یک رسانه عرب زبان از اخراج برادر نخست‌وزیر سابق لبنان از عربستان سعودی و مصادره خانه وی خبر داد.

روزنامه الاخبار چاپ لبنان نوشت: برخی اطلاعات حاکی از آن است که ریاض حدود سه هفته قبل از ایمن حریری، برادر سعد حریری، نخست وزیر سابق لبنان خواسته است که به همراه خانواده‌اش این کشور را ترک کنند.

طبق این گزارش، مقامات خانه ایمن حریری را مصادره کرده و از او خواسته شده که به امارات برود.

الاخبار در ادامه نوشت که این تصمیم در راستای تسویه بدهی سعد حریری و دارایی‌های شرکت "سعودی اوجیه" که بالغ بر چهار میلیارد دلار آمریکاست اتخاذ شده است. بدهی این شرکت و شرکای آن ازجمله شامل ایمن حریری شریک برادرش سعد حریری است.

طبق این گزارش، مقامات عربستان با اعلام این مساله که این اقدام صرفا اقدامی قضایی مرتبط با بدهی‌های نخست‌وزیر سابق لبنان بوده که به همراه برادرش از تابعیت سعودی برخوردار هستند و ارتباطی با مسائل سیاسی ندارد سعی در توجیه این اقدام کرده‌اند.

هنگامی که سعد حریری در سال ۲۰۱۱ در تشکیل دولت مقابل نجیب میقاتی شکست خورد لبنان را ترک کرد و تقریباً دو سال از صحنه غایب بود. سپس حریری ۲ سال بعد و هنگامی که تمام سلام، نخست وزیر پیشین لبنان در سال ۲۰۱۳ کار تشکیل دولت را بر عهده گرفته بود به لبنان برگشت. به نظر می‌رسد که این سناریو بار دیگر تکرار می‌شود.

الاخبار همچنین نوشت: اما درباره دولت نجیب میقاتی، نخست‌وزیر کنونی لبنان ممکن است که عربستان سخت‌ترین آزمون پیش روی این دولت باشد؛ به ویژه اینکه نخست‌وزیر جدید لبنان تلاش می‌کند تا رشته‌های پاره شده در روابط سیاسی بیروت و ریاض را مجدداً به هم وصل کند؛ اما در سایه توازن داخلی در عرصه سیاسی لبنان و همچنین ادامه نقش حزب‌الله در دولت جلب رضایت عربستان برای وی بسیار دشوار خواهد بود.