تبخال نوعی عفونت است که از ویروس هرپس سیمپلکس ناشی می شود. اگرچه در حال حاضر درمان قطعی برای آن وجود ندارد، اما برخی از روش های درمانی از جمله درمان های خانگی ممکن است به تسکین علائم کمک کنند.

علائم تبخال شامل زخم های پوستی است و عفونت به طور معمول دهان، دستگاه تناسلی و ناحیه مقعد را تحت تاثیر قرار می دهد. ویروس هرپس سیمپلکس به صورت 2 نوع ویروس هرپس سیمپلکس 1 (HSV-1) و ویروس هرپس سیمپلکس 2 (HSV-2) وجود دارد و هر دوی این ویروس ها باعث ایجاد هرپس تناسلی می شوند، اما فقط HSV-1 در ایجاد تبخال دهانی نقش دارد.

به گزارش مدیکال نیوزتودی، برخی درمان های خانگی ممکن است به فرد برای کنترل علائم تبخال کمک کند که در ادامه برخی از آنها توضیح داده شده است.

کمپرس

کمپرس گرم یا سرد می تواند درد و خارش ضایعه تبخال را تسکین بخشد، بنابراین استفاده از کمپرس گرم روی دور لب نیز می تواند از ایجاد تاول هنگام عفونت تبخال دهانی جلوگیری کند.

کمپرس سرد نیز به راحتی در خانه قابل دسترس است یک حوله را روی کیسه یخ بپیچید و آن را روی ناحیه دردناک بمالید. دقت داشته باشید کمپرس یخ را مستقیم روی پوست نگذارید، همچنین توصیه می شود ناحیه را با آب نمک به آرامی بشویید.

عسل

یک مطالعه در سال 2019 نشان می دهد استفاده از عسل کانوکا به اندازه کرم های ضدویروس در درمان تبخال دهانی موثر است. در این مطالعه 8 روز طول کشید تا زخم ها با کرم ضدویروس و 9 روز با عسل بهبود یابد.

با این حال، تبخال دهانی می تواند طی یک تا 2 هفته بدون درمان بهتر شود و این مطالعه شامل گروهی نبود که تحت درمان قرار نگرفته باشند، همچنین هنوز مشخص نیست آیا خاصیت درمانی بالقوه فقط مربوط به عسل کانوکا است یا هر نوع عسل دیگر اثر مشابه ای دارد.

سیر

مطالعات قدیمی نشان می دهند سیر دارای خواصی است که می تواند فعالیت چندین ویروس از جمله هر دو نوع HSV را کاهش دهد. برخی از منابع معتبر نشان می دهند آلیسین ترکیب موجود در سیر در برابر ویروس HSV موثر است.

با این حال، هیچ مدرک روشنی وجود ندارد که نشان دهد سیر در جلوگیری از بروز تبخال یا درمان آن موثر باشد. روش های مختلفی برای استفاده از سیر از جمله خوردن سیر تازه تا مصرف کپسول سیر وجود دارد.

بیشتر بخوانید:کلاژن چیست و برای چه چیزی مفید است؟

ویتامین ها

ویتامین های مختلف به محافظت از بدن در برابر ویروس و کاهش علائم کمک می کنند. سطح پایین ویتامین D باعث عود عفونت های تبخالی می شود، بنابراین مصرف این ویتامین با بهبود بخشی از سیستم ایمنی بدن می تواند از بدن در برابر عفونت محافظت کند.

علاوه بر این، خواص آنتی اکسیدانی ویتامین E استرسی را که عفونت هایی مانند تبخال به سلول های سیستم ایمنی بدن وارد می کند در نتیجه احتمال عفونت را کاهش می دهد. با ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی یا مصرف مکمل ها می توان ویتامین دریافتی خود را افزایش داد.

قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید نیز می تواند سطح ویتامین D را افزایش دهد.

ژل

برای تبخال دستگاه تناسلی استفاده از وازلین در ناحیه آسیب دیده می تواند ناراحتی ناشی از ادرار را کاهش دهد.

دقت داشته باشید شستن دست ها هم قبل و هم بعد از استفاده از ژل مهم است. البته ژل های دیگر مخصوص عفونت های تبخال نیز در دارخانه ها موجود است.

تغییرات رژیم غذایی

قرن هاست مردم از انار به عنوان داروی خانگی برای عفونت استفاده می کنند. زینک موجود در انار می تواند به کاهش عفونت های تبخال کمک کند.

سایر توصیه های غذایی عبارتند از:
افزایش مصرف اسید آمینه لیزین اگرچه شواهد مربوط به اثربخشی آن مخلوط است
اجتناب از اسید آمینه آرژنین
از مصرف زیاد سیگار، شراب قرمز و کافئین اجتناب کنید
شناسایی و حذف محصولات غذایی که باعث آلرژی می شوند
پروتئین سویا، بادام زمینی، گردو و ماهی همه منابع غنی آرژنین و آووکادو، مرغ و پنیر کوک همه منابع لیزین هستند.

مکمل

مطالعات قدیمی نشان می دهند مکمل های زیر در کنترل علائم تبخال موثر هستند:
لیزین
زینک
آدنوزین مونوفسفات
فرنجمشک
ویتامین C
ویتامین E
طبق شورای بین المللی علوم اسید آمینه، مصرف مکمل های لیزین به جلوگیری از شیوع زخم های سرماخوردگی کمک می کند. با این حال، شواهد این امر از منابع قدیمی به دست آمده است.

در یک بررسی در سال 2017، متخصصان دریافتند مصرف حداقل یک گرم لیزین در روز همراه با رژیم کم آرژنین می تواند به افراد در مدیریت علائم کمک کند. البته همیشه قبل از مصرف مکمل ها با پزشک خود مشورت کنید زیرا احتمال می رود با برخی داروها تداخل ایجاد کنند یا عوارض جانبی منفی داشته باشند.

سازمان غذا و داروی آمریکا مکمل ها را کنترل نمی کند، بنابراین همیشه نمی توان به طور دقیقا از محتوای محصولات اطلاعات کسب کرد.

روغن ها

استفاده از برخی روغن های اساسی می تواند باعث کاهش انتشار ویروس در میان سلول های 1HSV- شود.

روغن های کمک کنند شامل موارد زیر هستند:
آویشن باغی
یک گیاه گلدار به نام آویشن شیرازی
سزیای اکالیپتوس
رزماری
افسنطین
سرو هینوکی
گیاه دارویی تریپتریگیوم رگلی
ترکیبات موجود در روغن میخک و روغن ضروری دارچین و ریحان

علاوه بر مصرف خوراکی فرد می تواند از روغن ها در یک پخش کننده، در آب حمام یا با مخلوط کردن آنها با یک روغن رقیق کننده و استفاده از آنها روی ناحیه آسیب دیده استفاده کند. استفاده از یک روغن رقیق کننده مهم است زیرا اگر آن را مستقیم روی پوست بمالید ممکن است باعث ایجاد اثرات سوئی شود.

روغن های رقیق کننده یا روغن های حامل شامل روغن بادام و زیتون هستند. آزمایش های بالینی برای سایر داروهای خانگی بالقوه موثر از جمله روغن کنجد، روغن نارگیل ارگانیک و روغن جوجوبا در حال انجام است.

هنوز شواهد کافی برای اثبات اینکه یک روغن خاص می تواند به فرد برای کنترل علائم کمک کند وجود ندارد.

بیشتر بخوانید:آیا کودکان نوپا بدون ماسک ایمن هستند؟

دارو

داروهای موجود نیز می توانند احتمال انتشار ویروس تبخال، شدت و دفعات علائم را کاهش دهند. داروهای اصلی که پزشکان برای این منظور تجویز می کنند داروهای ضدویروسی نامیده می شوند که شامل اسیکلوویر، فامسیکلوویر، والاسیکلوویر و پنسیکلوویر هستند. پزشک می تواند داروهای ضدویروسی را برای مصرف خوراکی، داخل وریدی یا به صورت کرم موضعی تجویز کند.

جلوگیری از تبخال

در بیشتر موارد تبخال علائمی ایجاد نمی کند. با این حال، در صورت وجود علائم بهتر است از داشتن رابطه جنسی دهانی، مقعدی یا واژن خودداری کنید.

استفاده از کاندوم یا دیگر روش های پیشگیری ممکن است توسط برخی افراد استفاده شوند، اما این روش ها هم نمی توانند راه های انتقال را به طور کامل مسدود کنند.

بهتر است در مورد تبخال با همسر خود صحبت کنید و آزمایش انجام دهید. در صورت تشخیص ابتلا به تبخال باید همسر خود را در جریان بگذارید تا برای آزمایش و در صورت لزوم درمان اقدام کند..

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت برقراری رابطه جنسی با همسر خود در صورتی که تبخال دارد باید به پزشک مراجعه کرد. گر زن باداری تبخال دارد باید با یک پزشک متخصص مشورت کند. ویروس هرپس ممکن است قبل، حین یا بلافاصله پس از زایمان به جنین منتقل شود که می تواند باعث تبخال نوزاد شود که خطرناک است.

خلاصه

HSV-1 و HSV-2 باعث عفونت های تبخال تناسلی و دهانی می شوند. در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای تبخال وجود ندارد و عفونت تا آخر عمر در سیستم بدن فرد باقی خواهد ماند. با این حال، داروهایی وجود دارند که فرکانس و شدت علائم را کاهش می دهند.

برخی از داروهای خانگی نیز از جمله کمپرس، مصرف ویتامین ها و روغن های خاص موثر هستند حتی ایجاد تغییرات در رژیم غذایی نیز می تواند کمک کند.
مترجم: الهه زارعی