اواخر خرداد واکسن داخلی به بازار می آید / مردم به سفرهای بین استانی نروند

منبع: سیمرغ

386

1400/3/8

16:24


اواخر خرداد واکسن داخلی به بازار می آید / مردم به سفرهای بین استانی نروند

رییس جمهور گفت: از مردم خواهش می‌کنیم سفرهای بین‌ استانی را انجام ندهند و تحمل کنند تا به خوبی به پایان ماه خرداد و انتخابات برسیم. در جلسه امروز تصمیم گرفتیم از روز چهارشنبه سفرهای بین‌ استانی تا روز دوشنبه ممنوع شود.

روحانی: تبلیغات انتخابات تلویزیونی و مجازی باشد


وی افزود: ان شاءالله این کار تا پایان خرداد یا اوایل تیر اتمام می یابد. در این زمینه نیاز به واکسیناسیون ۱۵ میلیون نفر است که تاکنون ۵ میلیون نفر واکسینه شدند و باید بقیه هم واکسنیه شوند.

روحانی یادآور شد: در زمینه واکسیناسیون عمومی هم باید گفت که اگر این امر واکسینه کردن افراد بالای ۶۰ سال تا مردادماه تمام شود ما سه ماه فرصت می‌خواهیم که به واکسیناسیون عمومی بپردازیم و اگر واکسن کافی در اختیار باشد تا آذرماه می‌توانیم واکسیناسیون عمومی را هم تکمیل سازیم.

رییس جمهوری با یادآوری اینکه در شانزدهمین ماه شیوع ویروس کرونا هستیم، افزود: ما با چهار موج ویروس کرونا روبه‌رو شدیم و آنچه شاهد هستیم روند کاهشی است؛ هم فوتی‌ها و هم ابتلاها. نسبت به هفته‌ گذشته، روند کاهشی بوده البته در مورد دو، سه استان جنوبی هشدارهایی داده شد چرا که شرایط آنها مناسب نیست.

وی تأکید کرد: در نقشه رنگی کشور چند نقطه به عنوان نقطه قرمز مورد توجه قرار داده شده است و امیدواریم هفته جاری از این شرایط عبور کنیم تا در زمان انتخابات در سراسر کشور جایی نقطه قرمز نداشته باشیم و مناطق نارنجی هم به حداقل کاهش یابد.

روحانی با بیان اینکه در این ۱۶ ماه تلاش‌ها بر این بود که مردم وسایل و امکانات لازم بهداشتی را در اختیار داشته باشند و پروتکل‌ها را رعایت کنند تا وارد پیک نشویم، اظهار کرد: علت اینکه وارد پیک چهارم شدیم، به خاطر جهش و موتاسیون این ویروس بود. اگر این ویروس جهش نداشت و کرونای انگلیسی از عراق وارد کشور نمی‌شد، وارد پیک چهارم نمی‌شدیم. البته در حال خروج از این پیک هستیم. شکل روند پیک چهارم هم به این است که وقتی پیک به اوج خود رسید، سریع نزولی دارد در حالی که اگر اینطور نبود، برای ما مشکلاتی زیاد ایجاد می‌کرد.

رییس جمهوری با اعلام اینکه میزان مراعات پروتکل‌های بهداشتی در سراسر کشور حدود ۶۷ درصد است که رقم قابل قبولی برای رعایت پروتکل‌ها نیست، تصریح کرد: رعایت پروتکل‌ها باید بالای ۸۰، ۹۰ درصد باشد که از این بیماری عبور کنیم. کرونای انگلیسی وارد کشور شد و جهشی ایجاد کرد که بسیار بد بود و مشکلات زیادی هم ایجاد کرد. اخیرا نوع هندی این ویروس در برخی از مناطق مردم را مبتلا کرده است. باید تلاش کنیم این موتاسیون جدید سرایت نکند و منحصر در همان یکی، دو استان، شود و به سمت استان‌های دیگر نیاید.

وی با اشاره به تعطیلات نیمه خرداد گفت: از مردم خواهش می‌کنیم سفرهای بین‌ استانی را انجام ندهند و تحمل کنند تا به خوبی به پایان ماه خرداد و انتخابات برسیم. در جلسه امروز تصمیم گرفتیم از روز چهارشنبه سفرهای بین‌ استانی تا روز دوشنبه ممنوع شود.

روحانی افزود: مسئله دیگری که وجود دارد این است که قبلا خیلی نگران ایام تبلیغات نامزدهای انتخابات بودیم و بعد از اینکه افراد و لیست‌ها مشخص شد یک‌مقدار نگرانی‌ها کمتر شده است و ما شرایط بهتری را شاهد خواهیم بود، اما در عین حال همه باید به دستورالعمل‌هایی که قبلا تهیه شده عمل کنند. صدا و سیما هم یاری کند که تبلیغات عمدتاً تلویزیونی و مجازی باشد و مردم در سلامت بمانند و از برنامه‌های نامزدها مطلع شوند.

رییس جمهوری ادامه داد: نکته دیگری که باید روی آن تاکید کنیم حرکت بسیار خوب در موضوع واکسیناسیون جامعه است. کار بسیار خوب و دقیقی شروع و تلاش شد تا بتوانیم واکسن مورد نیاز را از کشورهای مختلف تهیه کنیم. این واکسن‌ها هم از طرق چند کشور تهیه شده و هم از طریق کواکس، بنابراین ما از هر ۲ طریق این واکسن‌ها را تهیه کرده‌ایم.

وی یادآور شد: بیش از ۵ میلیون واکسن اکنون در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار گرفته که از این تعداد، بیش از سه میلیون تزریق انجام شده و بقیه در حال تزریق است. بنابراین کار خوبی شد در اینکه همه تلاشمان را انجام دادیم که واکسن را تهیه کنیم؛ البته تلاش ما این بود که بیش از این و سریع‌تر واکسن را تهیه کنیم.  

روحانی تصریح کرد: عده‌ای بسیاری به ما نامه می‌نوشتند که شما بخش خصوصی را آزاد نمی‌کنید، اگر بخش خصوصی را آزاد کنید آنها خیلی سریع می‌توانند بروند واکسن تهیه کنند و بیاورند. خصوصا عده‌ای می‌خواستند واکسن را برای بخش خودشان تهیه کنند.

وی با بیان اینکه ما این اجازه را دادیم که بخش خصوصی هم در صورتی که صلاحیت داشته باشند و وزارت بهداشت و درمان به آنها اجازه دهد، بروند واکسن تهیه کنند، تصریح کرد: متاسفانه تاکنون خیلی موفق نبودند این نشان داد که آنقدرها هم که در کشورهای مختلف دنیا تبلیغ می‌شد واکسن فراوان نیست که هر کسی بتواند از هر جایی واکسن تهیه کند. برخی از شرکت‌ها هم که واکسن تولید می‌کنند مقید هستند که مکاتباتی با وزارت بهداشت و درمان رسمی کشورها داشته باشند.

رییس جمهوری با بیان اینکه موضوع مهم این است که مردم نباید پولی برای واکسن پرداخت کنند، اظهار کرد: دولت‌ها در جهان به هر قیمتی واکسن را تهیه می‌کنند. در داخل هم از اواخر خرداد واکسن داخلی ما به بازار می‌آید و واکسیناسیون آغاز شود و آنوقت دست ما باز می‌شود شرایط بهتری را در تیرماه برای انجام واکسیناسیون خواهیم داشت.

روحانی با تاکید بر اینکه امیدواریم بتوانیم واکسیناسیون عمومی برای همه مردم تا آخر تابستان به سامان برسانیم و آغاز ‌کنیم، گفت: اگر ما از افراد پرخطر یعنی ۱۴- ۱۵ میلیون نفر عبور کرده‌ایم و واکسیناسیون عمومی شروع شد، واکسن هم در اختیار ما باشد، با توجه به قدرت ما برای تزریق واکسن که می‌تواند در ۲۴ ساعت تا ۵۰۰ هزار نفر را هم واکسینه کنیم.

وی افزود: ظرف ۳-۴ ماه می‌توان واکسیناسیون را تمام کرد. بنابراین ان شاء الله واکسن به اندازه کافی در داخل تولید شود و از خارج هم خریداری کنیم. می‌توانیم بگوییم که از این بخش پرخطر که تا اول مرداد به طور کامل تمام می‌شود و از مرداد می‌توانیم واکسیناسیون عمومی را شروع کنیم.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه به مردم قول می‌دهم هر جا واکسنی باشد که بتوانیم خریداری کنیم، پولش را کنار گذاشتیم، گفت: در داخل هم آنهایی که در حال تولید واکسن هستند را یاری می‌کنیم و جزو افتخارات ما است که کشورمان سازنده واکسن باشد.

وی با اشاره به صدمات کرونا به کسب و کارها و بیکاری عده‌ای، یادآور شد: در مقطعی بیش از یک میلیون نفر بیکار شدند، درآمد مردم کاهش پیدا کرد؛ در فروردین سه هفته پشت سر هم کسب و کارها را تعطیل کردیم که فشار زیادی بر مردم وارد کرد. به همین جهت امیدوارم مانع شویم که شاهد موج جدیدی باشیم.

روحانی افزود: در بخش آموزش هم فرزندان ما صدمه زیادی دیدند و از لحاظ آموزشی هم اواخر سال ۹۸، هم کل ۹۹ و اوایل ۱۴۰۰ نزدیک دو سال است که آموزش ما دچار مشکل شده؛ باید تلاش کنیم که اول مهر مدارس باز شود. با فضای مجازی آموزش پایه اول و دوم خیلی سخت است؛ به هر حال فضای مجازی جای آموزش حضوری را نخواهد گرفت. در دانشگاه هم جاهایی که مثل بخش پزشکی و مهندسی عملیاتی است باید دانشجویان حضور داشته باشند که به همین منظور باید در بازگشایی دانشگاه ها اولویت‌بندی کنیم و کاری کنیم که با خیال راحت مشغول به تحصیل شوند.  

رییس جمهوری گفت: ما می‌دانیم کرونا در بخش کسب و کار و آموزش صدمه زده است. به فضای مساجد هم ضربه زده است چرا که عطر از فضای مجازی منتقل نمی‌شود. همه تلاش این است که در ۶ ماهه دوم ۱۴۰۰ در همه بخش‌ها شاهد یه تحول جدید باشیم و بچه‌ها بتوانند در مدارس تحصیل کنند.

وی با تاکید بر مهمترین اقدامات دولت در هفته‌های آخر تلاش خود، اظهار کرد: دولت می‌خواهد کرونا را مهار کند، انتخاباتی سالم برگزار کند و به معیشت مردم توجه کند و طرح‌های خود را به سرانجام برساند و در بخش تحریم قدم‌های پایانی را بردارد که امیدوارم با این وعده‌ها مردم در دولت سیزدهم شرایط بهتری داشته باشند.
گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.irمطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو