اختصاصی/ نقش پزشکی از راه دور بر کاهش منحنی کرونا

40

1400/3/6

13:28


پزشکی از راه دور که این امکان را به متخصصین و بیماران می‌دهد بتوانند ویزیت تلفنی یا گفتگوی تصویری داشته باشند، اکنون در اوج بهره‌وری قرار دارد.

اختصاصی/ نقش پزشکی از راه دور بر کاهش منحنی کرونا

سرویس ترجمه بهداشت‌نیوز، پزشکی از راه دور که سلامت دیجیتال نیز معروف است غالبا برای بیمارانی به کار برده می‌شود که مشغله کاری فراوان داشته و یا از نظر مسافت، ‌امکان دسترسی به پزشک موردنظر خود را ندارند. همچنین این نوع پزشکی در شرایط آب‌وهوای نامساعد و یا موقعیت‌های اورژانسی مانند سکته مغزی یا قلبی تبلیغ می‌شود.

با شیوع کرونا و بحران ایجادشده در شهرهای آمریکا، راهکارهای پزشکی و سلامتی مجازی از جمله پزشکی از راه دور به یک ضرورت در زندگی افراد تبدیل شده است.
مدیر مرکز TeleHealth در بیمارستان عمومی ماساچوست و معاون مراقبت‌های مجازی در این باره معتقد است که چنین ابزاری می‌تواند به تسطیح منحنی ابتلا به این عفونت و همچنین در استقرار کارکنان پزشکی و تجهیزات نجات عاقلانه کمک کند.

کمک پزشکی از راه دور به کنترل همه‌گیری
گرچه به احتمال زیاد بسیاری از افرادی که به ویروس کرونا آلوده می‌شوند باعث شیوع هرچه بیشتر
COVID-19 هستند، اما اکثریت آنها به نوع شدید بیماری گرفتار نخواهند شد. کسانی که بیشتر در معرض خطر هستند ، بیش از ۶۰ سال سن داشته ، مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای بوده یا سیستم ایمنی بدن‌شان ضعیف است.

وظیفه شماره یک همه ما جلوگیری از ناقل شدن و تبدیل شدن به یک توزیع کننده ویروس است. با استفاده از مراقبت‌های مجازی در انجام ویزیت‌های پزشکی منظم و ضروری و همچنین به تعویق انداختن معاینه‌های سالانه، می‌توانیم کارکنان بخش‌های درمانی و پزشکی و تجهیزات مورد نیاز آنها را برای استفاده کسانی که بیماری‌های جدی یا کرونای شدید دارند، آزاد بگذاریم. در چنین حالتی نیرو و خدمات بهداشتی و درمانی صرف افرادی با موقعیت حساس می‌گردد.

همچنین عدم تجمع در یک مکان مسقف مثل سالن‌های انتظار می تواند امکان پرش و انتقال ویروس از فردی به فرد دیگر را خنثی کند. در حالی که جدا نگه داشتن مردم از یکدیگر را فاصله اجتماعی می‌نامند،‌ جدا نگه داشتن ارائه‌دهندگان خدمات پزشکی از مردم را فاصله پزشکی خطاب می‌کنند. 
Telehealth یکی از استراتژی ‌هایی است که می‌تواند این فاصله و خلا را پر کند.شناسایی بیمار اورژانسی در پزشکی از راه دور
تصور ما این است که بیماران با علائم خفیف کووید۱۹- مانند سرفه و بدن درد- می‌توانند در خانه استراحت کنند، مایعات بنوشند و این بیماری را مانند سایر بیماری‌ها سپری و درمان نمایند. این در حالی است که این فرضیه کمبودهایی دارد و در حال حاضر عمدتا برای گروه های خاصی مورد استفاده قرار می گیرند: به عنوان مثال، بیمارانی که در معرض خطر یا بیمار جدی هستند، کادر پزشکی که علائم دارند یا در معرض  COVID-19 هستند تا از این طریق از شیوع هرچه بیشتر بیماری جلوگیری شود.

Telehealth  با گفتگویی ویدیویی یا حتی یک تماس تلفنی ساده به پرسنل پزشکی این اجازه را می‌دهد که سوالات خاص و موردنیاز خود را از بیماران پرسیده و اطلاعات لازم را برای فهمیدن اینکه آیا مراقبت فوری لازم است یا خیر و اینکه آیا فرد می‌تواند مسیر بهبودی خود را در منزل ادامه دهد، جمع‌آوری کنند. در صورت لزوم می توان از این داده‌ها برای معاینه‌های منظم در دوران نقاهت نیز استفاده کرد.

اکنون ثابت شده که تاثیر واکسن‌ها در موقعیت های واقعی مانند آزمایش‌های بالینی زیاد و امیدوارکننده است. در حالی که شدت شیوع کرونا در برخی نقاط دنیا همچنان بالا بوده و قربانیان آن زیاد است،‌ در برخی کشورها و به لطف تزریق واکسن، نرخ ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از این عفونت رو به کاهش است.  با این حال توصیه CDC آن است که حتی افرادی که کاملا واکسینه شده اند باز هم شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت کرده و به ویژه عدم تجمع در فضای مسقف و پوشیده را جدی بگیرند.منبع:‌ وب‌سایت دانشگاه هاروارد/ آوریل ۲۰۲۱
مترجم: لیلا فرجی

مطالب مشابه


تصویری