پاپ فرانسیس: هم عاشق روسیه‌ام و هم اوکراین!

منبع: برترین ها

33

1401/8/16

07:30


​پاپ فرانسیس هنگام بازگشت از بحرین گفت که "عشق و محبت زیادی" هم به روسیه و هم به اوکراین دارد و درگیری میان این دو کشور او را "عمیقا اندوهگین کرده است."

ایسنا: پاپ فرانسیس هنگام بازگشت از بحرین گفت که "عشق و محبت زیادی" هم به روسیه و هم به اوکراین دارد و درگیری میان این دو کشور او را "عمیقا اندوهگین کرده است."

 به نقل از راشا تودی، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان روز یکشنبه هنگام بازگشت از بحرین با اشاره به تجربیات کودکی‌اش که او را "عاشق" اوکراین کرد، به خبرنگاران گفت: «من هم به مردم روسیه و هم به مردم اوکراین عشق و محبت زیادی دارم.»

وی گفت: «هنگامی که یازده ساله بودم، کشیشی نزدیک من بود که به زبان اوکراینی عبادت می‌کرد و دستیاری نداشت. او به من یاد داد که به زبان اوکراینی مراسم عشای ربانی را به‌جا آورم و من تمامی سرودهای اوکراینی را یاد گرفتم چون از زمان کودکی آن‌ها را آموختم.»

پاپ فرانسیس از مقصر دانستن مردم روسیه برای این جنگ کنونی و خصومت‌ها میان روسیه و اوکراین خودداری کرد اما در عوض سربازانی که به‌خاطر "هیجان و ماجراجویی" به این جنگ می‌روند را مقصر این "بی‌رحمی‌ها" دانست.

وی در ادامه تاکید کرد: «من احترام زیادی برای مردم روس و انسان‌گرایی روسی قائلم. به داستان‌های داستایوفسکی توجه کنید؛ نویسنده‌ای که هنوز الهام‌بخش است و مسیحیانی را به سمت تفکر مسیحیت سوق می‌دهد.»

پاپ فرانسیس طی سخنرانی خود بارها تلاش کرد تا میان درگیری روسیه و اوکراین میانجیگری کند – جنگی که از اواخر ماه فوریه شروع شد و همچنان ادامه دارد. این رهبر کاتولیک‌های جهان از هر دو طرف خواست تا به "آتش‌بس فوری" و به "راهکارهای عادلانه و پایدار از طریق مذاکره" برسند. پاپ فرانسیس هفته گذشته برای مشارکت در همایش جهانی گفت‌وگو به بحرین سفر کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در تاریخ ۲۴ فوریه حمله به اوکراین را با هدف "نازی زدایی" و جلوگیری از پیوستن این کشور به ناتو آغاز کرد؛ حمله‌ای که روسیه خود آن را "عملیات ویژه نظامی" نامیده است و باعث شده که غرب واکنش‌های مختلفی نسبت به این مسئله نشان دهد و "شدیدترین تحریم‌ها" را علیه روسیه اعمال کند. از طرفی، روسیه هم در "اقداماتی تلافی‌جویانه" تحریم‌ها و ممنوعیت‌هایی را علیه ایالات متحده، کشورهای غربی و کشورهای اتحادیه اروپا اعمال کرده است.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو