آیت الله رئیسی اظهارکرد: رهبری هم در سطح عالی کشور و هم در سطح میانی در کشور بر این امر تاکید داشته‌اند و توسعه یافتگی نیز در گرو وحدت و انسجام است.

وی افزود: به دنبال افزایش تولید به واسطه راه‌اندازی واحدهای راکد باشیم. در راستا احیای کارخانه‌های راکد و نیمه فعال، در نشست‌های ستاد اقتصاد مقاومتی در قوه قضائیه و در جلسه اقتصاد مقاومتی، این کارخانه‌ها مطرح شوند و گره‌ها بررسی شده و بخشی که مشکل قضائی دارد با همت دستگاه قضا حل شود و یا در استان‌ها در دادگستری‌ها یا در دیوان دنبال شود.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه اگر کارخانه‌ای راکد باشد جوانان سوال دارند که چرا کارخانه بسته شده و باید ببینیم اشکال در کجاست و اشکالات را رفع کنیم، تصریح کرد: مسئله بیکاری، باید در این استان مرتفع شده و جوانان در این استان بیایند و مشغول به کار شوند.

وی همچنین بر فعال کردن داوری‌ها تاکید کرد و ادامه داد: اگر دو سازمان دولتی با هم مشکلی دارند، باید در خود دولت حل شود و دعاوی بین دو سازمان و دو مجموعه اداری حتماً می‌تواند در دولت حل شود و به دادگستری کشیده نشود.

رئیس قوه قضائیه همچنین با اشاره به وجود جنگل‌ها در استان کهگیلویه و بویراحمد، گفت: مساله درخت‌های

 خدادادی، بلوط و این فضای جنگلی و فضای بسیار دلنشین در این استان چهار فصل که فضای مناسب گردشگری  و منابع طبیعی و ثروت‌های بزرگی دارد، نباید دچار آسیب شود.

آیت‌الله رئیسی تاکید کرد: اگر در جایی مشکلی با کشاورزان و زارعین وجود دارد باید مسئله حل و به نحوی رفع اختلاف شود که با حفظ منابع طبیعی، کشاورزان بتوانند از این زمین بهره برداری کنند.

وی گفت: یک ساز و کار در خود منابع طبیعی و در قانون تعریف شده که چگونه اراضی هم به عنوان منابع طبیعی بماند و هم مورد استفاده زارعین قرار گیرد. این کاملاً در قانون مشخص شده و اجرای این قانون می‌تواند هم منابع طبیعی را از هدر رفتن جلوگیری کند و هم زارعین از منابع بهره برداری کنند.

رئیس قوه قضائیه مساله جنگل‌ها و منابع طبیعی را برای استانی مثل کهگیلویه و بویراحمد با اهمیت عنوان و تصریح کرد: باید ساز و کاری تدوین شود که در عین اینکه جنگل‌ها حفظ شوند، اختلاف بین زارعین و منابع طبیعی نیز حل شود.

وی با بیان اینکه در قضیه حمایت از مدیران نیز، مدیران شجاع، کارآمد و کسانی که نمی‌گذارند دغدغه برای زندگی مردم ایجاد شود، مورد حمایت همه هستند، تاکید کرد: وظیفه داریم از این مدیران حمایت کنیم و حمایت خواهیم کرد و چون مدیر شجاع و کارآمدی که در میدان آماده است خطرپذیری کند و حتی خودش را به مخاطره انداخته تا کار تعطیل نشود و مردم گرفتار نشوند، این مدیریت حتماً مورد حمایت است و ما تقدیر می‌کنیم و این مدیریت جهادی و این مدیریت کارآمد اینگونه می‌تواند اثر بخش باشد.

رئیس قوه قضائیه در پایان ضمن تقدیر از زحمات استاندار کهگیلویه و بویراحمد در خدمات رسانی به مردم زلزله زده شهرستان‌ دنا و شهر سی‌سخت، بیان کرد: از استاندار که به زلزله زدگان خدمت می‌کنند تشکر می‌کنم و مردم هم از ایشان راضی بوده و از حضور او در لحظات ابتدایی وقوع زلزله در میان زلزله زدگان راضی هستند.