نخستین آثار حیات زمینی رازهای حیات در سیاره سرخ را فاش کرد!

منبع: تکراتو

12

1401/8/17

19:33


شبیه‌سازی حیاتی که در زمین اتفاق افتاده به ما در کشف حیات احتمالی در دیگر سیارات نیز یاری می‌رساند، این‌بار نوبت به رازهای حیات در سیاره سرخ شد.

نخستین آثار حیات زمینی رازهای حیات در سیاره سرخ را فاش کرد!

شبیه‌سازی حیاتی که در زمین اتفاق افتاده به ما در کشف حیات احتمالی در دیگر سیارات نیز یاری می‌رساند، این‌بار نوبت به رازهای حیات در سیاره سرخ شد.

نخستین آثار ساختاری حیات به‌روی زمین بسیار بحث برانگیز است، هم به این دلیل که فرآیندهای غیرزیستی قادرند در ساختارهای نسبتا مشابهی مشارکت کنند و هم به این دلیل که چنین فسیل‌هایی اغلب در معرض تغییرات و دگرگونی پیش‌رونده قرار گرفته‌اند.

بیشتر بخوانید: شواهد جدیدی از وجود آب در مریخ رویت شد

رازهای رازهای حیات در سیاره سرخ

مقاله‌ای که روز جمعه در مجله زمین شناسی انجمن زمین شناسی آمریکا منتشر شد، از طیف وسیعی از تکنیک های تحلیلی پیشرفته دو و سه بعدی برای تعیین منشاء بیولوژیکی قدیمی‌ترین استروماتولیت پوششی سازنده 3.48 میلیارد ساله درسر، پیلبارا، استرالیای غربی استفاده می‌کند.

استروماتولیت‌ها، سنگ‌های رسوبی لایه‌لایه‌ای هستند که منعکس کننده فعل و انفعالات پیچیدهٔ بین جوامع میکروبی و محیط آنهاست. هم‌چنین مدت‌هاست که ماکروفسیل‌های مهم تشخیص حیات در سنگ‌های رسوبی باستانی در نظر گرفته می‌شوند.

با این حال، منشاء بیولوژیکی استروماتولیت‌های باستانی اغلب مورد انتقاد قرار گرفته است.

دانشمندان چطور به رازهای حیات در سیاره سرخ پی بردند؟

گروهی به سرپرستی دکتر کیرون هیکمن لوئیس استروماتولیت‌هایی را که تحت اکسیداسیون و هوازدگی شدید قرار گرفته و هیچ مواد آلی را حفظ نمی‌کنند، از موزه تاریخ طبیعی لندن، میکروسکوپ نوری و الکترونی، ژئوشیمی عنصری، طیف سنجی رامان و آزمایشگاهی استفاده کرده‌اند و توموگرافی مبتنی بر سنکروترون برای شناسایی ویژگی‌های متعددی که نشان دهنده منشأ زیستی است.

رازهای حیات در سیاره سرخ

مضاف بر انجام توموگرافی آزمایشگاهی ساختار کلان استروماتولیتی سه بعدی، این تیم توانست اولین اندازه پیکسل و وکسل زیر میکرونی را برای تصویربرداری از ریزساختارهای استروماتولیت پرکامبرین از طریق تصویربرداری کنتراست فاز با استفاده از خط پرتو SYRMEP در Elettra Synchrotron، تریست، ایتالیا به دست آورد.

این امکان شناسایی ساختمند لایه‌های غیریکنواخت، فضاهای خالی ناشی از گاززدایی مواد آلی در حال پوسیدگی و ساختارهای عمودی ستون مانند را که به عنوان ساختار دیواره‌ای میکروبی تعبیر می‌شوند، یک شاخص رایج از رشد فوتوتروفیک است.

استروماتولیت‌های پوششی سازنده به دلیل اکسیداسیون بیشتر با هماتیت (اکسید آهن) جایگزین شده‌اند. این تجزیه و تحلیل‌های ژئوشیمیایی آلی را غیرممکن می‌کند، این ترکیب برای جستجوی حیات در مریخ بسیار مرتبط است.

جمع‌بندی برای آینده

سنگ‌های رسوبی در سطح مریخ در معرض اکسیداسیون فراگیر مشابهی قرار گرفته‌اند و همچنین عمدتاً از اکسیدهای آهن در سانت به سانت خود تشکیل شده‌اند.

در این راستا، استروماتولیت‌های پوششی سازنده ممکن است با مواد منحصر به فرد مرتبطی باشند تا ما را از سبک دقیق حفظ امضای زیستی مورد انتظار در مریخ آگاه کنند.

همانطور که مریخ نورد پشتکار (Perseveranc) به کاوش خود در دهانه جزرو (Jezero) ادامه می‌دهد، ما باید به دنبال بیان ساختاریِ حیات، شبیه به آنچه که در سازه پوششی شناسایی شده است بپردازیم و زمانی که نمونه‌های مریخی در نهایت به زمین بازگردانده می‌شوند، برای تجزیه و تحلیل های چندگانه پیشرفته آماده شویم.

بیشتر بخوانید: 

دیدگاه شما دربارهٔ رازهای حیات در سیاره سرخ چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید و اخبار فناوری را با ما دنبال کنید.

منبع: Geological Society of America

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو