به گزارش خبرگزاری رویترز، «اریک زمور» مفسر راست افراطی فرانسه امروز (سه‌شنبه) رسما نامزدی‌اش را برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۲ فرانسه اعلام داشت؛ اتفاقی که بعد از خبرساز شدن اظهارات تحریک‌آمیز او درباره مهاجرت رخ می‌دهد.

اریک زمور که سابقا یک خبرنگار بوده و از بابت تحریک به نفرت حکم محکومیت دریافت کرده است، به عنوان یک رقیب برای مارین لوپن، رهبر حزب راست افراطی سرشناس موسوم به حزب "اجتماع ملی" در مسیر ورود به رقابت با ماکرون در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه به حساب می‌آید.

زمور در ویدیویی پست شده در رسانه‌های اجتماعی اظهار کرد: من برای مدت زمانی طولانی از داشتن نقش خبرنگار خرسند بودم اما من دیگر اطمینان ندارم که یک سیاستمدار شجاعت نجات کشور از مسیر غم‌انگیزی که انتظار آن را می‌کشد، داشته باشد.

وی بیان داشت: به همین دلیل من تصمیم گرفته‌ام در انتخابات ریاست جمهوری نامزد شوم.

این در حالی است که زمور به دلیل ایراد صحبت‌های تند علیه اسلام و مهاجرت به چهره‌ای اختلاف‌برانگیز در فرانسه تبدیل شده و حمایت‌هایی را هم از جانب پایگاه رای‌دهندگان حامی لوپن و هم جریان اصلی راستگرایان محافظه‌کار دریافت کرده، در حالی گروه‌های دیگری را هم از خود منزجر ساخته است.

این در حالی است که در چند هفته گذشته، او با جهش محبوبیت در نظرسنجی‌ها مواجه شده و چند مطالعه پیش‌بینی کردند که او در انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم خواهد رسید اما مجددا محبوبیت او رو به افول نهاده است.

در مقطع فعلی اکثر نظرسنجی‌ها پیش‌بینی می‌کنند که ماکرون و لوپن در انتخابات ریاست جمهوری ماه آوریل آتی در فرانسه در دور دوم با یکدیگر رقابت خواهند کرد و احتمالا ماکرون در یک تکرار رقابت مثل انتخابات سال ۲۰۱۷ مجددا پیروز انتخابات خواهد شد.

اما زمور در هفته‌های گذشته در چند موقعیت در نظرسنجی‌ها از لوپن پیشی گرفت و همچنین برخی نظرسنجی‌ها حاکی از وقوع یک رقابت شانه به شانه هستند. با این حال تا موعد برگزاری انتخابات در ماه آویل هنوز زمان زیادی باقی مانده است.

در ایمیلی که یک سخنگوی تیم موسوم به "دوستان اریک زمور" برای حامیانش ارسال کرده آمده است: تا به حال همه چیز دست گرمی بود. رقابت واقعی حالا شروع می‌شود.