2 نشانه که می گوید عفونت همچنان در بدن بهبودیافتگان کرونا وجود دارد

27

1400/3/6

13:28


رییس انجمن متخصصان داخلی ایران معتقد است که بهبودیافتگان کرونا که هنوز سرفه می‌کنند یا با ریزش شدید مو مواجه هستند، ممکن است هنوز مقادیری از عفونت ناشی از کرونا در بدن آنها باقی‌مانده باشد.

2 نشانه که می گوید عفونت همچنان در بدن  بهبودیافتگان کرونا وجود دارد

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر ایرج خسرونیا اظهار داشت: ادامه داشتن سرفه های خشک و ریزش مو به رغم بهبودی به ظاهر کامل مبتلایان به کرونا، به رغم منفی شدن نتیجه تست کرونا نشان از وجود برخی عفونت‌ها یا آثار به جای مانده از ویروس کرونا در بدن دارد.

وی با تاکید بر اینکه افراد سالم و حتی بهبودیافتگان بیماری کرونا باید تا زمان ریشه کنی این ویروس با رعایت پروتکل های بهداشتی به خصوص استفاده از ماسک مراقب سلامت خود باشند، گفت: آثار به جای مانده از ویروس کرونا که معمولا با ادامه سرفه های خشک، ریزش مو و غیره خود را در بدن افراد بهبودیافته نشان می دهد، حاکی از عدم ریشه کنی این بیماری به صورت کامل در بیماران است.

خسرونیا اظهار داشت: بهبودیافتگان بیماری کرونا در صورت ادامه روند بیماری باید این مهم را جدی بگیرند زیرا  احتمال درگیری دوباره به کرونا پس از گذشت چند ماه ، دور از انتظار نیست.

این پزشک متخصص داخلی با بیان اینکه استفاده از واکسن کرونا پرهیز غذایی خاصی ندارد، ادامه داد: مردم سعی کنند پس و پیش از ترزیق واکسن کرونا از داروهای دارای مسکن استفاده نکنند اما در صورت نیاز حتما باید با نظر پزشک متخصص خود داروهای مورد نیاز را مصرف کنند.

ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تاکنون حدود ۱۶۷ میلیون نفر را در دنیا به طور قطعی مبتلا کرده و بیش از سه میلیون و ۴۷۰ هزار نفر نیز بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلیس، بزریل، هندوستان و آفریقای جنوبی که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

منبع: ایرنا

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو