رییس مجلس با تاکید براین که بقای جمهوری اسلامی نتیجه اتکا و اعتماد به سنت های الهی در برهه‌های مختلف به خصوص دوران جنگ تحمیلی است، تاکید کرد: عزت دنیوی و اخروی و حل مشکلات در سایه اعتقاد به سنت های الهی، اعتماد به مردم و تمسک به فرهنگ جهاد و شهادت و کار و تلاش به دست می‌آید.

محمدباقر قالیباف ظهر سه‌شنبه در مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس با اشاره به تحولاتی که انقلاب اسلامی در ۴ دهه گذشته و نیز دوران مبارزات نهضت ۱۵ خرداد، گفت: در دوران نهضت امام خمینی (ره) همه پارامترهای مادی نشان می‌داد که اساسا انقلاب نباید پیروز می شد و از همان روزهای نخست نهضت، از امام (ره) می پرسیدند که با کدام طرفدار و با کدام سرباز و با کدام امکانات میخواهید قیام کنید؟ درحالی که گفتار و رفتار امام حاکی اعتماد و اعتقاد حقیقی ایشان به خدا و سنت های الهی بود و در حقیقت از همان نطقه، اتکا به فرهنک جهاد و شهادت جزئی جدایی ناپذیر از انقلاب اسلامی شد.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به سختی های دوران مبارزات انقلاب اسلامی و نیز دوران دفاع مقدس به ذکر خاطراتی تکان دهنده از روزهای مختلف جنگ تحمیلی پرداخت و افزود: اتکا به سنت‌های الهی یعنی صبر و  مجاهدت در راه خدا، هرچند سخت و غیرقابل تحمل باشد، تا آنجا که صف مجاهدین و منافقین از هم جدا شود؛ البته این مسئله به راحتی که امروز بیان می‌کنیم نبود و نیست بلکه فرایندی بسیار سخت است و به راحتی به دست نمی‌آید.

وی در همین زمینه تصریح کرد: مجاهدت در دوران دفاع مقدس درحالی بود که در برهه‌ای نه فقط سیم خاردار بلکه حتی گونی برای سنگرسازی نداشتیم و سختی جنگ و فشار دشمن و آتش بعثی ها تاجایی عرصه را سخت می‌کرد که گاهی حتی به حفظ همان سنگری که رزمندگان ما در آن حضور داشتند یا حفظ حتی یک خاکریز راضی بودیم.

قالیباف با اشاره به روزهای آغاز جنگ تحمیلی و ایستادگی رزمندگان و مردم مقابل دشمن بعثی در مناطق مختلف خوزستان اظهارکرد: در آن روزها، نه تنها کلاشنیکف نداشتیم، بلکه حتی اسلحه «ژ-۳» نیز بسیار کم بود و مدافعان این کشور فقط با اسلحه «ام.یک» و یا «برنو» مقابل لشگریان صدام ایستادند.

رییس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در چنان شرایطی بود که رزمندگان و مجاهدان از مسیر خدا و دفاع در برابر دشمن پا پس نکشیدند و خدا به سبب این مجاهدت‌ها و صبر در آن سختی ها، به ملت ایران پیروزی در جنگ و منزلت و عزت عطا کرد.

وی تاکید کرد: اتفاقات جنگ‌های احد، حنین، خندق و... را در آیات و روایات خوانده‌ایم و دوران دفاع مقدس را نیز با گوشت و پوست و استخوان درک کرده‌ایم بر این اساس که می‌گوییم که اگر بر سنت‌های الهی پابرجا باشیم، وعده الهی برای پیروزی، وعده‌ای صادق است.

قالیباف: بقای جمهوری اسلامی به دلیل حرکت کردن با اتکا به سنت‌های الهی است

قالیباف تاکید کرد: امروز اگر بقای جمهوری اسلامی را شاهد هستیم به این دلیل است که در برهه‌های مختلف به خصوص دوران دفاع مقدس با اتکا به سنت‌های الهی  حرکت کرده‌ایم.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این که سنت های الهی طبق آیه قرآن نه تبدیل می‌شود و نه تحویل، خاطرنشان کرد: همان سنت‌ها و قوانین الهی امروز در عرصه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی هم جاری است و در این عرصه‌ها باید به همان سنت‌ها اتکا کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اگر از سویی شاهد بی‌عرضگی در اداره کشور و از سویی شاهد ناراحتی مردم بودیم به این دلیل است که به سنت‌های الهی پشت کردیم و در اقتصاد، سیاست، روابط برادرانه و روابط اداری و... می‌خواهیم زمینی عمل کنیم.

قالیباف با تاکید بر این که اگر در اقتصاد هم به سنت‌های الهی و همان اعتقاد رزمندگان دوران دفاع مقدس عمل کنیم، در همین اقتصاد هم فراوانی‌های زیادی هست، گفت: اما بدانیم که اگر در محیطی دروغ، ریا و ربا باشد خدا با هیچ کس عقد اخوت نبسته و در چنین شرایطی خدا به هیچ کس وعده پیروزی نداده است.

رییس مجلس تاکید کرد: همه باید به این سوال فکر کنیم که آیا در هر بخش و قسمتی که حضور داریم و مسوولیت داریم، رفتارها و باورهای‌مان شبیه رزمندگان شلمچه آسمانی است یا نه؟ و اگر چنان نیست، چه توقعی داریم که مشکلات را حل کنیم.

وی با تاکید بر این که در دوران دفاع مقدس، برنامه‌ریزی دقیق و عقلانیت داشتن البته با تکیه و اعتقاد به سنت های الهی جزو اصول ما بود گفت: امروز در اداره جامعه هم باید با همان روش و اصول برنامه ریزی و مدیریت کنیم تا بتوانیم مشکلات را حل کنیم.

قالیباف تاکید کرد: آن‌هایی که اندیشه غربی و وادادگی در مقابل غرب را در ذهن خود دارند، بدانند که عزت دنیوی و اخروی و حل مشکلات در سایه اعتقاد به سنت های الهی، اعتماد به مردم و تمسک به فرهنگ جهاد و شهادت و کار و تلاش به دست می‌آید و جز با اتکا به این اصول مشکلات حل نمی شود.