این 15 اشتباه را کنار بگذارید تا عمر خودروتان کم نشود !

این 15 اشتباه را کنار بگذارید تا عمر خودروتان کم نشود !


منبع: دلگرم

9

1400/2/19

14:02


این 15 اشتباه را کنار بگذارید تا عمر خودروتان کم نشود !

اشتباهات منجر به کاهش عمر خودرو

اشتباهات رایجی که رانندگان مرتکب می شوند و با ترک آنها می توانند خودروی با طول عمر بیشتری داشته باشند.

اشتباهات منجر به کاهش عمر خودرو

ترک این اشتباهات عمر خودرو را به شکل چشم‌گیری افزایش می‌دهد.

اشتباهات خودروسواران

ما در این مقاله به 15 مورد از اشتباهات رایج میان رانندگان اشاره خواهیم کرد.

1- فشردن پدال ترمز اتومبیل در زمان عبور از روی دست‌ اندازها

این کار فشار زیادی را به سیستم فنربندی خودرو،اکسل و سیستم ترمز اتومبیل وارد میکند ،نحوه صحیح عبور از دست انداز به این صورت می باشد که باید طوری برنامه ریزی کنیم که تا قبل از رسیدن به دست انداز سرعت را کم کرده کرده و در هنگام عبور از دست انداز ترمز به هیچ عنوان نباید درگیر باشد.


2- کشیدن ترمز دستی بدون فشردن کلید آن

کشیدن ترمز دستی بدون نگه داشتن کلید آن باعث خرابی چرخ دنده های آن و وارد آمدن فشار بیش از حد به سیم ترمز دستی میشود. که می بایست در اجاره خودرو ایرانی به این نکته توجه نمایید زیرا از ماشین های اجاره ای خارجی و شاسی بلد کمک فنر های ضعیف تری دارند.


۳- عدم تعویض به موقع روغن گیربکس

روغن گیربکس واسکازین نیز مانند روغن های دیگر نیاز به تعویض دارد که تعویض به موقع آن باعث روان کارکردن گیربکس وسلامت گیربکس و غیره میشود.


۴- تعویض فیلتر روغن به صورت یک‌ بار در میان

بعضی از دارندگان خودرو فیلتر روغن را به صورت یک مرتبه در میان تعویض می‌کنند و حتی بدتر از آن فیلترهای روغن غیر استاندارد خریداری می‌کنند. این دسته از افراد باید آگاه باشند که تعویض یک‌بار در میان فیلتر باعث می‌شود که فیلتر فرآیند تصفیه را به درستی انجام ندهد و چنانچه این فرآیند به روش صحیح انجام نشود، آسیب‌های غیر قابل جبرانی به موتور وارد خواهد شد.


۵- گرم کردن اتومبیل به صورت درجا و به مدت طولانی

این کار نه تنها مفید نیست بلکه ضرر زیادی هم به موتور خودروهای ایرانی و اتومبیل های خارجی وارد می‌آورد .درجا کارکردن بیش از حد باعث گرم شدن بیش از حد منبع اگزوز میشود و این گرما به موتور خودرو منتقل میشود که به نوبه خود برای موتور ضرر دارد.

در زمستان بهتر است نهایتا یک دقیقه ماشین درجا کارکند سپس چند کیلومتر اولیه تا گرم شدن ماشین در حد مطلوب را با سرعت پایین طی کرد.

اشتباهات منجر به کاهش عمر خودرو

۶- پایین آوردن شیشه اتومبیل به جای کولر گرفتن در اتوبان

گزارشی که در مجله Auto Crose انگلستان منتشر شده بیان‌گر این موضوع است که مصرف سوخت خودرویی که کولر آن در اتوبان روشن است و روی درجه یک قرار دارد از اتومبیلی که شیشه راننده آن به اندازه ۴۰ درصد باز است کمتر است.


۷- خلاص نکردن دنده هنگام توقف پشت چراغ قرمز یا ترافیک

اگر راننده بدون خلاص کردن دنده در پشت چراغ قرمز یا در ترافیک توقف کند، گیربکس و دوشاخه کلاچ تحت فشار حداکثری قرار می‌گیرند.

اشتباهات منجر به کاهش عمر خودرو

۸- فشردن کلاچ و پدال ترمز به صورت همزمان برای متوقف کردن خودرو

یکی از عادت‌های اشتباهی که باعث کاهش عمر خودرو می‌شود گرفتن کلاچ و ترمز به منظور متوقف کردن خودرو است. این عمل منجر به افزایش متراژ ترمز می‌شود، زیرا هنگامی که کلاچ درگیر می‌شود، از ترمز موتور هم استفاده می‌شود و هنگامی که ترمز و کلاچ به طور همزمان فشرده می‌شود، خودرو دیرتر متوقف می‌شود. به همین خاطر بهتر است که ترمز را فشار داده و پیش از این که خودرو دچار لرزش شود کلاچ را فشار دهید.


۹- در لاین سرعت با سرعت پایین حرکت کردن و بالعکس

بسیاری از افراد در لاین سرعت با سرعت پایین حرکت می‌کنند و تعداد دیگری از افراد در لاین‌های کناری با سرعت بالا حرکت می‌کنند؛ هر دوی این کارها منجر به ایجاد حوادث خطرناک و کشنده می‌شود.


۱۰- استفاده از آب لوله‌کشی برای رادیاتور

یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی که میان رانندگان وجود دارد و باعث کاهش عمر خودرو می‌شود ریختن آب لوله‌کشی در رادیاتور است. در واقع چنین کاری باعث می‌شود که در واتر پمپ، موتور و رادیاتور رسوبات زیادی ایجاد شود و حتی می‌تواند باعث شود که واشر سر سیلندر بسوزد.

به همین خاطر و برای جلوگیری از سوختن واشر سر سیلندر بهتر است که ابتدا آب را بجوشانید و پس از سرد شدن آن را دوباره بجوشانید تا آب سالم‌تری را به رادیاتور انتقال دهید. توجه داشته باشید که آب‌های باقی مانده در ته ظرفی که آب را در آن می‌جوشانید به داخل رادیاتور ریخته نشود.


۱۱- استفاده از آب لوله کشی در منبع شیشه‌شور خودرو

ریختن آب لوله کشی در منع شیشه‌شور باعث می‌شود که رسوبات زیادی در نازل، شلنگ‌ها و پمپ آب خودرو به وجود بیاید. برای جلوگیری از ایجاد رسوبات زیاد در پمپ آب خودرو هم می‌توانید از روش جوشاندن آب استفاده کنید و هم می‌توانید به خرید مایع‌های موجود در بازار بپردازید.


12- دست روی دنده بودنِ مدام

بسیاری از افراد تصور می‌کنند اگر یک دستشان را روی دنده بگذارند و با یک دست فرمان را بگیرند، راننده حرفه‌ای‌تری به نظر می‌رسند. اما این نادرست است. اگر دست‌تان مداوم روی دنده باشد، نیرویی را به بوش‌های گیربکس و سایر اجزای آن انتقال می‌دهید که باعث سایش زودرس آن می‌شود. بهتر است هر دو دست را روی فرمان قرار دهید. در این صورت علاوه بر طولانی‌تر کردن عمر گیربکس، می‌توانید در زمانی که باید عکس‌العمل سریع نشان دهید به راحتی خودرو را کنترل کنید.


13- فشار دادن پدال گاز تا انتها

اگر از آن دست افرادی هستید که عاشق رانندگی پرهیجان هستید و هر از گاهی وسوسه می‌شوید در ابتدای حرکت‌تان پدال گاز را تا ته فشار دهید و تیک‌آف بزنید، باید بدانید با این نوع رانندگی مدام باید در تعمیرگاه‌ها باشید.

فشار دادن پدال گاز تا ته سرعت‌تان را به یک‌باره افزایش می‌دهد و بعد برای کاهش سرعت مجبور می‌شوید محکم پدال ترمز را فشار دهید.

هر دو باعث می‌شوند اتومبیل شما با مشکل روبه‌رو شود. گرفتن شتاب سنگین سوخت بیشتری را مصرف می‌کند و به این ترتیب بار سنگینی روی اجزای پیشرانه تحمیل می‌شود. ترمز کردن با فشار هم ساییده شدن لنت ترمز و روتورها را در پی خواهد داشت.

اشتباهات منجر به کاهش عمر خودرو

14- باک بنزین را تا ته خالی کردن

بسیاری از ما ممکن است عادت داشته باشیم که تا باک خودروی‌مان تا ته خالی نشده، اقدام به بنزین زدن نکنیم. یا اینکه باک را در حد کم پر ‌کنیم و با همان سوخت حداقلی به راهمان ادامه دهیم.

اگر این کار ادامه‌دار شود، به سیستم سوخت خودرو آسیب وارد می‌کند. در بسیاری از خودروها، پمپ‌های سوخت برای خنک ماندن باید در بنزین شناور باشند. وقتی کمتر از یک‌چهارم باک را پر می‌کنید، این پمپ‌ها بیرون از سوخت می‌مانند و به دلیل گرمای زیاد، عمرشان کوتاه‌تر می‌شود و مجبور می‌شوید آنها را تعویض کنید.


15- بارِ بیش از حد مجاز زدن

هر خودرو بسته به مدلش می‌تواند تا وزن خاصی بار را حمل کند. هر چه وزن ماشین بیشتر باشد، فشار زیادی روی بخش‌های موتور، سیستم تعلیق خودرو و ترمز آن وارد می‌شود و مصرف سوخت آن هم بالاتر می‌رود. بهتر است خودرو را تا حد امکان سبک نگه دارید و فقط موارد ضروری را با آن حمل کنید.


مطالب مشابه


تصویری


ویدئو