تشخیص و مداوای مشکلات معمول گیاهان خانگی

منبع: فوت و فن

118

1400/12/1

18:36


تشخیص و مداوای مشکلات معمول گیاهان خانگی

هر چقدر هم که حواستان به گیاهان خانگی دلبندتان باشد باز هم ممکن است آنها دچار مشکل شوند. یا آفتی به آنها حمله کند و یا علائمی را نشان دهند که شما ندانید مشکل‌شان چیست.

به تازگی حشره‌ای روی گیاه‌تان دیده اید اما نمی‌دانید چیست؟ می‌خواهید برای آن سم تهیه کنید اما مطمئن نیستید آن را درست تشخیص داده اید؟ یا حتی ممکن است فکر کنید حشره آفت است در حالی که حشره‌ای مفید است. برای اینکه اینگونه مشکلات پیش نیاید و زود به داد گیاه خانگی‌تان برسید این مطلب را بخوانید تا خودتان گیاهپزشک گیاهان خود شوید.

در پایین لیستی از معمول‌ترین مشکلات و آفات گیاهان خانگی به همراه روش درمان گیاه می‌بینید.

شته‌ها

توصیف آفت و نشانه‌ها: این حشره بسیار ریز است و در حدود ۲ تا ۳ میلی متر است. شته در رنگ‌های سبز، زرد، قرمز، سیاه یا قهوه‌ای یافت می شود. در مواقع خاصی از سال این حشره بالدار خواهد بود و همین بال‌ها به او کمک می‌کنند بر روی گیاهان دیگر هم گسترش یابند. شته‌ها را می‌توان بیشتر بر روی قسمت‌های جوان گیاه و یا زیر برگ‌ها یافت. این گیاه شیره گیاه را می‌مکند و موجب تضعیف و زرد شدن گیاه می‌شوند. گاهی شته‌ها ناقل ویروس هم هستند و خسارتی دو چندان به گیاه وارد می‌کنند. شته بعد از تغذیه از گیاه شیره‌ای به نام عسلک تولید می‌کند که روی برگ‌ها را می‌پوشاند و موجب تجمع قارچ دوده و کاهش فتوسنتز می‌شود.

درمان: اگر جمعیت شته روی گیاه‌تان زیاد نیست و هنوز آسیب زیادی به آن وارد نکرده اند، گیاه را با استفاده از جریان آب بشویید تا شته‌ها از روی آن جدا شوند. اگر حمله شته شدید است و رشد گیاه متوقف شده و شاخسار آن دفورمه شده اند، باید از آفت کش استفاده کنید. دو راه پیش رو دارید. یا می‌توانید از آفت کش‌های ارگانیک که طرز تهیه بعضی از آنها در پست‌های قبلی بخش طبیعت هم آمده استفاده کنید و یا می‌توانید از آفت کش‌های شیمیایی استفاده کنید. اگر نمی‌خواهید شته‌ها را به سرعت از بین ببرید و می‌توانید چند هفته‌ای صبر کنید، از آفت کش‌های ارگانیک استفاده کنید.

افتادن جوانه‌های گیاه

توصیف و نشانه‌ها: گاهی غنچه‌ها بر روی گیاه تشکیل می‌شوند اما قبل از اینکه گل باز شود می‌افتند. دلیل این اتفاق می‌تواند دمای هوای بالا، رطوبت کم، سرما، آبیاری نامنظم یا ناکافی، کود دهی بیش از حد و یا شوک حاصل از جا به جایی در مرحله غنچه دهی گیاه باشد.

درمان: با توجه به علل گفته شده در بالا علت غنچه ریزی گیاه‌تان را مشخص کنید و آن را رفع کنید. در مرحله گلدهی گیاه از خشک نگه داشتن خاک، رطوبت کم هوا و دمای بالا جلوگیری کنید و گیاه را در معرض هوای سرد قرار ندهید. برای بالا بردن رطوبت گیاه غبار پاشی کنید. غبار پاشی را با آب بدون املاح و هم دمای محیط انجام دهید. از آب مقطر هم می‌توانید استفاده کنید. برای راحت شدن کار می‌توانید از زیر گلدانی حاوی سنگریزه هم استفاده کنید.

عدم گلدهی گیاه

توصیف و نشانه‌ها: اگر انتظار می‌رود که گیاه در فصلی خاص گلدهی کند اما گیاه گل ندهد، حتما مشکلی وجود دارد. دلیل این مسئله می‌تواند نور نامناسب یا زیادی کود نیتروژن در خاک باشد. همچنین گلدهی بعضی از گیاهان خانگی بسته به طول روز است و یا گیاه باید در سایه قرار بگیرد و یا برایش منبع نور مکمل مصنوعی فراهم شود.

درمان: گیاه را در مکانی روشن نگه دارید، کود نیتروژن کمتری به آن بدهید، رطوبت هوا را بالا نگه دارید و خاک گیاه را هم همواره مرطوب نگه دارید. راجع به گیاه‌تان تحقیق کنید و بفهمید که آیا گلدهی‌اش بسته به طول روز است؟ اگر پاسخ مثبت بود نور را جوری تنظیم کنید که گیاه گل بدهد.

شپشک آرد آلود

توصیف و نشانه‌ها: این آفات بدنی نرم و بیضی شکل دارند، کوچک هستند و با ماده‌ای مومی و کرک مانند (یا پنبه مانند) پوشیده شده است. در نگاه اول ممکن است فکر کنید که تکه‌ای پنبه یا کرک روی گیاه‌تان افتاده اما باید دقت کنید تا آفت را با ذرات غبار اشتباه نگیرید و سریعا آن را درمان کنید. این حشرات هم مانند شته‌ها شیره گیاه را می‌مکند و گیاه را تضعیف می‌کنند.

درمان: یکی از بهترین روش‌ها برای از بین بردن این حشرات از روی گیاه آن است که تکه‌ای پنبه را به الکل آغشته کنید و به وسیله آن این آفات موذی را از روی گیاه بردارید. البته این روش زمانی جواب می‌دهد که تعداد حشرات کم باشد. اگر حمله شدیدتر است می‌توانید از سموم آفت کش استفاده کنید. برای این کار هم از سموم شیمیایی و هم از سموم ارگانیک می‌توان استفاده کرد. بسته به شدت حمله از یکی از این دو نوع سم استفاده کنید.

سپرداران

توصیف و نشانه‌ها: سپرداران حشرات ریز بیضی شکل یا دایره شکلی هستند که بدن‌شان را زیر یک پوشش سخت سپر مانند مخفی کرده اند. ممکن است در نگاه اول نتوانید تشخیص دهید که زیر این پوشش حشره‌ای زنده وجود دارد و اصلا نفهمید این نقطه  سخت یک آفت است و فکر کنید رنگ خود گیاه است. رنگ سپر این حشرات معمولا سفید، سیاه، خاکستری و قهوه‌ای است. این حشرات هم مانند شته‌ها شیره گیاهی را می‌مکند و ماده‌ای چسبناک، شیرین و براق روی برگ‌ها می‌ریزند. تغذیه سپرداران از گیاه می‌تواند موجب مرگ گیاه شود.

درمان: اگر تعداد این سپرداران روی گیاه‌تان کم است آنها را با کف صابون بکشید و اگر حمله شدیدتر است از سموم آفت کش استفاده کنید.

کنه عنکبوتی

توصیف و نشانه‌ها: کنه‌های عنکبوتی آنقدر ریز اند که به سختی می‌توان آنها را دید. آنها بیشتر شبیه به نقاط قهوه‌ای – قرمز یا قرمزی هستند که روی گیاه پراکنده اند و در نگاه اول اصلا به چشم نمی‌آیند. اما اگر از نزدیک به آنها دقت کنید متوجه زنده بودن و تحرک‌شان می‌شوید. نشانه حضور این آفت بر روی گیاه نقاط یا لکه‌های زردی است که روی گیاه نمایان می‌شوند. بعد از مدتی برگ‌های گیاه شادابی خود را از دست داده و ظاهری کدر و گرفته پیدا می‌کنند. یک نشانه دیگر وجود تعداد زیاد از کنه عنکبوتی روی گیاه، تارهایی است که می‌تنند.

درمان: گیاه را مرتبا آبیاری کنید و رطوبت هوا را بالا نگهدارید (در حقیقت این گیاه به خاطر ضعف گیاه و خشکی خاک است که به آن حمله می‌کند. پس اگر گیاه‌تان را تقویت کنید و مرتبا آبیاری انجام دهید، از ابتلای آن به کنه عنکبوتی جلوگیری می‌کنید). هفته‌ای یک بار گیاه را با آب ولرم رو به سرد شستشو دهید تا این حشرات بعد از مدتی به طور کامل از بین بروند. اگر حمله آفت خیلی شدید است از سموم ارگانیک یا شیمیایی استفاده کنید.

سفید بالک

توصیف و نشانه‌ها: اگر گیاهی که مورد حمله سفید بالک‌ها قرار گرفته است را تکان دهید، این حشرات را می‌بینید که مانند گنجشک‌‌هایی هراسان از روی آن پرواز می‌کنند! حمله این حشرات به گیاه ظاهری به آن می‌دهد که انگار گیاه شوره سر گرفته. این حشرات هم بسیار کوچک هستند و اگر تعدادشان کم باشد تشخیص‌شان سخت خواهد بود. سفید بالک‌ها هم شیره گیاهی را می‌مکند و باعث زرد شدن شاخسار گیاه می‌شوند. اگر با این آفت مبارزه نکنید، در نهایت گیاه‌تان را از پای درخواهد آورد!

درمان: برای از بین بردن این آفت باید چند نوبت گیاه را سم پاشی کنید. سعی کنید از سمومی که کمترین ضرر را بر محیط زیست دارند استفاده کنید.

مطالب مشابه