دلایلی که پوستتان به راحتی کبود می شود

75

1400/2/22

18:47


دانشمندان می‌گویند دلایل زیادی وجود دارد که فرد مستعد ابتلا به کبودشدگی شود.

دلایلی که پوستتان به راحتی کبود می شود

به گزارش بهداشت نیوز به نقل از مدیکال نیوز تودی، کبودی روی پوست یکی از علائم رایجی است که بسیاری از افراد در طول زندگی ممکن است آن را تجربه کنند. کبودی زمانی رخ می‌دهد که خون در زیر پوست به دام می‌افتد و به طور معمول به دلیل جراحات وارده به مویرگ‌های خونی بروز می‌کند.

 

افتادن از جایی، ضربه یا هر موضوع دیگر می‌تواند باعث فشار ناگهانی به پوست شده و کبودی را به همراه داشته باشد. با این حال، ضربات شدید و ناگهانی می‌تواند باعث آسیب به استخوان‌ها شود که این امر باعث خونریزی عمیق می‌شود. در این حالت ممکن است هفته‌ها طول بکشد که کبودی رخ داده التیام یابد. با این حال، بسیاری از کبودی‌های کوچک طی چند روز خوب می‌شوند.

 

گرچه بروز کبودی در همه افراد محتمل است اما برخی نسبت به دیگران به سهولت دچار کبودی می‌شوند و در بسیاری از موارد حتی دلیل بروز آن را نمی‌دانند. برخی افراد هم پس از یک جراحت کوچک دچار کبودی گسترده شده و یا زمان التیام یافتن کبودیشان هفته‌ها به طول می‌انجامد.

 

اینکه افراد به راحتی دچار کبودی شوند لزوماً به معنای ابتلا به بیماری خاصی نیست اما تغییرات ناگهانی در شمار کبودی‌های پوست را باید به پزشک اطلاع دهید.

 

متخصصان می‌گویند افراد با افزایش سن مستعد ایجاد کبودی بیشتری در بدن هستند، زیرا رگ‌های خونی با کهولت سن ضعیف‌تر شده و پوست نازک‌تر می‌شود. تحقیقات نشان داده است سهولت در بروز کبودی در پوست می‌تواند سابقه خانوادگی داشته باشد. از این رو، افرادی که این موضوع در خانواده و خویشاوندان نزدیک آن‌ها رایج است، احتمال بیشتری دارد که دچار کبودی شوند.

 

با این حال، باید در نظر داشت برای یک فرد تشخیص اینکه نسبت به دیگران مستعد بیشتر کبود شدگی است، واقعا کار سختی است. با این حال علائم زیر نشان دهنده مستعد بیشتر کبودشدگی افراد باشد:

 

۱- کبودشدگی بزرگ و دردناک پس از یک جراحت کوچک

۲- داشتن کبودشدگی متعدد در نقاط مختلف بدن بدون آنکه فرد دلیل بروز آن را به یاد بیاورد.

۳- کبودشدگی‌های متعدد که التیام آن‌ها هفته‌ها به طول بیانجامد.

۴- خونریزی بیشتر از ۱۰ دقیقه پس از وقوع یک جراحت

 

بیماری‌های بی‌شمار و نیز سبک زندگی خاص می‌تواند بروز کبودی در فرد را تسهیل کند. از دلایل پزشکی می‌توان به رقیق بودن خون اشاره کرد. مصرف دارو‌های رقیق کننده خون مانند آسپرین، وارفارین، هپارین، ریواروکسابان، و آپیکسابان از جمله مواردی است که می‌تواند باعث سهولت در بروز کبودی شود.

 

کبود شدگی پوست

 

مصرف مشروبات الکلی و بیماری‌های کبدی، اختلالات مرتبط با خونریزی، کمبود ویتامین‌ها به ویژه ویتامین K، و ابتلا به سرطان می‌تواند روند ابتلا به کبودی را تسهیل کند.

 

گرچه بسیاری از کبودی‌ها به مرور زمان بهبود یافته و نیازی به مراجعه به پزشک نیست اما در صورت مشاهده موارد ذیل مراجعه به مراکز درمانی ضروری است:

 

۱- به صورت ناگهانی و آشکار نسبت به گذشته بیشتر دچار کبودی شوید.

۲- مشاهده علائم دیگر در کنار کبودی، مانند زرد شدن پوست، تب، کاهش انرژی، و یا تغییرات پوستی

۳- به سهولت به کبودی مبتلا شدن پس از مصرف دارو‌های خاص

۴- داشتن کبودی‌های دردناک که به آرامی التیام می‌یابد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب مشابه