۸ بیماری ویروسی که در تابستان شیوع پیدا میکنند

منبع: نمکستان

40

1401/8/17

15:10


برخی از بیماری‌های ویروسی در شرایط خاص و در فصل‌های خاصی شیوع پیدا می‌کنند. مثلا فصل تابستان بیماری‌های مخصوص به خود را دارد و این ویروس‌ها در این فصل‌ها با شدت بیشتری شیوع پیدا می‌کنند و شدت درگیری با بیماری‌ هم به نسبت زمان‌های دیگر شدیدتر است.

بیماری‌های ویروسی بیماری‌هایی هستند که عامل آن‌ها ویروس است. معمولا این بیماری‌های نسبت به بیماری‌های دیگر سریع‌تر و راحت‌تر شیوع پیدا می‌کنند و راه مقابله با آنها کمی سخت‌تر از بیماری‌هایی است که عامل ایجاد آنها سایر میکروب‌ها هستند.

برخی از بیماری‌های ویروسی در شرایط خاص و در فصل‌های خاصی شیوع پیدا می‌کنند. مثلا فصل تابستان بیماری‌های مخصوص به خود را دارد و این ویروس‌ها در این فصل‌ها با شدت بیشتری شیوع پیدا می‌کنند و شدت درگیری با بیماری‌ هم به نسبت زمان‌های دیگر شدیدتر است.

۸ بیماری ویروسی که در تابستان شیوع پیدا میکنند

به عنوان مثال فصل سرما یا زمستان، زمانی است که آنفولانزا با شدت بیشتری شیوع پیدا می‌کند و قربانیان زیادی می‌گیرد. این حالت می‌تواند بسیار خطرناک و کشنده باشد. یکی از مهم‌ترین راه‌های مقابله با این بیماری‌ها و مشکلات این است که این بیماری‌ها را بشناسید و به خوبی روش مقابله با این بیماری‌ها را بشناسید. البته توجه داشته باشید که پیشگیری همیشه از درمان بهتر است.‌ زمانی که شما نحوه‌ی انتقال بیمار‌ی‌ها را بشناسید می‌توانید از آنها پیشگیری کنید. مثلا اگر یک بیماری از راه آب آلوده منتقل شود، باید مطمئن باشید که از آب آلوده مصرف نکنید.

در ادامه به ۸ بیماری ویروسی که در تابستان شیوع پیدا می‌کنند اشاره کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

۱.      اسهال

یکی از معمول‌ترین بیماری‌هایی که در فصل تابستان برای افراد رخ می‌دهد،‌ اسهال است. اسهال می‌تواند عوامل محتلفی داشته باشد که باعث ایجاد آن شوند اما یکی از اصلی‌ترین عوامل ایجاد اسهال، ویروس است. معمولا اسهال ویروسی در اثر مسمومیت غذایی ایجاد می‌شود و ادامه پیدا می‌کند تا زمانی که عامل بیماری‌زا از بدن دفع شود. هنگامی که این اتفاق می‌افتد بیمار ضعیف و بی‌حال می‌شود و این حالت می‌تواند در سلامت عمومی بیمار موثر باشد.

در این شرایط باید مایعات بدن بیمار تامین شود و اگر آب و الکترولیت‌های بدن او کاهش پیدا کرد، آن‌ها را به او برسانیم تا بدن وی با مشکل مواجه نشود.

۲.      استفراغ

استفراغ

دومین مشکل شایعی که در فصل تابستان زیاد با آن مواجه می‌شویم، استفراغ است. البته استفراغ در تابستان شایع است زیرا هم عامل ویروسی می‌تواند داشته باشد و هم به علت گرمازدگی رخ دهد. استفراغ یکی از علائم بیماری است. هنگامی که این علامت رخ می‌دهد ممکن است به علت مسمومیت غذایی باشد. مسمومیت غذایی در فصل تابستان نسبت به فصول دیگر بیشتر رخ می‌دهد و یکی از عوامل ایجاد آن عوامل ویروسی هستند.

گرمای هوا در شیوع این بیماری‌ها تاثیر زیادی دارد. معمولا این گرما در فساد مواد غذایی نقش مهمی ایفا می‌کند.

۳.      قرمزی چشم

یکی از معمول‌ترین بیماری‌ها و مشکلاتی که برای افراد در تابستان رخ می‌دهد قرمز شدن چشم‌ها در اثر التهاب و یا عفونت است. معمولا افرادی که دارای چشمان قرمز هستند، به خاطر خشکی هوا به این حالت دچار می‌شوند. در صورتیکه علت ایجاد چشم قرمز خشکی هوا باشد، با مراقبت‌هایی مانند مرطوب نگه داشتن چشم‌ها این حالت برطرف می‌شود. اما زمانی که علت ایجاد قرمزی چشم ویروسی باشد، باید آن را درمان کنید. در غیر این صورت ممکن است که هر دو چشم و یا چشمان افراد دیگر را نیز درگیر کند.

کنژکتیویت التهاب ملتحمه‌ی چشم به علت ویروس یا باکتری است که در فصل تابستان شدت بیشتری پیدا می‌کند و بیشتر در کودکان دیده می‌شود.

۴.      آبله مرغان

یکی دیگر از بیماری‌هایی که معمولا کودکان را درگیر می‌کند و در فصل تابستان شایع است آبله مرغان است. این بیماری با بثورات پوستی و تب خود را نشان می‌دهد و قبل از این که واکسن آن ساخته شود، برای بسیاری از افراد مبتلا خطر مرگ را ایجاد کرد.

این بیماری به راحتی منتقل می‌شود و عامل آن ویروسی است. جوش‌ها و آبله‌هایی که در روی پوست ایجاد می‌شوند بسیار خارش‌زا هستند و باید از خاراندن آنها بپرهیزید زیرا می‌توانند بر روی پوست اسکار ایجاد کنند.

این بیماری حدود ۱ تا ۲ هفته ادامه دارد و بعد از مدتی رو به بهبودی می‌گزارد.

۵.      مسمومیت غذایی

مسمومیت غذایی

یکی از اصلی‌ترین بیماری‌هایی که در تابستان ایجاد می‌شود و معمولا عامل ویروسی دارد، مسمومیت غذایی است. این بیماری با تهوع، استفراغ و اسهال خود را نشان می‌دهد و می‌تواند باعث ضعف و بی‌حالی شود. این بیماری می‌تواند مشکلات بسیاری برای فرد مخصوصا اگر کودک باشید ایجاد کند. بنابراین باید همیشه در فصل تابستان مراقب غذاهایی که آماده می‌کنید باشید. همچنین در نگهداری مواد غذایی توجه کافی نشان دهید، در غیر این صورت می‌تواند باعث ایجاد مسمومیت غذایی در شما و کودکان شما شود.

۶.      سرخک

یکی دیگر از بیماری‌هایی که در تابستان شایع می‌شود و می‌تواند مشکلات بسیاری ایجاد کند، سرخک است. این بیماری ویروسی است و می‌تواند کودکان و بزرگسالان را درگیر کند. عفونتی که این ویروس ایجاد می‌کند، پشت حلق را آلوده می‌کند و باعث تب، التهاب و قرمزی چشم می‌شود. گلو درد و سرفه شدید می‌تواند از علائم دیگر این بیماری باشد. برای مقابله با این بیماری می‌توان واکسن زد. واکسیناسیون سرخک در دوران کودکی انجام می‌شود.

۷.      اوریون

بیماری دیگری که می‌تواند ایجاد مشکل کند و معمولا در تابستان شایع‌تر است، اوریون یا بیخ گوشی است. این بیماری ویروسی است و بیشتر کودکان و البته بزرگسالان را درگیر می‌کند. از علائم این بیماری می‌توان به تورم غدد بزاقی، تب، گلودرد، کاهش اشتها، تب و سردرد اشاره کرد. این بیماری دوره دارد و بعد از گذر دوره‌ی آن بهبود پیدا خواهد کرد. اصلی‌ترین راه جلوگیری از این بیماری، واکسیناسیون است که با انجام آن می‌توان به طرز چشمگیری از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد. واکسیناسیون این بیماری در کودکی انجام می‌شود و درصد بالایی ایمنی ایجاد می‌کند.

۸.      سرماخوردگی

احتمالا این برای شما عجیب باشد و باور نکنید اما یکی از بیماری‌هایی که به علت بالا و پایین شدن دمای هوا در تابستان شایع می‌شود، سرماخوردگی است. این بیماری ویروسی بسیار واگیردار است و چون انتظار آن در فصل تابستان نمی‌رود، معمولا زیاد در افراد شایع می‌شود. برای اینکه از سرماخوردگی نجات پیدا کنید باید مراقب باشید و با وجود خیس بودن موها جلوی باد کولر ننشینید. نشستن جلوی باد سرد کولر بعد از استحمام می‌تواند باعث سرماخوردگی، عطسه و سرفه می‌شود. بنابراین مراقبت کنید تا به بیماری‌های ویروسی تابستان مبتلا نشوید.

منبع: مقالات معرفی بیماری های دکترتو

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو