ویتامین‌هایی که سرطان پوست را از شما دور می‌کند

منبع: برترین ها

33

1401/8/15

09:36


شیوع سرطان پوست در سال‌های اخیر به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. بنابراین، اقدامات پیشگیرانه مانند استفاده از ضد آفتاب، مراجعه منظم به پزشک و مصرف مکمل‌های غذایی ایده خوبی در این زمینه است.

همشهری آنلاین: آیا به دنبال راهی برای محافظت از پوست خود در برابر سرطان هستید؟ شاید شما پوست بسیار حساسی داشته یا یکی از بستگان‌تان از این بیماری رنج می‌برد. حقیقت این است که موارد سرطان پوست به تدریج افزایش یافته، به این معنی که باید اقدامات پیشگیرانه برای آن انجام شود.

ویتامین‌هایی که سرطان پوست را از شما دور می‌کند

در این مطلب، به ۵ عادت اشاره می‌کنیم که به شما در محافظت از پوست در برابر بیماری سرطان کمک خواهد کرد. مهم این است که از این مشکل جدی آگاه بوده و از عوامل خطر و اقدامات پیشگیرانه مؤثر مطلع باشید.

۱. از ضد آفتاب استفاده کنید

اول از همه، ضد آفتاب برای محافظت از پوست در برابر اشعه خورشید ساخته شده است. استفاده از آن مانعی را در برابر پرتوهای فرابنفش ایجاد می‌کند. به همین دلیل، در دهه‌های اخیر، متخصصان بهداشت استفاده از آن را بسیار توصیه کرده اند.

با این وجود، موارد ابتلا به سرطان پوست با شدت بالا، همچنان در حال افزایش است. بنابراین، علاوه بر ضد آفتاب، شما باید اقدامات پیشگیرانه دیگری نیز انجام دهید.

۲. مرطوب‌کننده‌ها و لوسیون‌های آنتی‌اکسیدان

طبق مطالعه ای که توسط مرکز پزشکی دانشگاه دوک منتشر شده، کرم‌های ضد آفتاب برای محافظت از پوست موثر بوده، اما ایده آل نیستند. این مطالعه اظهار داشت که این امر به این دلیل است که مردم از آنها به درستی استفاده نمی‌کنند، طیف آنها ناقص بوده و می‌تواند اثرات سمی‌داشته باشند.

در عوض، آنها کاربرد موضعی آنتی اکسیدان‌ها را به عنوان مکمل ضد آفتاب پیشنهاد می‌کنند. این متخصصان اطمینان می‌دهند که آنها به روش دیگری مستند شده و به محافظت از پوست در برابر سرطان کمک می‌کنند. این موارد عبارتنداز :

ویتامین سی

ویتامین ای

سلنیوم

فلز روی

سیلی مارین

ایزوفلاون‌های سویا

پلی فنول‌های چای

۳. بررسی‌های روزانه

باید در نظر بگیرید که آیا باید به طور منظم پزشک مراجعه کنید یا خیر. برخی از گروه‌های خطر که نیاز به اقدامات پیشگیرانه و معاینه بیشتری دارند عبارتند از:

افرادی با سابقه خانوادگی سرطان پوست

سابقه خانوادگی ملانوم

قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب

اختلالات ژنتیکی با افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست

افراد سیگاری

۴. مراقب مصرف این داروها باشید

شما همچنین باید برخی عوامل ناشناخته را در نظر بگیرید. برخی از داروها باعث افزایش حساسیت به نور می‌شوند و درنتیجه، ظرفیت بدن در محافظت از پوست در برابر سرطان کاهش یابد.

برخی از این داروها عبارتند از:

تتراسایکلین ها (خصوصاً داکسی سایکلین)

دیورتیک تیازید

سولفونامیدها

فلوروکینولون ها

داروهای ضد انعقادی غیراستروئیدی

رتینوئیدها

در صورت مصرف هر یک از این داروها بهتر است همیشه با پزشک خود مشورت کنید. اگر نمی‌توانید درمان خود را تغییر دهید، با توجه به آسیب پذیری بیشتر خود در صورت قرار گرفتن در معرض آفتاب، باید اقدامات احتیاطی شدیدتری انجام دهید.

۵. مکمل‌های خوراکی موثر برای محافظت از پوست

قبلاً در مورد آنتی اکسیدان های موضعی صحبت کردیم. با این حال، مواد غذایی همیشه جایگاه اساسی در سلامتی دارند. به همین دلیل، شما همچنین می‌توانید با استفاده از مکمل های شناخته شده، به محافظت از پوست در برابر سرطان کمک کنید.

با این حال، شما نباید مصرف مکمل را به عنوان یک اقدام منحصر به فرد در نظر بگیرید که از تأثیرات مضر نور خورشید محافظت می‌کند. مکمل‌ها باید به عنوان بخشی از تمام این نکات برای پیشگیری مؤثر باشند. همچنین، توصیه می‌کنیم قبل از مصرف مکمل همیشه با پزشک خود مشورت کنید.

در ذیل، مفید و مؤثرترین مکمل‌ها اشاره شده است. علاوه بر این، برخی از غذاهایی که سرشار از این مواد مغذی هستند، آورده شده است:

ویتامین آ : جگر، هویج، اسفناج، لبنیات، کدو تنبل و تخم مرغ.

ویتامین سی : مرکبات، توت فرنگی و کیوی.

ویتامین ای: روغن زیتون، تخمه آفتابگردان، بادام، آجیل برزیلی، زردآلو خشک، اسفناج.

سلنیوم: آجیل، ماهی تن، صدف، دانه کنجد و تخم مرغ.

اسیدهای چرب ضروری: ماهی روغنی، روغن بذر کتان، روغن گل پامچال و آووکادو.

سایر عوامل برای محافظت از پوست

سرانجام، تأکید می‌شود که قرار گرفتن در معرض آفتاب تنها دلیل سرطان پوست نیست. همچنین برنزه کردن و قرار گرفتن در معرض عوامل شیمیایی در مکانها یا مشاغل خاص باعث افزایش خطر آن می‌شود.

بنابراین، شما باید تمام این موارد احتیاط را رعایت کنید. اگر معمولا در فضای باز حضور دارید، همیشه باید لباس های مناسبی را برای محافظت از پوست در برابر آفتاب بر تن داشته و همچنین عینک آفتابی و ضد آفتاب استفاده کنید.

همچنین، اهمیت ترک عادت‌های سمی‌مانند سیگار کشیدن و پیروی از یک رژیم کامل و متعادل را به خاطر بسپارید.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو