به گزارش دنیای اقتصاد به نقل از خبرگزاری فارس، وزارت دفاع آمریکا روز دوشنبه گفت که حمله هوایی علیه یکی سرکردگان گروه تروریستی القاعده در استان ادلب در شمال سوریه انجام داده است.

استان ادلب سوریه در اشغال نیروهای ترکیه و برخی گروه‌های تروریستی مسلح قرار دارد.

وزارت دفاع آمریکا اضافه کرد که گزارشی درباره تلفات غیرنظامی در این حمله مخابره نشده است.

رسانه‌ها عصر دوشنبه به وقت تهران از حمله پهپادی آمریکا به  یک خودرو نزدیک شهر ادلب در سوریه خبر داده بودند.

 به گزارش این منابع خبری، آمریکا در حمله‌ای پهپادی در سوریه، یک خودروی متعلق به گروه تروریستی «حراس الدین» وابسته به القاعده، که بنابر گزارش‌ها سه نفر از سران ارشد این گروه در آن سوار بودند را هدف قرار داد. این خودرو در حال حرکت به روستای «بنش» واقع در شهر ادلب بود.

ادعای پنتاگون درباره عدم تلفات غیرنظامی در این حمله در حالی مطرح می‌شود که آمریکا روز 29 آگوست (7 شهریور) و در بحبوحه خروج از افغانستان با پهپاد به نقطه‌ای در کابل و در نزدیکی فرودگاه این شهر حمله کرد.

پنتاگون نخست مدعی شد که در این حمله یک خودروی مملو از مواد منجره و متعلق به گروه تروریستی داعش را که در آن دو داعشی قرار داشتند هدف قرار داده است.

اما بر اساس تحقیقی که فرماندهی مرکزی آمریکا انجام داده نشان می‌دهد که حمله پهپادهای آمریکایی به کابل که مثلا علیه نیروهای داعش خراسان انجام شده یکی از غیرنظامیان افغانستان و 9 نفر از اعضای خانواده وی را کشته است. بر اساس گزارش‌ها، 7 نفر از قربانیان این حمله هوایی آمریکا، کودک بوده‌اند.

 پنتاگون در این سه هفته اصرار داشت که در جریان آن حمله هوایی، یک بمب‌گذار انتحاری داعش را که خطری فوری برای نیروهای ائتلاف آمریکایی در فرودگاه کابل داشت، از بین برده است.

طبق گزارش نیویورک‌تایمز، راننده خودروی مذکور که هدف حمله قرار گرفته بود، «زمری احمدی» نام داشت که به عنوان یک مهندس برق برای شرکت امدادی آمریکایی تغذیه و آموزش بین‌المللی  مستقر در کالیفرنیای آمریکا فعالیت می‌کرد و مدیر شرکت مذکور در خصوص کشته شدن وی تصریح کرد: «ما هیچ ارتباطی با داعش یا تروریسم نداریم».