بهترین سریال های تاریخی ترکی + [2022، 2021 و تمام دوران]

بهترین سریال های تاریخی ترکی + [2022، 2021 و تمام دوران]


منبع: فیگار

47

1401/8/29

17:44


تاریخ ترکیه و ایران در برحه‌هایی به هم مرتبط بودند، به همین دلیل تماشای بهترین سریال های تاریخی ترکی برای مخاطبان ایرانی خالی از لطف نیست.

بهترین سریال های تاریخی ترکی + [2022، 2021 و تمام دوران]

تاریخ ترکیه و ایران در برحه‌هایی به هم مرتبط بودند، به همین دلیل تماشای بهترین سریال های تاریخی ترکی برای مخاطبان ایرانی خالی از لطف نیست.

جدیدترین سریال های ترکی در ژانر تاریخی

سازندگان ترک سریال‌های تاریخی، با استفاده از صحنه پردازی‌های زیبا، ترکیب داستان‌های عاشقانه و درام با موضوع تاریخی، سریال‌های سرگرم‌کننده و جذابی را تولید کرده‌اند. می‌توانید به همراه خانواده به تماشای آن‌ها بنشینید، بدون اینکه احساس بی‌حوصلگی نمایید.

سینمای ترکیه، سریال های ترکی و فرهنگ ترکیه شباهت‌های بسیاری با ایران دارند. به همین علت تعداد زیادی از مردم ایران، مشتاقانه پیگیر قسمت‌های جدید آن‌ها هستند. در این مطلب فهرستی از بهترین سریال های تاریخی ترکی برای شما تهیه شده است.

بیشتر بخوانید:

جدول پخش سریال های ترکیه

بهترین سریال های ترکی 2022

بهترین سریال های تاریخی ترکی

بهترین سریال های تاریخی ترکی

بهترین سریال های تاریخی ترکی

سریال‌های تاریخی، بعد از سریال‌های کمدی عاشقانه و مافیایی، محبوب‌ترین ژانر در ترکیه است. این سریال‌ها در سراسر جهان و ایران نیز از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار هستند. علی‌الخصوص که تاریخ ترکیه به نوعی به تاریخ ما نیز مرتبط است.

تاریخ ترکیه از زمان آغاز امپراتوری عثمانی و جدایی از ایران آغاز می‌شود. به همین دلیل مانند بسیاری از کشورها تاریخ طولانی مدت ندارند. اما امپراتوری عثمانی به قدری قدرتمند و تاریخ ساز بود، که بسیاری از مردم علاقه بسیاری به آشنایی با آن دوران دارند.

 

بهترین سریال‌های ترکی تاریخ سینما

بهترین فیلم‌های ترکی تاریخ سینما

 Destan

بهترین سریال تاریخی ترکی

بهترین سریال تاریخی ترکی
 • نام فارسی: حماسه
 • کارگردان: امیر خلیل زاده
 • ستارگان: ابرو شاهین، ادیپ تپلی، دنیز باروت، سلیم بایراکتار، الیف دوعان

سریال حماسه، یکی از جدیدترین سریال های تاریخی ترکیه است، که فیلمبرداری آن به تازگی آغاز شده است. این سریال به زودی از شبکه atv به اکران در می‌آید. سناریست این سریال، که به نظر می‌آید کار جالبی باشد، نهیر اردم است.

آک‌کیز که یک دختر جوان جنگجو است،هنگامی که همراه قبیله‌اش با قدرتمندان مبارزه می‌کند، عاشق باتوگا می‌شود. همراه با تماشای سریال، شاهد عشق صاف میان این دو و سختی‌های زندگی خواهیم شد.

Barbaroslar: Akdeniz’in Kılıcı

بهترین سریال های ترکی تاریخی

درام تاریخی ترکی خوب چی ببینیم
 • نام فارسی: بارباروس ها: شمشیر مدیترانه
 • کارگردان: دوعان امید کاراجا
 • ستارگان: انگین آلتان دوزیاتان، اولاش تونا آس‌تپه

جدیدترین سریال تاریخی ترکیه سریال بارباروس ها است، که از ۱۶ سپتامبر به نمایش در آمد. این سریال هر پنجشنبه شب از شبکه TRT1 به نمایش در می‌آید. انگین آلتان دوزیاتان که در سریال قیام ارطغرل به خوبی درخشیده بود، این بار با ایفای نقش اصلی سریال بارباروس ها، میهمان خانه‌های مخاطبان خواهد شد.

موضوع سریال در رابطه با اولین ملوان پاشا در امپراتوری عثمانی است. داستان زندگی ملوان معروف دریاها، بارباروس حیدرالدین پاشا و برادران او، موضوع اصلی سریال است. بارباروس حیدرالدین ظفرهای بسیاری در جنگ‌هایش داشته است. بارباروس ملقب به ریش طلایی بود. بزرگترین حامی رئیس اوروچ، که بر تمام سواحل مدیترانه تسلط داشت، برادرش بارباروس بود.

Muhteşem Yüzyıl

 بهترین سریال ترکی تاریخی

بهترین سریال ترکی تاریخی
 • نام فارسی: حریم سلطان (صد سال محتشم)
 • کارگردان: یاغمور تایلان،‌ دورول تایلان
 • ستارگان: وحیده پرچین، خالد ارگنچ، مریم اوزرلی، محمد گونسور

سریال حریم سلطان یکی از بهترین سریال های ترکی تاریخی محسوب می‌شود، که در ایران نیز طرفداران بسیاری دارد. این سریال تعداد قسمت‌های زیادی دارد و از زمان حکومت سلیمان شاه و پسران او را در بر می‌گیرد.

موضوع سریال درباره تاثیر گذاری خرم سلطان در حکومت سلطان سلیمان و تاریخ امپراتوری عثمانی است. این سریال زمانی آغاز می‌شود که سلیمان، هنوز شاهزاده است. پس از مرگ پدرش، یاووز سلطان سلیم، بر تخت پادشاهی می‌نشیند. او در این بین عاشق خرم سلطان، که به عنوان کنیز وارد حرمسرای کاخ شده است، می‌شود.

ماهیدوران مادر شهزاده مصطفی، مادر سلطان و ابراهیم پاشا، بزرگترین مانع برای بازی قدرت خرم سلطان، که برای انتقام آغاز کرده بود هستند. داستان سلطان سلیمان که به خاطر عشقش، دچار مشکلاتی با دولت شده است و تلاش‌های فراوان خرم سلطان به خاطر پسرانش، موضوع اصلی این سریال تاریخی است.

اما در کنار این مباحث، شاهد دیگر اتفاقات تاریخی مربوط به آن دوران و عشق و عاشقی دیگر کاراکترها نیز خواهیم بود. به همین علت حریم سلطان، از محبوب ترین سریال های تاریخی ترکیه به حساب می‌آید. آراس بولوت اینملی، مهمت گونسور، تولگا ساریتاش و بورجو اوزبرک از بازیگران بسیار خوب ترکیه هستند، که در فیلم‌ها و سریال‌های بسیاری نقش داشته‌اند.

Vatanım Sensin

بهترین سریال های ترکی تاریخی

بهترین سریال های تاریخی ترکی
 • نام فارسی: وطنم تویی
 • سازندگان: یاعمور تایلان، دورول تایلان
 • ستارگان: هالیت ارگنچ، برگزار کورل، میرای دانر، کوبیلای آک‌کایا، پینار دنیز

داستان سریال وطنم تویی، مرتبط با سال ۱۹۱۹در ازمیر می‌گذرد. داستان خانواده‌ای را روایت می‌کند که بین وظایف و وجدان خود در محیط وحشیانه جنگ، گیر کرده‌اند و آن‌ها سعی می‌کنند عشق خود را زنده نگه دارند و با وجود همه چیز با هم بمانند. آن‌ها در اسارت هستند و آزادی خود را از دست داده‌اند.

این سریال با وجود نشان دادن تاریخ، به مسائل دراماتیک را نیز پرداخته است. به همین سبب بهترین سریال درام و تاریخی ترکی شناخته شده است. با تماشای آن به این حقیقت نیز پی خواهید برد.

پینار دنیز از بازیگران زن محبوب ترکیه است، که در آثار بسیاری نقش داشته است. او به تازگی با نقش نازلی، در سریال اتاق قرمز ایفای نقش نمود. برای دانلود این سریال محبوب ترکی، با موضوع روانشناسی و درام، بر روی نام سریال کلیک نمایید.

Diriliş: Ertuğrul

بهترین سریال های ترکی تاریخی

سریال های تاریخ ترکیه
 • نام فارسی: قیام ارطغرل
 • کارگردان: متین گون‌آی
 • ستارگان: انگین آلتان دوزیاتان، سردار گوکهان، اسرا بیلگیچ، کاعان تاشانر

یکی از بهترین سریال های تاریخ ترکیه قیام ارطغرل محسوب می‌شود. ماجرای کلی این سریال پنج فصله، بر اساس رویدادهای تاریخی، که منجر به سرنگونی دودمان سلجوقیان در آناتولی و به‌وجود آمدن امپراتوری عثمانی می‌شود، ساخته شده‌ است.

این مجموعه پرهزینه‌ جزء محبوب ترین سریال های تاریخی ترکیه است. سریال موسس عثمان که در ادامه این مقاله آمده است، دنباله این سریال و ماجرای پسر ارطغرل، عثمان بیگ را به نمایش در آورده است. این مجموعه که در فضاهای مجازی ترند شد، به گیم آو ترونز ترکی معروف شده است.

Muhteşem Yüzyıl: Kösem

جدیدترین سریال تاریخی ترکیه

جدیدترین سریال تاریخی ترکیه
 • نام فارسی: ماه‌پیکر سلطان
 • کارگردان: چاعتای توسون، مرت بایکال، یاعیز آلپ، زینب گون‌آی‌تان، دنیز کلوش
 • ستارگان: نورگل یشیلچای، برن سات، اکین کوچ، تولین اوزن

سده محتشم، داستان زندگی کوسم سلطان،‌ همسر سلطان احمد یکم است. این سریال امتیاز ۷.۲ را از سایت IMDB دریافت کرده و در دو فصل، شصت قسمتی تولید شده است. موضوع آن حول محور چهاردهمین سلطان امپراتوری عثمانی، احمد اول و همسرش، آناستازیا (کوسم سلطان) می‌چرخد.

سده محتشم در ادامه سریال حریم سلطان ساخته شده است و زندگی دختری به نام کوسم سلطان را مرور می‌کند. او پس از اسارت و فرستاده شدن به حرم سلطان احمد یکم، مبدل به قدرتمندترین زن در تاریخ امپراتوری عثمانی شد. با توجه به ماجراهای دراماتیکی که خیلی زیبا نشان داده می‌شوند، این سریال بهترین سریال ترکی تاریخی نیز در سال ۲۰۱۵ بود.

اکین کوچ که در این سریال بازی نموده است، در سریال بیداری سلجوقیان بزرگ که یکی از بهترین سریال های تاریخی ترکی محسوب می‌شود، اجرای یکی از کاراکترهای اصلی سریال را برعهده داشت. او در سریال بیداری سلجوقیان بزرگ با ایفای کاراکتر سنجر درخشید.

Rise of Empires: Ottoman

بهترین سریال های ترکی تاریخی

محبوب ترین سریال تاریخی ترکی
 • نام فارسی: ظهور امپراتوری ها: عثمانی
 • کارگردان: امره شاهین
 • ستارگان: جم یعیت اوزوم اوغلو، توماسو باسیلی، سلیم بایراکتار
 • ژانر: مستند تاریخی
 • زبان فیلم: انگلیس

سریال ظهور امپراطوری ها به صورت مستند ساخته شده است. در رابطه با سلطان محمد دوم عثمانی، ملقب به فاتح محمد است. بازیگران به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. لقب فاتح به این علت است که او، تنها کسی است که توانست قسطنطنیه (استانبول کنونی) را فتح و امپراتوری بیزانس را سرنگون کند.

بیش از ده‌ها امپراتور از جمله ملکشاه سلجوقی، بارها برای فتح کنستانتین تلاش نمودند، اما همه تلاش‌ها نتیجه مثبتی نداشت. سلطان محمد در سن نوزده سالگی توانست این غالبیت را از آن خود کند. این سریال از شبکه اینترنتی نتفلیکس پخش شده و محصول مشترک ترکیه و Netflix است.

بیرکان سوکللو از بازیگران این سریال است، که به تازگی در سریال آپارتمان بی گناهان ایفای نقش نمود. در سایت فیگار، با مطالعه نقد فصل یک سریال آپارتمان بی گناهان، اطلاعات بهتری در رابطه با نحوه اجرای بیرکان و سریال به دست خواهید آورید.

Uyanış: Büyük Selçuklu

بهترین سریال های ترکی تاریخی

بهترین سریال های تاریخی ترکی
 • نام فارسی: رستاخیز: امپراتوری بزرگ سلجوقی
 • کارگردان: امره کونوک
 • ستارگان: بوعرا گولسوی، اکین کوچ، سودا ارگینجی، سزین آک باش اوغلو

یکی از بهترین سریال های تاریخی ترکی سریال بیداری سلجوقیان بزرگ است. فصل اول بیداری سلجوقیان بزرگ در ۲۰۲۱ آغاز به نمایش کرد و تا اواسط بهار پخش شد. موضوع این سریال در رابطه با دوران حکومت سلجوقیان و پبروزی‌های شکوهمندانه ملکشاه است.

در طول مجموعه شاهد به حکومت رسیدن ملکشاه، گسترش قلمرو در زمان وی، درگیری‌های سلجوقیان و باطنیون، فتح قلعه کوول و شکست ارتش روم هستیم. اما این سریال کاملا بر اساس واقعیت نوشته نشده است.

نویسنده به کمک تخیل خود، با الهام از تاریخ، داستانی درام درباره پسر سوم ملکشاه یعنی احمدسنجر نوشته است. به همین دلیل یکی از بهترین سریال های ترکی تاریخی در سال ۲۰۲۱ محسوب می‌شود. ملک سنجر مجبور بود به دور از پدر بزرگ شود و کسی هویت واقعی او را نشناسد.

سال ها بعد،‌ زمانی که سنجر جوانی برومند و یکی از دلیران ویژه خواجه نظام الملک شده است‌، برای خدمت به دولت‌اش باز می‌گردد و پدرش را بعد از سال‌ها از نزدیک می‌بیند. در طول سریال شاهد عاشقی سنجر، برملا شدن راز خانوادگی‌اش و جنگ‌های دلاورانه‌ او هستید.

Alparslan: Büyük Selçuklu

بهترین سریال های ترکی تاریخی

بهترین سریال های تاریخی ترکی
 • نام فارسی: آلپ ارسلان: امپراتوری بزرگ سلجوقی
 • کارگردان: امره کونوک
 • ستارگان: باریش آردوچ، فاحریه اوجن

سریال آلپ ارسلان در واقع فصل دوم سریال رستاخیز: امپراتوری بزرگ سلجوقی است. این سریال با تغییر نام خود نشان می‌دهد که در فصل دوم، قرار است به گذشته رویم و داستان زندگی سلطان آلپ ارسلان، جنگ‌های او و تاسیس سلسله سلجوقی را تماشا کنیم.

سلطان آلپ ارسلان پدر سلطان ملکشاه و موسس سلسله سلجوقی است. سریال آلپ ارسلان یکی از جدیدترین سریال های تاریخی ترکیه است، که به زودی از شبکه TRT1 منتشر خواهد شد.

Kuruluş: Osman

بهترین سریال های ترکی تاریخی

بهترین سریال های تاریخی ترکی
 • نام فارسی: موسس عثمان
 • کارگردان: متین گون‌آی
 • ستارگان: بوراک اوزچیویت، نورالدین سونمز، راگیپ ساواش، ساروهان هونل

موسس عثمان یا قیام عثمان در ادامه سریال قیام ارطغرل (Diriliş: Ertuğrul) که داستان زندگی پدر عثمان اول،‌ یعنی ارطغرل است، می‌آید. سریال ارطغرل در این نوشتار برای شما معرفی شد. قیام ارطغرل با ۵ فصل و ۱۵۰ قسمت یکی از بهترین سریال های ترکی تاریخی است. ماجراهایی که در مجموعه موسس عثمان به نمایش در آمده، آن را به محبوب ترین سریال تاریخی ترکی در سال‌های اخیر بدل نموده است.

در ادامه قیام ارطغرل، در سریال قیام عثمان شاهد زندگی پرفراز و نشیب عثمان اول و چگونگی تاسیس سلسله عثمانی خواهیم بود. عثمان راه پدرش را ادامه می‌دهد و در جنگ‌های متعددی شرکت می‌کند. او با سیاست‌های خود، غالب بسیاری از جنگ‌ها می‌شود. در فصل دوم این سریال عثمان بیگ صاحب وارث می‌شود.

Mavera

بهترین سریال های ترکی تاریخی

بهترین سریال های تاریخی ترکی
 • نام فارسی: ماوراء
 • کارگردان: دوعان امید کاراجا
 • ستارگان: کورل جزایرلی، گورکم سویندیک، سینان توزجو، نجیب کاراکایا

ماورا داستان زندگی افسانه‌ای صوفی، معروف به خواجه احمد یسوی، متصوف ترک‌تبار، شاعر و بنیانگذار طریقت یسویه است. ماجرا ازجایی شروع می‌شود که احمد به همراه سه تن از دوستان درویش ترکستانی خود، توسط یوسف همدانی به یکی از شهرهای مهم آن دوران یعنی بغداد فرستاده می‌شوند.

در طی سریال شاهد مجادلات وی در محل سکونت جدیدش خواهیم بود. بسیاری از مخاطبان به دنبال پاسخ برای سوال درام تاریخی ترکی خوب چی ببینیم ؟ هستند. در ادامه نوشتار همراه ما باشید تا به پاسخ سوال خود دست یابید.

Filinta

بهترین سریال های ترکی تاریخی

بهترین سریال های تاریخی ترکی
 • نام فارسی: فیلینا مصطفی
 • سازندگان: یوسف اسنکال، سردار اوعرتیجی
 • ستارگان: اونور تونا، جم اوچان، داملا اسلان آلپ

در قسمت اول این سریال، برادر فیلینتا مصطفی که بسیار دوستش دارد و دوست او، بیچاک علی، در تله‌‌ای که برای آن‌ها ایجاد شده بود، مردند. در آن حادثه، مصطفی مسئول این امر شناخته شد.

او به طور مشروط به مدت یک سال آزاد بود. اما علی زنده بود. بوچاک علی در آن انفجار بزرگ، نجات یافت اما حافظه خود را از دست داده بود. او برگشت، اما با هدف کشتن مصطفی! مصطفی، کسی که خیلی دوستش داشت. این سریال با دریافت امتیاز ۸.۲، بهترین سریال تاریخی ترکی به حساب می‌آید.

Elveda Rumeli

بهترین سریال های ترکی تاریخی

بهترین سریال های تاریخی ترکی
 • نام فارسی:‌ خداحافظ دیار روم
 • سازندگان: علی‌جان یاراش، اوزگه افندی‌اوغلو، نوران اورن‌شیت
 • ستارگان: اردال اوزیاغجیلار، رضا کوجااوغلو، تولگاهان ساییشمان

سریال خداحافظ دیار روم با امتیاز ۷.۷ از IMDB بهترین سریال درام و تاریخی ترکی به شمار می‌آید. این سریال در ژانر تاریخی و درام ساخته شده است. مجموعه تلویزیونی خداحافاظ دیار روم درباره سال‌های ۱۸۹۶ تا ۱۹۰۷ و ماجراهای دراماتیک آن زمان است. بازیگران و عوامل پشت صحنه ترک و مقدونی، در کنار هم برای ساخت این سریال فعالیت نموده‌اند.

در آغاز دهه ۱۹۰۰، که هنوز مقدونیه تحت سلطنت عثمانی بود، درد و تبعیدهای اجتناب ناپذیری دامان دهقانان را در آستانه تغییر جدید گرفت. رامیز به عنوان یک دامدار امرار معاش می‌کرد و خانواده‌اش متشکل از پنج دختر بود. او زندگی خود را در روستای Pürşıçan در شهر Manastır می‌گذراند. منتهی جغرافیای آن‌ها جایی است که، مردم بالکان یکی پس از دیگری شورش می‌کردند و آشفتگی داخلی روز به روز در حال افزایش بود.

رامیز و خانواده‌اش در جغرافیایی زندگی می‌کردند که بدون درگیری مسلمانان و مسیحیان بود. اما روزهای آرامش به آرامی در حال پشت سر گذاشتن بود. رامیز و همسرش فاطما، از دنیا بی‌خبر و تنها هدفشان، ازدواج کردن دخترانشان است.

بیشتر بخوانید:

از همراهی شما تا انتهای نوشتار بهترین سریال های تاریخی ترکی سپاس‌گزار هستیم. حتما ما را با نظرات خود در رابطه با این نوشتار، آگاه کنید. شما می‌توانید به عنوان نویسنده مهمان در سایت فیگار عضو شوید و علاوه بر اشتراک نظرات خود در رابطه با مقاله‌ها، نقد فیلم ، نقد سریال ، اخبار سینما و مطالب خودتان را نیز انتشار دهید. برای مطالعه فراخوان مرتبط با آن بر روی لینک نویسنده مهمان کلیک نمایید. در ضمن شما همراهان عزیز می‌توانید به اینستاگرام فیگار جهتِ شناختِ مهمترین فیلم های ژانرهای مختلف و خلاصه نقد و بررسی‌های فیلم‌های روز دنیا مراجعه کنید.

جدیدترین سریال های ترکی در ژانر تاریخی

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو