معرفی رژیم غذایی برای دیابتی ها، امتحان کنید!

معرفی رژیم غذایی برای دیابتی ها، امتحان کنید!


منبع: نی نی بان

57

1401/7/13

09:05


    

معرفی رژیم غذایی برای دیابتی ها

راستش را بخواهید، هیچ رژیم غذایی ثابت و معینی را نمی‌توان به افراد مبتلا به دیابت پیشنهاد داد. با این حال، چند رژیم غذایی برای دیابتی ها وجود دارند که می‌توانند آن‌ها را با اندکی تغییر استفاده کنند و به فکر سلامتی خود باشند.


بیشتر بخوانید: رژیم غذایی دیابت حاملگی، چیزی ازش می‌دونید؟


در این مقاله می‌خوانید:

  • انواع رژیم غذایی برای دیابتی ها
  • لیست غذای دیابتی ها

انواع رژیم غذایی برای دیابتی ها

انواع رژیم غذایی برای دیابتی ها عبارتند از:

رژیم غذایی DASH

این رژیم حاوی مقادیر زیادی سبزیجات و میوه‌های تازه است.

این رژیم غذایی در اصل برای کاهش فشار خون طراحی شده است، اما برای افراد دیابتی نیز می‌تواند مناسب باشد. این رژیم حاوی مقادیر زیادی سبزیجات و میوه‌های تازه است. بنابراین سرشار از فیبر، آنتی اکسیدان و پتاسیم نیز هست.
به علاوه، این رژیم، لبنیات کم‌ چرب، پروتئین‌های کم‌ چرب، کلسیم و غلات کامل را نیز شامل می‌شود و دارای الگوهای غذایی مختلف با کالری‌های متفاوت است. البته این یک مزیت محسوب می‌شود، چرا که برای تطابق با میزان کاهش وزن مورد نظر شما انعطاف پذیری بالایی دارد.

    

رژیم غذایی برای دیابتی ها


بیشتر بخوانید: رژیم غذایی کودکان دیابتی، خوب است بدانید


رژیم غذایی ساحل جنوبی

مصرف غلات کامل را در برنامه‌ی غذایی خود بگنجانید.

این رژیم غذایی در اصل نوع تغییر یافته‌ای از رژیم غذایی کم کربوهیدرات است که بر مصرف چربی‌های سالم تاکید دارد. رژیم غذایی ساحل جنوبی مراحل مختلفی دارد که مرحله‌ی ابتدایی آن، مقادیر بسیار کمی کربوهیدرات را شامل می‌شود. بهتر است که افراد دیابتی این مرحله را حذف کنند و رژیم را از مرحله‌ی نگهداری آن ادامه دهند.
البته حذف کامل کربوهیدرات‌ها نیز توصیه نمی‌شود. بلکه باید روی نوع کربوهیدراتی که مصرف می‌شود، تمرکز کنید و به عنوان مثال، مصرف غلات کامل را در برنامه‌ی غذایی خود بگنجانید.

    

رژیم غذایی


بیشتر بخوانید: کودکان دیابتی چه بخورند؟


رژیم غذایی Weight Watchers

شما باید مصرف میوه را در رژیم غذایی ورژن خود بگنجانید.

این رژیم غذایی که از نظر تجاری نیز معروف است، برای مبتلایان به دیابت نوع ۲ انتخاب خوبی محسوب می‌شود. در این روش، شما تحت حمایت یک گروه قرار می‌گیرید و با یک برنامه‌ی غذایی سازمان یافته پیش می‌روید.
با این حال، باید یک سری تغییراتی را در این برنامه‌ی غذایی ایجاد کنید. به عنوان مثال، امتیاز میوه‌ها در حالت عادی در این برنامه صفر است، اما افراد دیابتی کربوهیدرات مورد نیاز خود را با میوه‌ها تامین می‌کنند. بنابراین شما باید مصرف میوه را در رژیم غذایی ورژن خود بگنجانید.

    

رژیم غذایی مدیترانه ای


بیشتر بخوانید: درمان دیابت کودکان، نگران نباشند


رژیم غذایی مدیترانه‌ای

رژیم مدیترانه‌ای سرشار از  میوه‌، سبزیجات و غذاهای دریایی است.

این رژیم نیز یک رژیم غذایی برای دیابتی ها است که روش تغذیه‌ای مردم کشورهای اطراف مدیترانه مانند ایتالیا و یونان را تقلید می‌کند. رژیم مدیترانه‌ای سرشار از لوبیا، آجیل، میوه‌، سبزیجات، غلات کامل و غذاهای دریایی است.
این رژیم بیشتر از این‌که به عنوان روشی برای کاهش وزن محسوب شود، راهی جایگزین برای نحوه‌ی تغذیه است که می‌تواند برای افراد دیابتی سودمندی زیادی داشته باشد.


بیشتر بخوانید: رژیم غذایی غربی شامل چه چیزهایی است؟


رژیم اتکینز

رژیم اتکینز به عنوان رژیم غذایی کم کربوهیدرات مشهور است و به همین دلیل، یک رژیم غذایی برای دیابتی ها نیز محسوب می‌شود. با این حال، متاسفانه محدودیت‌های زیادی دارد و نمی‌توان آن را به عنوان شیوه‌ای برای زندگی طولانی مدت توسط افراد دیابتی انتخاب کرد.
با این وجود، به دلیل تمرکز این رژیم روی کربوهیدرات‌ها ارزش تلاش و امتحان کردن را دارد.

    

معرفی رژیم غذایی


بیشتر بخوانید: رژیم غذایی تیروئید هاشیموتو، حتماً بخوانید!


رژیم جنی کریگ

این رژیم غذایی شخصی و خاص که وعده‌های غذایی آماده را شامل می‌شود، می‌تواند به عنوان نوعی رژیم غذایی برای دیابتی ها نیز مورد استفاده قرار بگیرد. البته وقتی صحبت از غذای آماده می‌شود، باید این احتمال را بدهید که احتمالاً هزینه‌ی زیادی در پی داشته باشد.
با این حال، دست شما برای انتخاب کردن غذاهای سالم باز است و این همان مزیت این رژیم غذایی محسوب می‌شود. البته بعضی از افراد مبتلا به دیابت که برایشان سخت است عادت‌های قبلی را فراموش کنند، ممکن است از برنامه‌ی این رژیم دلسرد شوند.


بیشتر بخوانید: تاثیر تغذیه بر دیابت، آگاهی برای زنان


رژیم غذایی GI

این رژیم غذایی یک انتخاب عالی برای افرادی است که دیابت نوع ۲ دارند. البته شما باید در ابتدا یاد بگیرید که چه غذاهایی گلایسمی پایین دارند تا بتوانید آن‌ها را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
اگر کنجکاو شدید، باید گفت که شاخص گلایسمی عبارت است از سرعت افزایش قند خون با مصرف یک وعده‌ی ۵۰ گرمی از غذای حاوی کربوهیدرات نسبت به مصرف فقط ۵۰ گرم نان سفید.

    

رژیم افراد دیابتی


بیشتر بخوانید: دکتر رژیم تهران، به بهترین‌ها مراجعه کنید!


لیست غذای دیابتی ها

غذاهایی که برای دیابتی‌ها لازم هستند نیز عبارتند از:

  • کربوهیدرات‌های سالم مانند میوه، سبزیجات، غلات کامل، حبوبات (لوبیا و نخود) و لبنیات کم چرب (شیر و پنیر): این مواد غذایی در عین مهیا کردن گلوکز لازم برای بدن، از افزایش بی‌رویه‌ی قند خون جلوگیری می‌کنند.
  • غذاهای سرشار از فیبر مانند میوه، سبزیجات، آجیل، حبوبات (لوبیا و نخود)، غلات کامل و ماهی: این مواد غذایی می‌توانند نحوه‌ی هضم بدن را تعدیل کرده و در کنترل سطح قند خون نیز مفید واقع شوند.
  • چربی‌های سالم مانند آووکادو، آجیل، روغن کانولا، زیتون و بادام زمینی: این مواد غذایی می‌توانند به کاهش سطح کلسترول شما کمک کنند.

    

لیست غذای دیابتی ها


بیشتر بخوانید: سریع ترین رژیم لاغری، تمام رژیم‌های قبلی را فراموش کنید!


جمع‌بندی

انواع رژیم غذایی برای دیابتی ها وجود دارند که هر کدام از آن‌ها دارای چند اصل اساسی هستند و می‌توانند به شما در انتخاب غذاهایی که باید بخورید، کمک کنند. در این میان، بهتر است دنبال رژیمی باشید که شامل غذاهایی است که از خوردن آن‌ها لذت می‌برید و خرج زیادی نیز روی دست شما نمی‌گذارد. به غیر از این، یادتان باشد که حتماً باید قبل از شروع هر نوع رژیمی با پزشک خود مشورت کنید.

برای اطلاعات بیشتر از رژیم غذایی برای دیابتی ها و آشنایی با متخصصین تغذیه و تناسب اندام، به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو