عامل مهم افسردگی پس از زایمان کشف شد

4

1400/1/16

22:55


محققان دریافتند، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مضر در پلاستیک ممکن است خطر افسردگی پس از زایمان را افزایش دهد.

عامل مهم افسردگی پس از زایمان کشف شد

به گزارش بهداشت نیوز به نقل از فوربز، نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مضر در پلاستیک ممکن است خطر افسردگی پس از زایمان را افزایش دهد.

در یک مطالعه کوچک بر روی زنان باردار، محققان دریافتند که قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مختل کننده غدد درون ریز که معمولاً در پلاستیک‌ها و محصولاتی مانند رژ لب، عطرها و لوسیون‌ها یافت می‌شود می‌تواند در افسردگی پس از زایمان نقش داشته باشد.

این مطالعه که در مجله «Clinical Endocrinology & Metabolism» منتشر شده است، ۱۳۹ زن باردار و میزان بیس فنول و فتالات موجود در ادرار و نمونه‌های خون آنها را بررسی کرده است.مطالعات نشان داده است، قرارگیری در معرض این ماده پلاستیکی و شیمیایی با کاهش سطح پروژسترون در دوران بارداری و احتمال بیشتر ابتلا به افسردگی پس از زایمان همراه است.

محققان همچنین دریافتند، زنانی که سطح بالاتری از مواد شیمیایی مختل کننده غدد درون ریز در بدن خود دارند دچار سطح پایین تری از پروژسترون، هورمونی که نقش مهمی در چرخه قاعدگی، در حفظ مراحل اولیه بارداری و تعدیل روحیه دارد هستند.

ملانی جیکوبسون، نویسنده مطالعه در بیانیه‌ای توضیح داد: این تحقیق از آن جهت مهم است که فتالات‌ها در محیط بسیار شیوع دارند و تقریباً در تمام زنان باردار در ایالات متحده قابل تشخیص هستند. اگر این مواد شیمیایی بتوانند بر سطح هورمون‌های قبل از زایمان و پس از آن افسردگی پس از زایمان تأثیر بگذارند، کاهش قرار گرفتن در معرض این نوع مواد شیمیایی می‌تواند راهی قابل قبول برای جلوگیری از افسردگی پس از زایمان باشد.

منبع: خبرگزاری فارس

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو