طالبان: ما را به رسمیت بشناسید بعد حقوق بشر!

منبع: برترین ها

29

1400/6/30

15:59


سخنگوی طالبان می‌گوید کابینه جدید پس از به رسمیت شناخته شدن، زمینه را برای تحقیق درباره ادعا‌های نقض حقوق بشر فراهم می‌سازد.

خبرگزاری ایسنا: سخنگوی طالبان می‌گوید کابینه جدید پس از به رسمیت شناخته شدن، زمینه را برای تحقیق درباره ادعاهای نقض حقوق بشر فراهم می‌سازد.

ذبیح‌الله مجاهد، معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ کابینه موقت طالبان در واکنش به نگرانی اتحادیه اروپا از نقض حقوق بشر در افغانستان می‌گوید که اگر جامعه جهانی، طالبان را به رسمیت بشناسند، آنان نگرانی‌های جامعه جهانی را در زمینه اوضاع حقوق بشری در افغانستان رفع خواهند ساخت.

مجاهد گفت: «تا زمانی که ما به رسمیت شناخته نشویم و آن‌ها انتقاد نمایند، این به فکر ما برخورد یک جانبه است. خوب است که همراه ما برخوردشان مسوولانه باشد و حکومت فعلی ما را به رسمیت بشناسند. بعد از آن هر نگرانی که داشته باشند را با ما به شکل قانونی شریک بسازند، ما نگرانی‌شان را رفع می‌سازیم.»

اظهارات مجاهد پس از آن ابراز می‌شوند که اتحادیه اروپا با نگرانی از اوضاع حقوق بشری در افغانستان گفته است که حقوق بشر در افغانستان با تهدیدهای جدی روبرو است.

وان برانت، سفیر اتحادیه اروپا برای افغانستان، می‌گوید که اوضاع حقوق بشری در افغانستان نگران کننده است و آنان از دسترسی نداشتن دختران و زنان افغانستان به آموزش و کار نگران‌اند.

مجاهد همچنین داعش را تهدیدی جدی برای افغانستان ندانست.

ذبیح‌الله مجاهد گفت: «داعش از این لحاظ خطر نیست که فکر داعش در میان مردم، فکر منفور است و کسی از آن‌ها حمایت نمی‌کند. و دوم اینکه مبارزه ما در گذشته هم در برابر داعش موثر بوده است و ما شیوه خنثی کردن آن‌ها را داریم.»

وی هم‌چنین از کامل شدن کابینه موقت طالبان به شرح زیر خبر داد:

حاجی نورالدین: سرپرست وزارت تجارت،

حاجی محمد بشیر: معاون وزارت تجارت،

حاجی محمد عظیم سلطان‌زاده: معاون وزارت تجارت،

قلندر عباد: سرپرست وزارت صحت عامه،

عبدالباری عمر: معاون وزارت صحت عامه،

محمد حسن غیاثی: معاون وزارت صحت عامه،

ملا محمد ابراهیم: معاون امنیتی وزارت امور داخله،

ملا عبدالقیوم ذاکر: معاون وزارت دفاع،

نظر محمد مطمئین: سرپرست کمیته ملی المپیک،

مجیب الرحمن عمر: معاون وزارت انرژی و برق،

غلام غوث: معاون وزارت مبارزه با حوادث،

محمد فقیر: سرپرست ریاست احصائیه مرکزی،

حاجی گل محمد: معاون وزارت سرحدات،

گل زرین کوچی: معاون وزارت سرحدات،

ارسلا خروتی: معاون وزارت مهاجرین،

لطف‌الله خیرخواه: معاون مسلکی وزارت تحصیلات عالی،

نجیب‌الله: رییس اداره انرژی اتمی.

مطالب مشابه