صلوات خاصه حضرت شاه‌چراغ(ع) ثبت ملی شد

منبع: برترین ها

55

1400/11/29

13:20


سرپرست اداره‌کل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی فارس از ثبت ملی آداب زیارت و صلوات خاصه حضرت احمد بن موسی (ع) خبر داد.

ایسنا: سرپرست اداره‌کل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی فارس از ثبت ملی آداب زیارت و صلوات خاصه حضرت احمد بن موسی (ع) خبر داد.

سید مؤید محسن‌نژاد جمعه ۲۹ بهمن‌ در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به این‌که در دین اسلام و در آیات قرآن کریم به موضوع زیارت پرداخته‌ شده و روایات متعددی بر فضیلت زیارت خاندان نبوت و امامت تأکید دارد که اهداف و آثار فراوانی برای آن شمرده‌ شده است.

صلوات خاصه حضرت شاه‌چراغ(ع) ثبت ملی شد

او ادامه داد: زائران حضرت آداب‌ و رسوم ویژه‌ای برای زیارت دارند که به آن پرداخته می‌شود، زیارت حضرت شاه‌چراغ (ع) در طول سالیان گذشته تا امروز به‌ واسطه ادای احترام، تعظیم و زیارت حرم شکل‌ گرفته است که به همین سبب تصمیم گرفته شد تا این آداب‌ و رسوم گردآوری شود و به‌عنوان آداب‌ورسوم زیارت شاه‌چراغ (ع) به ثبت برسد.

محسن‌نژاد با اشاره به اینکه حرم شاه‌چراغ (ع) سومین حرم اهل‌بیت در ایران اسلامی است، گفت: در شهر شیراز مرسوم است، هر کس قصد زیارت عتبات عالیات و یا حرم مطهر امام رضا (ع) را داشته باشد، پیش از آنکه شیراز را ترک کند به زیارت شاه‌چراغ (ع) رفته و کسب اجازه و رخصت می‌کند، همچنین مردم سه روز پس از بازگشت نیز دوباره به پابوس حضرت احمد بن موسی (ع) رفته و ادای احترام می‌کنند.

سرپرست اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی فارس با تشکر از تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی (ع) برای همراهی در این کار ارزشمند، ادامه داد: حضرت احمد بن موسی (ع)، امین ولایت است و از همین رو با توجه به مستندات و تلاش مستمر اداره‌کل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی فارس، آداب زیارت و صلوات خاصه حضرت شاه‌چراغ (ع) به ثبت ملی رسید.

محسن‌نژاد بیان کرد: شاه‌چراغ (ع) همواره در طول تاریخ همانند نگینی درخشان برای مردم این دیار می‌درخشد، مسلماً وجود چنین گوهر گران‌بهایی در این شهر باعث شده تا سنت‌هایی در رابطه با آن حضرت میان مردم شیراز ایجاد شود.

او عنوان کرد: این مکان نه‌تنها برای شیرازی‌ها مقدس و پرخاطره است بلکه برای ایرانیان شناخته ‌شده و مورد احترام و تکریم است و به لطف پروردگار مردم همچنان ارادت و اخلاص را نسبت به این امامزاده واجب التکریم دارند.

سرپرست اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی فارس اضافه کرد: ثبت این آیین‌ها در فهرست آثار ملی باعث ماندگاری و شناخت بیشتر آن به نسل جوان خواهد بود و مقدمه‌ای بر انجام پژوهش‌های مرتبط با آداب‌ و رسوم، باورها و اعتقادات اقوام مختلف و زمینه‌ای برای بازشناسی حفظ و ترویج آن‌ها در همه کشور است.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو