آیین نامه گردشگری علم و فناوری با هدف شناساندن ظرفیتها و پیشرفتهای علمی به مردم ایران تدوین شده است

منبع: همگردی

47

1401/8/16

14:30


ایرنا/ براساس گزارشات منتشر گشته، آیین نامه گردشگری علم و فناوری با هدف شناساندن ظرفیتها و پیشرفتهای علمی به مردم ایران تدوین شده است.

ایران از نظر تولید علم در منطقه غرب آسیا رتبه اول و در دنیا رتبه 15 را دارد و تولید مدارک علمی نمایه شده ایران در اسکوپوس در سال 2021 به 77 هزار و 351 مدرک رسیده است. این رقم در سال 2020 برابر با 71 هزار و 971 مورد و در سال 2019 به میزان 64 هزار و 988 مدرک بود.

همچنین براساس روش های علمی استخراج داده و اطلاعات پایگاه شاخص های اساسی علم (ESI)، 841 پژوهشگر ایرانی در زمره پژوهشگران پراستناد یک درصد برتر دنیا قرار دارند و تعداد پژوهشگران ایرانی پراستناد یک درصد برتر دنیا که توسط موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری از سال 1398 تاکنون شناسایی شده، رشد قابل توجهی داشته است. تعداد دانشمندان ایرانی این فهرست از سال 1397 تا 1401 به ترتیب 249، 361، 512، 685 و 841 نفر بوده و در واقع در یک دوره چهار ساله رشد حدود 340 درصدی در ورود پژوهشگران ایرانی به فهرست یک درصد برتر دنیا مشاهده می شود.

با وجود این دستاوردهای مختلف علمی و فناوری ایرانی، هنوز بسیاری از مردم ایران و حتی جامعه علمی و نخبگانی یا از این اقدامات اصلا مطلع نیستند یا از همه وجوه آن اطلاع جامع و کاملی ندارند. معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اقداماتی را برای معرفی و شناساندن این پیشرفت ها با هدف آگاهی بخشی، امیدآفرینی و هویت بخشی در میان نخبگان علمی آغاز کرده است.

محمدمهدی ذوالفقارزاده با اشاره به این اقدامات و تاکید بر تدوین آیین نامه گردشگری علم و فناوری در مورد این آیین نامه توضیح داد: این آیین نامه نیز در معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تدوین و خدمت وزیر علوم ارسال شده است. آیین نامه گردشگری علم و فناوری بعد از تصویب در کمیسیون علوم و فناوری هیات دولت به صحن هیات دولت ارجاع می شود و در صورت تصویب توسط رئیس جمهور ابلاغ خواهد شد.

تسهیلات برای بازدید از مناطق علم و فناوری

وی توضیح داد: گردشگری علم و فناوری با هدف شناساندن ظرفیت ها و پیشرفت های علم و فناوری همه مناطق ایران به مردم طراحی شده است، به این معنا که اگر خانواده های ایرانی به شهری سفر کردند؛ به غیر از بازدید از بناهای تاریخی، تفرج گاه های طبیعی و موزه ها و غیره از مناطق علم و فناوری نیز با استفاده از تسهیلات در نظر گرفته شده در آیین نامه دیدن کنند.

مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: این آیین نامه با همکاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و سازمان برنامه و بودجه باید اجرا شود.

مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری همچنین در مورد دیگر اقدام این معاونت اظهار داشت: اقدام اول با هدف آشنایی بیشتر جامعه نخبگانی با فعالیت ها و دستاورهای دیگر اعضای این جامعه با نام راهیان پیشرفت طراحی شده است.

وی با تاکید بر معرفی درست و هنرمندانه پیشرفت های علمی در کشور گفت: اگر پیشرفت ها و توانمندی های کشور درست، هنرمندانه و با ظرافت روایت شود، فقط کارکرد آن آگاهی بخشی نیست بلکه می تواند آثار موثرتری از جمله امیدآفرینی و هویت بخشی به نخبگان و دانشجویان داشته باشد. البته راویان این روایت یعنی راهیان پیشرفت هم باید تربیت شوند و این امر نیز در دستور کار اداره کل سیاست گذاری و برنامه ریزی امور فرهنگی و اجتماعی است.

تدوین اساسنامه ستاد ملی راهیان پیشرفت

ذوالفقارزاده خاطرنشان کرد: بر همین اساس اساسنامه ستاد ملی راهیان پیشرفت در معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تنظیم شده است. این ستاد به ریاست وزیر علوم شامل دستگاه های همکار مانند وزارت صنعت، معدن و تجارت، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و نهادهای دیگر است و باید ستادهای استانی نیز در پی آن با ریاست روسای دانشگاه مادر هر استان تشکیل شود.

مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ادامه داد: سازمان بسیج دانشجویی به دلیل تجربیاتی که در زمینه برگزاری اردوهای راهیان نور دارند، می توانند مجری برگزاری راهیان پیشرفت باشند.

تهرانگردی برای دانشجویان دانشگاه های تهران

وی اقدام دیگر را تفاهم نامه با شهرداری تهران و سازمان بسیج دانشجویی دانست و توضیح داد: براساس این تفاهم نامه دانشجویان نوورود دانشگاه های تهران می توانند از مناطق مختلف شهر تهران بازدید کنند و نوعی تهرانگردی برای آنها تدارک دیده شده است.

آیین نامه گردشگری علم و فناوری با هدف شناساندن ظرفیتها و پیشرفتهای علمی به مردم ایران تدوین شده است

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو