رسانه های دولتی کره شمالی ساعاتی پیش از برگزاری مراسمی به مناسبت هشتادمین سالگرد تولد "کین جونگ ایل" پدرِ درگذشته "کیم جونگ اون" خبر دادند.

این مراسم بدون نمایش موشک و رژه نظامی برگزار شد.

براساس روایات رسمی مقامات کره شمالی، "کیم جونگ ایل" پدر "کیم جونگ اون"، 80 سال پیش در روز 16 فوریه در یک اردوگاه پارتیزانی مخفی به دنیا آمد.

مقامات کره شمالی روز تولد رهبر سابق خود را "ستاره درخشان" می‌نامند و در سال جاری این روز را در شهر برفی "سامجیون" در نزدیکی کوه "پائکتو" (پکتو) گرامی داشتند.

تقویم رسمی کره شمالی پر از سالگردهای تاریخی مرتبط به پدر و پدر بزرگ کیم جونگ اون به عنوان رهبران سابق و موسسان این کشور  است.

این مناسبت‌ها با نمایش گل، رقص‌های دسته جمعی و ادای احترام به مقامات سابق در رسانه های دولتی جشن گرفته می‌شود و به گفته کارشناسان بهانه ای برای القای وفاداری به رهبر کنونی است.

مقامات کره شمالی روز تولد رهبر سابق خود را "ستاره درخشان" می‌نامند

کره شمالی؛ جشن برفی تولد رهبر سابق

روز تولد کیم ایل سونگ پدر بزرگ "کیم جونگ اون" نیز "روز خورشید" نامیده می‌شود. او در 15 آوریل به دنیا آمده است.

عکس و ویدئوهای منتشره شده در رسانه های کره شمالی در روز چهارشنبه نشان می‌دهد که شرکت کنندگان در مقابل مجسمه غول پیکر "کیم جونگ ایل" جمع شدند تا آنچه خبرگزاری رسمی کره شمالی (KCNA)  "عید بزرگ ملت" خواند را جشن بگیرند.

براساس گزارش‌ها، حضار با دیدن "کیم جونگ اون" که شهر "سامجیون" را "خانه انقلاب ما" نامیده "تشویق طوفانی" به راه انداختند. این شهر در امتداد مرزهای چین و در استان "ریانگانگ" کره شمالی واقع شده است.

کیم در سال‌های اخیر آپارتمان های جدید، هتل‌ها و یک منطقه تفریحی اسکی را در این بخش ساخته و منابع زیادی را برای بازسازی و بازتوسعه این منطقه اختصاص داده است.

پیونگ یانگ در ماه گذشته میلادی 7 مانور بی سابقه تسلیحاتی را انجام داده که شامل آزمایش قدرتمندترین موشک ها پس از سال 2017 می شود.

کره شمالی همچنین هشدار داده ممکن است از تعلیق خودخواسته خود دست بکشد و آزمایش موشک های بالستیک و قاره پیمای یا سلاح های هسته ای خود را مجددا از سر بگیرد.

"کیم جونگ اون" رهبر کره شمالی تولد "کیم جونگ ایل" پدر درگذشته خود را در شهر برفی "سامجیون" جشن گرفت/ عکس: خبرگزاری فرانسه

کره شمالی؛ جشن برفی تولد رهبر سابق

تحلیلگران می‌گویند به نظر می‌رسد پیونگ یانگ احتمالا در طول بازی های المپیک زمستانی پکن و به دلیل احترام به متحد اصلی خود یعنی چین آزمایشات خود را متوقف کرده است.

آنها همچنین می‌گویند که کره شمالی در سالگرد صد و پانزدهمین تولد  "کیم ایل سونگ" (پدربزرگش) در 15 آوریل خود را آماده آزمایش تسلیحاتی بزرگ می‌کند.

سکه طلایی برای بزرگداشت هشتادمین تولد کیم جونگ ایل پدر رهبر کنونی کره شمالی

کره شمالی؛ جشن برفی تولد رهبر سابق