قرص آزیترومایسین برای درمان کرونا مفید است یا مضر؟

103

1400/11/28

10:23


آیا واقعا آزیترومایسین داروی درمان کرونا در کشور است یا کرونا هنوز هم دارو ندارد؟ این سوالی است که هنوز هم ذهن دکتر ها و بیماران را به خود مشغول کرده است و علی رغم تجویز این دارو بعضی از دکتر ها آن را حتی مضر می دانند.

قرص آزیترومایسین برای درمان کرونا مفید است یا مضر؟

به گزارش بهداشت نیوز، آزیترومایسین برای درمان طیف گسترده‌ای از عفونت‌های باکتریایی استفاده می‌شود. این یک آنتی بیوتیک از نوع ماکرولید است. آزیترومایسین با توقف رشد باکتری‌ها کار می‌کند.

این دارو برای عفونت‌های ویروسی (مانند سرماخوردگی، آنفولانزا) موثر نخواهد بود. استفاده غیر ضروری یا استفاده نادرست از هرگونه آنتی بیوتیک می‌تواند منجر به کاهش اثربخشی آن شود.

آزیترومایسین چیست؟

آزیترومایسین (Zithromax) یک آنتی بیوتیک است که می‌تواند به درمان برخی از عفونت‌های باکتریایی کمک کند. به طور کلی استفاده از آن در هنگام شیردهی بی خطر است، اما افرادی که بیماری قلبی دارند باید از مصرف این دارو خودداری کنند. آزیترومایسین یک آنتی بیوتیک در کلاس ماکرولید‌ها است. سازمان غذا و داروی (FDA) اولین بار در سال ۱۹۹۱ آزیترومایسین را تأیید کرد. مانند همه آنتی بیوتیک‌ها، آزیترومایسین تنها می‌تواند با باکتری‌های خاصی مبارزه کند. به همین دلیل مهم است که قبل از مصرف دارو با پزشک صحبت کنید. آزیترومایسین در برابر عفونت‌های ویروسی یا به عنوان مسکن موثر نیست.

آزیترومایسین چه می‌کند؟

به عنوان مثال پزشک ممکن است آزیترومایسین را برای عفونت سینوس، بیماری مزمن انسدادی ریه یا لوزه تجویز کند. آزیترومایسین می‌تواند با طیف گسترده‌ای از باکتری‌ها از جمله بسیاری در خانواده استرپتوکوک مبارزه کند. این می‌تواند مانع از رشد باکتری‌های مضر شود.

پزشکان تمایل دارند از این دارو برای درمان عفونت‌های خفیف تا متوسط ​​ریه‌ها، سینوس‌ها، پوست و سایر قسمت‌های بدن استفاده کنند. پزشک ممکن است آزیترومایسین را برای درمان عفونت‌های باکتریایی زیر تجویز کند:

• عفونت‌های سینوسی مربوط به موراکسلا کاتارالیس یا استرپتوکوک پنومونیه • بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD) عوارض مربوط به موراکسلا کاتارالیس و ذات الریه

• برخی عفونت‌های پوستی مربوط به استافیلوکوکوس اورئوس، استرپتوکوک پیوژنز یا استرپتوکوک آگالاکتیا• ورم لوزه مربوط به استرپتوکوک پیوژنز

• مجاری ادراری و سرویسیت مربوط به کلامیدیا تراکوماتیس• زخم‌های دستگاه تناسلی سرطان (در مردان) مربوط به هموفیلوس دوکرئی

• برخی از عفونت گوش در کودکان در سن ۶ ماه و بالاتر نحوه مصرف آزیترومایسین آزیترومایسین را چگونه مصرف کنیم؟

آزیترومایسین یک داروی تجویزی است؛ بنابراین، مردم نباید آن را بدون نسخه مصرف کنند. این دارو به صورت قرص، شربت خوراکی، قطره چشم و تزریق در دسترس است. بهترین نوع و دوز مصرفی به نوع عفونت فرد بستگی دارد.

افراد می‌توانند دارو را با یا بدون غذا مصرف کنند. آن‌ها باید قبل از استفاده از شربت، آن را به طور کامل تکان دهند. برخی از نمونه‌های دوز‌های رایج عبارتند از:

عفونت‌های پوستی دوز اولیه ۵۰۰ میلی گرم (میلی گرم) و ۲۵۰ میلی گرم یک بار در روز تا روز ۵ مصرف می‌شود بیماری مزمن انسدادی ریه خفیف تا متوسط ۵۰۰ میلی گرم در روز به مدت ۳ روز یا دوز اولیه ۵۰۰ میلی گرم و به دنبال آن ۲۵۰ میلی گرم یک بار در روز تا روز ۵ عفونت‌های سینوسی ۵۰۰ میلی گرم در روز به مدت ۳ روززخم دستگاه تناسلی یک دوز واحد از ۱ گرمعفونت گردن رحم‌اورتریت

یک دوز واحد از ۱ گرم اورتریت گنوکوکی یک دوز واحد از ۲ گرماستفاده نادرست از آنتی بیوتیک‌ها می‌تواند منجر به ایجاد گونه‌های مقاوم در برابر باکتری‌ها شود، به این معنی که دیگر آنتی بیوتیک‌ها علیه آن‌ها کار نمی‌کنند. به این مقاومت آنتی بیوتیکی گفته می‌شود.

آزیترومایسین برای کرونا مفید است؟

در هنگام مصرف آزیترومایسین یا هر آنتی بیوتیک دیگر، افراد باید اقدامات احتیاطی زیر را رعایت کنند:

• تمام دوره‌های آنتی بیوتیک‌هایی که پزشک توصیه می‌کند، حتی زمانی که احساس بهتری می‌کنید، مصرف کنید.

• بدون نسخه آنتی بیوتیک مصرف نکنید. همه آنتی بیوتیک‌ها نمی‌توانند همه باکتری‌ها را درمان کنند. • آنتی بیوتیک‌ها را به اشتراک نگذارید.

• آنتی بیوتیک‌ها را در برنامه دوز متفاوت از برنامه‌ای که پزشک تجویز می‌کند مصرف نکنید. • در صورت بروز عوارض جانبی بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.

• برای علائم واکنش آلرژیک مانند مشکل تنفس به اورژانس بروید.

عوارض جانبی آزیترومایسین چیست؟

عوارض جانبی آزیترومایسین ممکن است شامل تهوع و استفراغ باشد. مانند همه دارو‌ها، آزیترومایسین می‌تواند عوارض جانبی خاصی داشته باشد. این‌ها معمولاً جزئی هستند. در آزمایشات بالینی، تنها ۰.۷ ٪ از افراد به دلیل عوارض جانبی مصرف Zithromax را متوقف کردند.

بیشتر عوارض جانبی که باعث شده افراد جلوی مصرف دارو را بگیرند دستگاه گوارش است، مانند:- حالت تهوع

- استفراغ- اسهال

- درد در شکم عوارض جانبی کمتری که در ۱ ٪ موارد رخ می‌دهد شامل موارد زیر است:

- تپش قلب یا درد قفسه سینه- رفلکس اسید

- سرگیجه- سردرد

- خستگی- واژینیت

- بثورات- پوست خشک

- حساسیت به آفتاب عوارض جانبی جدی نادر است، اما می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

- آسیب کبد به ویژه در افرادی که سابقه مشکلات کبد را دارند. - تغییر ریتم قلب، که بیشتر در افرادی که دارو‌های ضربان قلب مصرف می‌کنند، افراد مسن و کسانی که پتاسیم خون کم دارند.

- واکنش‌های آلرژیک جدی

تاثیر آزیترومایسین بر بیماران کرونایی چیست؟

کیانوش جهانپور سخنگوی سابق وزارت بهداشت گفته بود که بر خلاف هیاهوی اولیه، یافته‌های محققان ایرانی حاکی است فاویپیراویر تاثیر چندانی در درمان کووید_۱۹ ندارد. استفاده از هپارین‌ها از برخی مرگ‌های بیماران کرونا در ICU جلوگیری می‌کند و فعلا بهترین اثر درمانی در بیماران کرونا را داروی آزیترومایسین (نوعی آنتی بیوتیک) داشته است.

همچنین رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: داروی آزیترومایسین ترخیص بیماران کرونایی را چهار روز کاهش می‌دهد.

اما کماکان این سوال باقی است که آیا واقعا آزیترومایسین داروی درمان کرونا در کشور است یا کرونا هنوز هم دارو ندارد؟

منبع: برنا

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو