آموزش موش‌های غول‌پیکر برای عملیات نجات

منبع: برترین ها

32

1401/8/18

09:43


موش‌های اینجا جوندگان معمولی نیستند که بیشتر مردم آن را با زباله و بیماری مرتبط می‌دانند. این موش‌های کیسه‌دار غول‌پیکر آفریقایی هستند که می‌توانند تا حدود ۱۵۰۰ گرم وزن داشته باشند و برای عملیات نجات آموزش می‌بینند.

فرارو: موش‌های غول‌پیکر با کوله‌پشتی‌های کوچک با فناوری پیشرفته در تانزانیا برای عملیات جستجو و نجات آموزش می‌بینند.

شرکت غیرانتفاعی APOPO مستقر در بلژیک قبلاً موش‌ها و سگ‌ها را برای شناسایی مین‌ها و همچنین بو کشیدن شیوع سل آموزش داده است، اما موش‌ها به دلیل اندازه و چابکی‌شان می‌توانند ابزار ارزشمندی برای تلاش‌های جستجو و نجات باشند.

دکتر دونا کین، محقق ارشد می‌گوید: موش‌ها به اندازه سگ‌ها قابل آموزش هستند و حس بویایی عالی دارند و اندازه کوچک و چابکی طبیعی آن‌ها باید در این سناریو که می‌توانند در فضا‌های کوچک فشار داده شوند و به قربانیان نزدیک‌تر شوند، واقعاً خوب باشند.

با این حال، موش‌های اینجا جوندگان معمولی نیستند که بیشتر مردم آن را با زباله و بیماری مرتبط می‌دانند. این موش‌های کیسه‌دار غول‌پیکر آفریقایی هستند که می‌توانند تا حدود ۱۵۰۰ گرم وزن داشته باشند.

این موش‌ها نه تنها بسیار مقرون به صرفه هستند، به این معنی که می‌توان آن‌ها را بسیار شبیه به یک سگ آموزش داد، بلکه طول عمر بیشتری نسبت به سایر موش‌ها دارند.

کین گفت: موش‌های ما می‌توانند تا ۸ تا ۱۰ سال در اسارت زندگی کنند و پس از آموزش که می‌تواند ۹ ماه تا یک سال طول بکشد، آن‌ها یک حرفه کاری طولانی در پیش دارند.

آموزش این موش‌های نجات در آگوست ۲۰۲۱ در مرکز آموزشی و تحقیقاتی APOPO به میزبانی دانشگاه کشاورزی سوکوئین (SUA) در موروگورو تانزانیا آغاز شد.

آموزش موش‌های غول‌پیکر برای عملیات نجات

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو