آیا جذابیت و زیبایی باعث تقویت سیستم ایمنی می‌شود؟

96

1400/11/29

16:05


در یک تحقیق جالب توجه بین المللی که نتایج آن اخیرا منتشر شده، محققان دریافته اند که برخورداری از چهره زیبا از نظر دیگران، می تواند با بهتر بودن کارکرد سیستم ایمنی بدن مرتبط باشد.

آیا جذابیت و زیبایی باعث تقویت سیستم ایمنی می‌شود؟

دانشمندان دانشگاه تگزاس آمریکا در یک بررسی علمی عجیب و جالب، رتبه بندی مربوط به جذابیت چهره و سطوح نشانگر‌های ایمنی موجود در خون ۱۵۹ شرکت کننده را جمع آوری کرده و بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط ۴۹۲ فرد شرکت کننده در یک نظرسنجی در همین مورد، این اطلاعات را تجزیه و تحلیل کرده اند.

نتایج به دست آمده از این تحقیق نشان داد که روابط متعددی را می‌توان بین عملکرد سیستم ایمنی بدن با درک دیگران از زیبایی و جذابیت چهره نشان داد و چنین نتایجی، دال بر اهمیت ترجیحات تکاملی و تاریخی درخصوص صفات مرتبط با سلامت افراد انسانی است.

این، همان موضوعی است که محققان مدت‌ها در مورد آن حدس‌هایی می‌زده اند. این که ادراکات جذابیت و زیبایی احتمالا نشان دهنده ترجیح ویژگی‌هایی است که از لحاظ تاریخی با سلامتی و در نهایت عملکرد سیستم ایمنی بدن مرتبط هستند.

حالا نتایج تحقیق کنونی نشان می‌دهند که جذابیت و زیبابی چهره افراد احتمال دارد بینش‌هایی را در مورد عملکرد سیستم ایمنی آن‌ها به‌ویژه در رابطه با توانایی فرد برای مبارزه مؤثر با تهدیدات باکتریایی ارائه دهد.

علاوه بر این، در مردان، جذابیت صورت ممکن است نشانه‌هایی برای توانایی آن‌ها در مدیریت موثر تهدیدات ویروسی و رشد نئوپلاستیک باشد.

مجریان این تحقیق ضمن انتشار یافته‌های خود در نشریه معتبر Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences تکرار این آزمایش‌ها را در تحقیقات آینده برای تایید نهایی این یافته‌ها خواستار شده اند.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

مطالب مشابه