هفته باشد میزان اثربخشی این واکسن به ۵۵ درصد کاهش می‌یابد.

در مواجهه با جهش‌های جدید ویروس کرونا که مسری‌تر از انواع قبلی هستند، بسیاری از کشورها امیدوارند  با تزریق دوز اول به تعداد بیشتری از افراد ایمن سازی را گسترش دهند.

منبع: خبرگزاری فارس

مطالب مشابه