بیوپسی پستان مهر ایرانیان

منبع: فوت و فن

9

1400/7/21

13:02


بیوپسی پستان مهر ایرانیان

امروزه زنان زیادی درگیر توده های خوشیم و بدخیم در قسمت های مختلف بدنشان هستند که یکی از شایع ترین توده ها در سینه ها قابل مشاهده و درمان است.

شما پس از مراجعه به پزشک و تشخیص وجود بافت توده در سینه ها برای تکمیل روند درمان باید آزمایش های مختلفی را برای تشخیص سرطانی بودن یا خوش خیم بودن توده انجام دهید.

بیوپسی پستان یک روش پزشکی ساده برای نمونه برداری از بافت پستان می باشد که برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه فرستاده می شود.

بیوپسی سینه بهترین روش برای تشخیص بافت های سرطانی و خوش خیم است. به یاد داشته باشید که همه توده های سینه ، سرطانی نیستند و شرایط متفاوتی باعث ایجاد و رشد توده در سینه ها می شود.

دلایل انجام بیوپسی پستان

بیشتر توده های سینه غیرسرطانی هستند و برای بررسی بهتر در صورتی که پزشک نتیجه نگران کننده ای در ماموگرافی و سونوگرافی سینه یا در معاینه بالینی مشاهده کند به بیمار بیوپسی سینه را پیشنهاد می دهد.

در صورت تغییرات در نوک سینه و پستان ، ممکن است پزشک بیوپسی را پیشنهاد بدهد که از جمله تغییرات شامل موارد زیر می باشد :

  • ترشحات خونی از نوک سینه
  • گود شودن بخشی از سینه
  • پوسته پوسته شدن
  • آسیب های پوستی
  • وجود این علائم در هر فرد نشان دهنده سرطانی بودن توده در سینه می باشد.
  • رعایت نکات لازم قبل از انجام بیوپسی پستان
  • در مورد هر گونه حساسیت و آلرژی به داروهای بیهوشی به پزشک خود اطلاع دهید.
  • در مورد مصرف داروهای بدون نسخه و مکمل به پزشک خود را در جریان بگذارید.
  • اگر بیوپسی سوزنی هسته ای با کمک ام آر آی انجام می دهید پزشک خود را از هرگونه وسیله ی فلزی و الکتریکی در بدن خود مطلع سازید.
  • ممکن است بعد از بیوپسی یک بسته سرد برای کاهش درد و التهاب به شما بدهند که پوشیدن سوتین در نگه داری بسته ی سرد کمک می کند.

روش های مختلف بیوپسی پستان در مهر ایرانیان

بیوپسی سینه روش های مختلفی دارد که جراح می تواند نمونه ای از بافت سینه را بردارد و بررسی کند. شما می توانید برای مطمئن شدن از جواب و دقت در انجام بیوپسی از معتبرترین رادیولوژی تهران کمک بگیرید که انواع روش های بیوپسی در آن قابل انجام است.

بیوپسی سوزنی نازک

در این روش بیمار دراز می کشد و پزشک از سوزن نازک و سرنگ برای نمونه برداری پستان استفاده می کند. این کار مایع یا جامد بودن توده را تشخیص می دهد.

بیوپسی سوزنی اصلی

این روش هم مانند بیوپسی سوزنی نازک می باشد که در این روش سوزن بزرگ تر می باشد و چند نمونه از بافت سینه به اندازه دانه های برنج برداشته می شود.

بیوپسی استریوتاکتیک

در طی انجام این بیوپسی از بیمار خواسته می شود به صورت دمر بر روی تختی که سوراخ دارد دراز بکشد و ارتفاع تخت قابل تغییر است ، پزشک به راحتی می تواند نمونه برداری انجام دهد. در حالی که سینه هایتان بین دوصفحه قرار دارد ، پزشک برش کوچکی ایجاد می کند و نمونه ها را با سوزن خارج می کند.

بیوپسی سوزنی هسته ای با کمک سونوگرافی

این نوع بیوپسی به کمک سونوگرافی انجام می شود. بیمار به پهلو یا به پشت دراز می کشد. پزشک با مبدل دستگاه سونوگرافی محل دقیق توده را مشخص می کند. برشی ایجاد می کند و به کمک سوزن ، نمونه ای از توده برمی دارد و برای بررسی دقیق تر به آزمایشگاه می فرستد.

بیوپسی سوزنی هسته ای با کمک ام آر آی

این نوع بیوپسی به کمک ام آر آی انجام می شود. بیمار به صورت دمر بر روی تخت می خوابد و سینه های خود را در فرورفتگی ها قرار می دهد.

دستگاه ام آر آی محل دقیق توده را نشان می دهد سپس پزشک یک برش ۶ میلیمتری ایجاد می کند تا سوزن هسته بتواند برای نمونه برداری از بافت توده وارد سینه شود.

بیوپسی جراحی

این روش شامل برداشتن توده سینه از طریق جراحی است که برای بررسی دقیق تر به آزمایشگاه ارسال می شود.

مراقبت های بعد از بیوپسی پستان

شما بعد از نمونه برداری پستان به خانه می روید و نمونه تان به آزمایشگاه فرستاده می شود تا دقیق تر بررسی شود و جواب آن تا چند روز بعد به شما داده خواهد شد.

محل برش ها باید تمیز نگه داشته شود و پانسمان مرتب تعویض شود.

در صورت داشتن تب ، قرمزی و گرما در محل بیوپسی که نشانه های وجود عفونت می باشد حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

آیا بیوپسی سینه درد دارد؟

بیوپسی پستان تحت بی حسی موضعی انجام می شود و فرد دردی احساس نمی کند. اگر بیوپسی سینه همزمان با ماموگرافی انجام شود ممکن است بیمار دچار درد شود با این حال درد قابل تحمل می باشد. در بیشتر روش های نمونه برداری از سینه ، فرد با یک پانسمان سطحی به خانه باز می گردد و با کمی استراحت می تواند به کارهای روزه ی خود برسد.

در روش بیوپسی جراحی چون بیمار تحت جراحی قرار می گیرد باید مراقبت های پس از عمل برداشتن توده از سینه را رعایت کند. التهاب سینه یکی از شایع ترین عوارض بیوپسی از سینه می باشد که با خوردن مسکن می تواند به کاهش درد و التهاب کمک کند.

نتایج آزمایش شما می تواند خوش خیم ، پیش سرطانی یا سرطانی باشد.

در صورت وجود هر یک از نتایج با پیشرفت علم ، پزشکان قادر به درمان انوع سرطان با شیوه های مختلف هستند.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو