اختصاصی| جدید ترین عارضه کووید 19 :  آسیب به کلیه 

18

1400/7/3

09:51


تحقیقات جدید نشان می دهد افرادی که بخاطر کووید ۱۹ در بیمارستان بستری شده اند حتی با موارد خفیف تر  ممکن است به کلیه های خود آسیب دائمی وارد کنند.

اختصاصی| جدید ترین عارضه کووید 19 :  آسیب به کلیه 

به گزارش سرویس ترجمه بهداشت نیوز، مطالعه بیش از ۱.۷ میلیون بیمار جانباز نگرانی ها را در مورد اثرات ماندگار کووید ۱۹ به ویژه در میان افرادی که به اندازه کافی بیمار هستند و نیاز به بستری شدن دارند بالا می برد.

محققان دریافتند ماه ها پس از عفونت اولیه کووید ۱۹ بازماندگان در معرض افزایش انواع مختلف آسیب کلیه از کاهش عملکرد کلیه تا نارسایی پیشرفته کلیه قرار گرفتند. افرادی که به بیماری شدید تری مبتلا شدند و نیاز به مراقبت های ویژه داشتند بیشترین خطر آسیب طولانی مدت به کلیه را دارا بودند.
 

بیمارانی که در حین بستری شدن در بیمارستان دچار آسیب حاد کلیه شده بودند نیز در مقایسه با بیماران دیگر در طول اقامت در بیمارستان ، بیشتر در معرض خطر بودند.

دکتر ویلسون متخصص کلیه  می گوید: چیزی که قابل توجه است این است که بیماران خاص حدود دو تا پنج برابر بیشتر در معرض ابتلا به اختلال عملکرد کلیه  نسبت به بیمارانی که کووید ۱۹ آنها تشخیص داده شده بود قرار داشتند.

وی می گوید: آنچه برای من قابل توجه بود این است که در همه زمینه ها ، شما این خطرات را حتی در بیمارانی مشاهده می کنید که هنگام بستری شدن دچار آسیب حاد کلیه نبودند.
به گفته ویلسون ، در مورد میزان ارتباط مشکلات کلیوی به طور خاص با کووید ۱۹ یا بیماری در بیمارستان سوالات زیادی وجود دارد. به عنوان مثال مشخص نیست عملکرد کلیه بیماران کووید ۱۹ در مقایسه با بیماران بستری شده به دلیل آنفولانزا چگونه است.

اما این مطالعه نشان داد که حتی بیمارانی که در خانه مبتلا به کووید ۱۹بودند در معرض خطر مشکلات کلیوی قرار داشتند.

التهاب مقصر است؟

دکتر زیاد العلی می گوید: خطرات هرچند کوچکتر در بین بیمارانی که هرگز هنگام بیماری دچار مشکلات عمده نشده بودند هم وجود داشت.

ویلسون گفت "سوال بزرگ" این است که چرا؟
 

آیا این نشان دهنده تحریک و التهاب مداوم سیستم ایمنی است؟  برای پی بردن به این موضوع تحقیقات بیشتری نیاز است.  این یافته ها ۱ سپتامبر در مجله انجمن نفرولوژی منتشر شد. بر اساس سوابق پزشکی بیش از ۱.۷ میلیون بیمار که از این تعداد ، ۸۹،۲۱۶ نفر بین مارس ۲۰۲۰ تا مارس ۲۰۲۱ مبتلا به کووید تشخیص داده شدند و ۳۰ روز بعد هنوز زنده بودند.

این مطالعه خطر ابتلا به انواع مختلف مشکلات کلیوی را در ماه ها پس از علامت ۳۰  روزه بیماری مورد بررسی قرار داد. به طور کلی ، بیماران مبتلا به کووید ۱۹ به احتمال زیاد کاهش قابل توجهی در میزان فیلتراسیون گلومرولی کلیه (GFR) نشان می دهند ، معیاری که نشان می دهد اندام ها چگونه به خوبی مواد زائد را از خون فیلتر می کنند.

بر اساس این مطالعه ، فقط  ۵ درصد از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ دارای ۳۰ درصد  GFR بودند وبقیه روند کاهشی داشتند و در مقایسه با جمعیت عمومی بیماران  خطر آنها  ۲۵ درصد بیشتر بود.
 از آنجا که بزرگسالان به طور طبیعی سالانه حدود ۱ درصد از عملکرد کلیه خود را از دست می دهند ، کاهش ۳۰ درصدی GFR مشابه از دست دادن ۳۰ سال عملکرد کلیه است.

این مطالعه همچنین خطر آسیب حاد کلیه را مورد بررسی قرار داد ، جایی که اندام ها به طور ناگهانی عملکرد خود را از دست می دهند. این می تواند علائمی مانند تورم در پاها ، خستگی و مشکل تنفسی ایجاد کند  اما گاهی اوقات هیچ مشکل آشکاری ایجاد نمی کند.

بیماران مبتلا به کووید ۱۹ تقریباً دو برابر بیشتر در معرض آسیب حاد کلیه بودند ، هرچند که بر اساس شدت اولیه کووید ۱۹ متفاوت بود.
آیا آسیب ادامه خواهد داشت؟
 

افرادی که در بیمارستان بستری شده بودند پنج تا هشت برابر بیشتر از بیماران غیر کووید مبتلا به آسیب حاد کلیه بودند. افرادی که در خانه با بیماری کووید در گیر شده بودند۳۰درصد بیشتر در معرض خطر بودند ، در مقایسه با گروهی که به بیماری های دیگر مبتلا بودند. هنوز مشخص نیست که همه اینها برای سلامت طولانی مدت بیماران کلیوی به چه معناست.
 در حال حاضر یک سوال وجود دارد که آیا کاهش GFR در برخی از بیماران کاهش می یابد یا خیر.

 در مورد آسیب حاد کلیه ، افراد می توانند بدون آسیب دائمی بهبود یابند و اگر افت GFR مربوط به آسیب حاد کلیه باشد ، می تواند به بهبودی فکر کنند. برخی از بیماران دچار نارسایی کلیه در مرحله نهایی شدند. این مسئله در بین بیماران مبتلا به کووید که در بخش مراقبت های ویژه بستری بودند بیشتر بود آنها به میزان ۲۱ مورد در هر ۱۰۰۰ بیمار در سال به این بیماری مبتلا شدند و خطر آنها ۱۳ برابر بیشتر از سایر بیماران  بود. خطرات کوچکتری نیز در میان سایر بیماران مبتلا به کووید ، بستری یا غیر بستری مشاهده شده است.

خطرات ارائه شده برای بیماران غیر بستری نیز تا حدودی مبهم است. افرادی که فقط به طور ملایم تحت تأثیر کووید قرار می گیرند ، بعید به نظر می رسد دچار مشکلات کلیوی شوند ، در حالی که افرادی که واقعا برای هفته ها بیمار می شوند ممکن است خطر نسبتاً بیشتری داشته باشند.

 خبر خوب این است که اختلال در عملکرد کلیه ها به آسانی از طریق آزمایش های اولیه خون تشخیص داده می شود و در ویزیت ها و مراقبت های اولیه قابل درمان است.
نوع معاینه ممکن است برای افرادی که در گیری شدیدتری با بیماری کووید ۱۹ دارند متفاوت باشد.

۲ سپتامبر ۲۰۲۱
Webmd

گلنوش محبعلی

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو