به گزارش شبکه تی‌آرتی ترکیه، یک‌ سخنگوی‌ وزارت امور خارجه آمریکا در گفت‌وگویی با تلاش برای انداختن توپ در زمین ایران، به گمانه‌زنی درباره زمان انجام شدن توافق در مذاکرات وین پرداخت.

یک سخنگوی‌ وزارت امور خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه درباره پیشرفت حاصل شده در مذاکرات به خبرگزاری فرانسه گفت «پیشرفت قابل توجهی» در هفته گذشته در مذاکرات وین انجام شده است که باعث می‌شود در صورتی که ایران «جدیت نشان دهد» توافق ظرف چند روز امکان‌پذیر به نظر برسد.

به گفته او، «اگر ایران جدیت نشان بدهد، ما می‌توانیم و باید ظرف چند روز به تفاهمی در زمینه بازگشت دوجانبه به اجرای کامل برجام دست یابیم.»

این سخنگوی‌ وزارت امور خارجه آمریکا افزود: اما هر چیزی فراتر از آن، احتمال رسیدن به یک توافق را به خطر می‌اندازد.

اظهارات این سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در این باره، هم‌زمان با برگزاری دور هشتم مذاکرات وین مطرح می‌شود.

علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد ایران در مذاکرات وین درباره پیشرفت مذاکرات در صفحه توییترش نوشته بود: بعد از هفته‌ها مذاکرات فشرده، بیش از هر زمان به توافق نزدیک شده‌ایم، اما تا وقتی درباره همه‌چیز توافق نشده باشد، درباره هیچ چیز توافق نشده است.

باقری افزود: واقع‌بینی، خودداری از زیاده‌خواهی و توجه به تجربه چهار سال گذشته لازمه تحقق این هدف است. زمان تصمیم‌گیری طرف‌های مذاکراتی ما فرا رسیده است.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان هم اخیرا درباره پیشرفت حاصل‌شده در مذاکرات گفت: ما رسیدن به یک توافق خوب را در دسترس می‌دانیم و ابتکارات و پیشنهادات عملی، سازنده و مثبت ایران راه را برای رسیدن به چنین توافقی هموار کرده است.