مجموعه داران گیلانی پروانه بهره برداری رسمی دریافت می کنند

منبع: همگردی

11

1401/8/17

20:31


میراث آریا/ براساس گزارش های منتشر گشته، مجموعه داران گیلانی پروانه بهره برداری رسمی دریافت می کنند.

ولی جهانی گفت: این تصمیم براساس مصوبه هیات وزیران در سال 1384 تحت عنوان آئین نامه مدیریت، ساماندهی و نظارت و حمایت از مالکان و دارندگان اموال منقول فرهنگی تاریخی اتخاذ شده است.

او اظهار کرد: در روزهای اخیر پروانه فعالیت برای مجموعه دار فومنی در روستای کمادل فومن صادر شد که با صدور این پروانه فعالیت 10 مجموعه دار در گیلان فعال هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان با بیان اینکه موزه ها و مجموعه های خصوصی یکی از مولفه های توسعه گردشگری محسوب می شود، گفت: 25 موزه در گیلان فعال است و 12 موزه تخصصی در استان دایر شده که آخرین مورد در زمان حاضر موزه حصیر بافی روستای فشتکه است.

او اضافه کرد: مجموعه داران فعال گیلان در زمینه های مردم شناسی، عشایری، سنگ و فسیل و لباس محلی پروانه فعالیت دریافت کرده اند.

او موزه حصیر فشتکه، چادر شب بافی قاسم آباد رودسر، رشتی دوزی، آسیاب ماسوله، جنگ جهانی دوم لاهیجان و پست رشت را برخی از موزه های یاد شده عنوان کرد و افزود: راه اندازی موزه های تخصصی در سطح شهرستان های مختلف گیلان یکی از اولویت های اصلی این اداره کل به منظور انتقال فرهنگ و تمدن غنی مردمان گیلان به نسل های آینده و معرفی این ظرفیت ها به گردشگران داخلی و خارجی است.

او با توجه به ضرورت برنامه ریزی برای افزایش مقاصد گردشگری اظهار کرد: ایجاد موزه های تخصصی صنایع دستی علاوه بر معرفی پیشینه صنایع دستی و توجه دادن به گردشگران نسبت به اصالت صنایع دستی موجب ارتقای کیفیت گردشگری استان می شود.

جهانی فشتکه خمام را روستایی ممتاز در بحث تولیدات حصیری دانست و بیان کرد: این روستا نخستین روستا در حوزه صنایع دستی استان بود که براساس ارزیابی و داوری های بعمل آمده و مصوبات مربوط به شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی در فروردین سال 96 به عنوان روستای ملی حصیر تایید و ثبت شد و اینک پس از ایجاد موزه تخصصی حصیر در آن درصدد ثبت آن بعنوان میراث جهانی هستیم.

مجموعه داران گیلانی پروانه بهره برداری رسمی دریافت می کنند

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو