وجود نسخه قدیمی قرآن کریم مربوط به قرن 12 میلادی در کتابخانه ملی قزاقستان

منبع: همگردی

7

1401/8/18

05:01


ایسنا/ براساس خبرهای بدست رسیده، وجود نسخه قدیمی قرآن کریم مربوط به قرن 12 میلادی در کتابخانه ملی قزاقستان اعلام شد.

علی اکبر طالبی متین، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آستانه به همراه مجید آلی گر، سرپرست وابستگی فرهنگی کشورمان در آلماتی با اوسیان آوا بختجمال کایربیک قیزی، رئیس کتابخانه ملی جمهوری قزاقستان دیدار و گفت و گو کردند.

طالبی متین در سخنانی با استقبال از ایجاد ارتباط و توسعه مبادلات کتاب با کشور قزاقستان گفت: کتاب بستر مهم و زمینه مناسب گسترش روابط فرهنگی ایران و قزاقستان است. بیش از هزار کتابخانه در شهرهای مختلف ایران وجود دارد و در پنج کتابخانه بزرگ کشورمان، بیش از یک میلیون جلد کتاب نگهداری می شود.

رایزن فرهنگی ایران در قزاقستان افزود: کتابخانه ملی ایران نیز به لحاظ تعداد کتب و کیفیت ارائه خدمات یکی از بهترین هاست و مایه مسرت است که کتابخانه ملی قزاقستان و کتابخانه ملی ایران همکاری می کنند.

وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران میزبان بیش از 3 هزار ناشر و بیش از 60 کشور است. علاقمندیم به عنوان رئیس کتابخانه ملی قزاقستان در این نمایشگاه مشارکت فعال داشته باشید تا با صنعت نشر در ایران و کتاب های متعددی که چاپ می شود، آشنا شوید تا تبادل تجربیات میان دو طرف شکل بگیرد.

آلی گر، سرپرست وابستگی فرهنگی کشورمان در قزاقستان از آمادگی خود جهت برگزاری نمایشگاه خوشنویسی قرآنی در محل کتابخانه ملی قزاقستان خبر داد.

اوسیان آوا بختجمال کایربیک قیزی، رئیس کتابخانه ملی جمهوری قزاقستان نیز در سخنان خود، مطرح کرد: جمهوری اسلامی ایران تجربیات فراوانی در بخش مرمت کتب نسخ خطی دارد و ما تاکنون کارشناسان خود را به منظور گذراندن دوره های آموزشی نحوه مرمت کتب نسخ خطی و گنجینه های موجود در کتابخانه به ایران اعزام کرده ایم.

وی ادامه داد: ما در کتابخانه ملی جمهوری قزاقستان توفیق در اختیار داشتن قرآن کریم مربوط به قرن دوازدهم را داریم که این مجموعه نفیس نیازمند مرمت است و کارشناسان نسخ خطی جمهوری ترکیه علاقمند هستند نسبت به مرمت آن اقدام کنند.

رئیس کتابخانه ملی جمهوری قزاقستان اظهار داشت: اگر جمهوری اسلامی ایران این تمایل را داشته باشد تا در این کار خیر مشارکت کند، لازم است نسبت به اعزام کارشناسان خود با تجهیزات کامل به این مرکز اقدام کند تا زمینه های انجام این مهم محقق شود.

وجود نسخه قدیمی قرآن کریم مربوط به قرن 12 میلادی در کتابخانه ملی قزاقستان

مطالب مشابه


نظرات