نامزدهای نهایی «جایزه ترنر» معرفی شدند

منبع: برترین ها

70

1400/2/18

13:12


فهرست کوتاه این دوره از جایزه ترنر، مهمترین جایزه هنری در انگلیس، در حالی اعلام شد که برای اولین بار همه نامزدها از گروه‌های هنری حامی تغییرات اجتماعی بودند.

خبرگزاری ایرنا: فهرست کوتاه این دوره از جایزه ترنر، مهمترین جایزه هنری در انگلیس، در حالی اعلام شد که برای اولین بار همه نامزدها از گروه‌های هنری حامی تغییرات اجتماعی بودند.
 

نامزدهای نهایی «جایزه ترنر» معرفی شدند

 
هیات داوران جایزه ترنر گروه هنری آرایه (Array) متشکل از هنرمندان اهل بلفاست، گروه بلک اوبسیدین ساوند سیستم از هنرمندان رادیکال اهل لندن، کوکینگ سکشنز متشکل از هنرمندان اهل لندن که با الهام از غذاها آثار هنری سه بعدی خلق می‌کنند، گروه جنتل/رادیکال از هنرمندان اهل ولز که از هنر به عنوان ابزاری برای ایجاد تغییرات اجتماعی استفاده می‌کند و گروه پراجکت آرت وورکز در جنوب لندن را به عنوان نامزدهای نهایی این جایزه در سال ۲۰۲۱ اعلام کردند.
 
متولیان برگزاری این جایزه معتبر هنری می‌گویند: این اولین بار است که هیات داوران جایزه ترنر فهرست کوتاه نامزدهای این جایزه را به طور کامل از گروه‌های هنری انتخاب کرده‌اند. تمام نامزدها با جوامع گوناگون در سراسر انگلیس همکاری نزدیک و مستمری دارند تا از طریق هنر، تغییرات اجتماعی ایجاد کنند.
 
آثار این نامزدها از ۲۹ سپتامبر تا ۱۲ ژانویه سال آینده میلادی (۷ مهر تا ۲۲ دی ۱۴۰۰) در گالری و موزه هنر هربرت در کاونتری انگلیس به نمایش گذاشته می‌شود. برنده این جایزه روز اول دسامبر (۱۰ آذر ۱۴۰۰) در یک مراسم تلویزیونی اعلام خواهد شد؛ به نفر اول ۲۵ هزار پوند و به هر کدام از نامزدها ۱۰ هزار پوند جایزه نقدی اهدا می‌شود.
 
جایزه ترنر مهمترین جایزه هنری در انگلیس است که از سال ۱۹۸۴ میلادی هرساله از طرف موزه تیت بریتانیا به هنرمندان تجسمی برجسته و سرشناس اهدا می‌شود. از برندگان پیشین این جایزه می‌توان به آنیش کاپور مجسمه‌ساز هندی و دیمین هرست هنرمند انگلیسی اشاره کرد.
 
طی سالهای گذشته این جایزه معتبر هنری با مجموعه‌ای از هنرهای چیدمانی از یک تخت مرتب نشده گرفته تا آثار هنری که از مدفوع فیل یا موی انسان ساخته شده بودند، تیتر رسانه‌ها شد. در سال ۲۰۱۹ چهار هنرمندی که به فهرست کوتاه جایزه ترنر راه یافتند، نیز از هیات داوران این جایزه خواستند جایزه را به طور مشترک به همه آنها اهدا کنند زیرا همگی با هم یک گروه تشکیل داده بودند تا در دوران بحران سیاسی در انگلیس و بیشتر نقاط دنیا، اتحاد و همبستگی خود را نشان دهند. سال گذشته این جایزه به دلیل شیوع کرونا لغو و جایزه نقدی آن بین هر ۱۰ نامزد تقسیم شد.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو