عادت های غلطی که رابطه عاطفی را به نابودی می کشاند

عادت های غلطی که رابطه عاطفی را به نابودی می کشاند


منبع: روزیاتو

113

1400/10/2

20:10


عادت های غلطی که رابطه عاطفی را به نابودی می کشاند

عادت های غلطی که رابطه عاطفی را به نابودی می کشاند

حفظ حتی شادترین رابطه ها هم گاهی کار دشواری می شود. آدم ها نگاه مختلفی به مسائل زندگی دارند و همین امر می تواند به مشاجره ای بزرگ یا سوء تفاهم بیانجامد. با این حال، مسائل ریزتری هست که بی ضرر به نظر می رسند اما می تواند بی آنکه حتی متوجه شوید رابطه عاطفی شما را رفته رفته ضعیف سازند. آن ها برای مثال جزئیات کوچکی هستند مثل غیبت کردن یا ترک خانه بدون خداحافظی کردن.

در ادامه از عادت های اشتباهی خواهیم گفت که رابطه عاطفی را به نابودی می کشانند.

۱- در دعوا حرف مسائل گذشته را پیش می کشید

حتی شادترین زوج ها هم گاهی باهم دعوا می کنند چون ممکن نیست که همیشه درباره ی همه چیز کاملاً هم‌عقیده باشید. بنابراین وقتی این اتفاق رخ می دهد حتماً به خاطر داشته باشید که هدف حل مشکل است، نه برنده شدن یا از پا درآوردن شریک عاطفی تان. به همین دلیل است که پیش کشیدن مسائل گذشته هیچ فایده ای ندارد و فقط مستأصل تان می کند.

۲- وقت نامناسبی را برای یک بحث جدی انتخاب می کنید

وقتی پای مسائل جدی در میان است که باید درباره ی آن ها صحبت شود، مثل مسائل مالی، اهدافی که از رابطه بلند مدت دارید و غیره، بسیار مهم است که زمان مناسبی را برای این کار انتخاب کنید. این کار بای زمان انجام شود که شریک عاطفی تان تحت فشار روانی، خسته یا ناراحت نباشد. این امر ممکن است در حالی شرایط را پیچیده تر کند که می شد جلوی آن را گرفت. علاوه بر این، باید از لحن مناسبی هم استفاده کنید. حتی جدی ترین بحث ها هم لزوماً به دعوا منجر نمی شوند.

۳- به جای مستقیم سؤال کردن احساسات شریک عاطفی تان را حدس می زنید

حتی اگر فکر می کنید که شریک عاطفی تان را خیلی خوب می شناسید هم نباید اینگونه باشد: هر کس از دید و بر اساس ارزش های خود به زندگی نگاه می کند. بنابراین اگر فکر کنید که افکار یا احساسات شریک عاطفی تان را می دانید، این امر می تواند شما را متوقف کند / بازدارد (دیگر تلاشی برای برقراری ارتباط نمی کنید) و باعث کشمکش و احساس تنهایی شود.

۴- از خانواده ی شریک عاطفی تان انتقاد می کنید

 

بحث خانواده در هر رابطه ای مطرح می شود / وجود دارد. با این حال، پیش می آید که نگاهی متفاوت از خانواده ی خود یا شریک عاطفی تان به زندگی داشته باشد. این امر ممکن است منجر به سوء تفاهم یا حتی کشمکش شود. در هر صورت، باید حتماً به خاطر داشته باشید که آن ها بخش مهمی از زندگی شریک عاطفی تان هستند.

وقتی می خواهید درباره ی موضوعی که برایتان آزاردهنده است بحث کنید، به خاطر داشته باشید که باید از یک موضوع قابل تغییر گله کنید، نه آنکه از شخصیت افراد انتقاد و به آن ها حمله کنید.

۵- از صحبت درباره ی مسائل مالی / پول خودداری می کنید

اغلب زوج ها با انواع مشکلات مالی مواجه هستند و شکی در اهمیت فراوان این موضوع نیست. درست است که همه از بحث کردن درباره ی این موضوع خوش شان نمی آید اما باید صبور و مقاوم باشید که جلوی بروز مشکل در آینده را بگیرید. کارشناسان توصیه می کنند اصول خاصی و سقفی برای خرج کردن داشته باشد که برای هر دویتان مناسب باشد و درباره ی هر مسأله ی بحث برانگیزی با یکدیگر صحبت کنید.

۶- بدون محل گذاشتن به شریک عاطفی تان خانه را ترک می کنید

شاید کار کاملاً بی ضرری به نظر برد اما می تواند نشانه ی خودداری از برقراری ارتباط باشد. حتی اگر مدت زیادی پیش هم بوده باشید هم مسائل ساده مثل نحوه ی خروج تان از خانه برای رفتن به سرکار در هنگام صبح می تواند اثری سازنده یا مخرب بر رابطه تان داشته باشد. بنابراین خانه را بدون چند کلمه یا یک لمس محبت آمیز ترک نکنید.

۷- سعی می کنید خشم تان سرکوب کنید

سرکوب احساسات خود به جای پردازش آن ها بسیار مضر است، هم برای رابطه تان و هم برای سلامت روان خودتان. اگر خشم خود را سرکوب کنید، ممکن است رفته رفته تبدیل به فردی عصبی شوید، به شریک عاطفی تان پرخاش کنید، درگیر سردرد شوید و غیره. این امر داشتن واکنش مناسب به مسائل تحریک آمیز را بسیار دشوار می کند و در نتیجه، به رابطه تان لطمه می خورد.

۸- از دوستان شریک عاطفی تان انتقاد یا غیبت شان را می کنید

غیبت کردن شاید کار چندان بدی به نظر نرسد اما بدگویی درباره ی عزیزان شریک عاطفی تان اصلاً فکر خوبی نیست. بار دیگر تأکید می کنیم گله از یک مسأله ی به خصوص، اگر به درستی انجام شود، کار خوبی است اما غیبت کردن شما را برای شریک عاطفی تان تبدیل به فردی غیر قابل اعتماد می کند.

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 5 / 5. تعداد رای: 1

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

مطالب مشابه