فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان + معرفی امکانات، آدرس و تلفن

منبع: همگردی

5

1401/8/29

18:09


فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان

اگر تجربه سفر هوایی به اصفهان یا از اصفهان به شهرهای دیگر را داشته باشید، حتما با فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان آشنا هستید. اینجا یکی از قدیمی ترین و پررفت و آمدترین فرودگاه های ایران است. البته شلوغی همیشگی این فرودگاه بی ربط به جاذبه های گردشگری اصفهان زیبا نیست. هرسال گردشگران ایرانی و خارجی با خرید آنلاین بلیط پرواز اصفهان از دروازه های این فرودگاه عبور می کنند و وارد نصف جهان می شوند. در ادامه با ویژگی های این فرودگاه آشنا می شویم.

فرودگاه بین المللی اصفهان در یک نگاه

اطلاعات تخصصی فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان

نام فرودگاه Isfahan International Airport
کد ایکائو OIFM
کد یاتا IFN
نوع فرودگاه نظامی و عمومی
ارتفاع از سطح دریا 1542 متر
تعداد پروازهای داخلی در سال 900
تعداد پروازهای خارجی در سال 300

معرفی فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان

فعالیت مسافربری و ارائه خدمات هوایی فرودگاه بین المللی شهید بهشتی از سال 1363 آغاز شد و تا قبل از آن صرفا در اختیار نیروهای هوایی دولتی و نظامی بود. این فرودگاه پرتردد با مساحت 1041 هکتار خارج از بافت شهری اصفهان و در منطقه کویری شرق اصفهان به نام صفه واقع شده است. این فاصله با هدف آرامش بیشتر مردم در بافت شهری و جلوگیری از آلودگی صوتی اراضی مسکونی در نظر گرفته شده و اگرچه برای مسافران کمی آزاردهنده است، از مزیت های اصلی این فرودگاه هم به شمار می رود.

این فرودگاه به طور متوسط هر هفته میزبان یک و نیم میلیون نفر مسافر است که از شرکت های هواپیمایی کشور اقدام به خرید آنلاین بلیط پرواز اصفهان می کنند.

ترمینال های فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان

فرودگاه بین المللی شهید بهشتی برای آنکه با کیفیت بالاتری پاسخ گوی مسافران داخلی و خارجی باشد، دو بخش مجزا تحت عنوان ترمینال داخلی و خارجی برای مسافران فراهم کرده است. نقطه به نقطه این ترمینال ها انواع خدمات رفاهی متناسب با نیازهای مسافران داخلی و خارجی ارائه می شود. از دیگر امکانات فرودگاه اصفهان، ترمینال دیگری مخصوص انتقال بار در کنار این دو ترمینال است.

1. ترمینال داخلی

ترمینال داخلی

این ترمینال مخصوص پروازهای داخلی است. مثل پروازهای تهران، آبادان، مشهده و غیره که توسط ایرلاین های ایرانی از مبدا اصفهان به شهرهای ایران انجام می شوند و بالعکس.

از امکانات این ترمینال می توان به اتاق مادر و کودک، رستوران، نمازخانه، غرفه های فرهنگی، صنایع دستی، فروش سوغاتی، فروشگاه های مواد غذایی، تریا و اورژانس اشاره کرد. در بخش های دیگر دفاتر شرکت های هواپیمایی برای رزرو بلیط هواپیمای اصفهان، سالن پذیرش مسافر، کانتر تحویل بار و صدور کارت پرواز، سالن بارانداز، پارکینگ خودرو، سالن ورودی و خروجی، تاکسیرانی، چک بار و اطلاعات پرواز اطلاعات پرواز دیده می شود. حتی شعبه بانک و صرافی هم برای مسافران این ترمینال در نظر گرفته شده است.

2. ترمینال خارجی

همان طور که از نامش پیداست، این ترمینال صرفا مختص سفرهای خارجی است. مثل پرواز به مدینه، ازمیر و غیره که توسط ایرلاین های ایرانی از مبدا اصفهان به شهرهای خارجی انجام می شوند و بالعکس.

ترمینال خارجی فرودگاه شهید بهشتی اصفهان با مساحت 7300 متر دارای امکاناتی نظیر اتاق قرنطینه، دفتر زیارت، غرفه مواد غذایی و سوغات، سرویس بهداشتی، نمازخانه و شعب بانک هاست. سایر بخش های پایانه به سالن مستقبلین، دفاتر مدیریت، سالن پذیرش، سالن ورودی، سالن خروجی و انتظار، بخش گذرنامه، حج و زیارت، دفتر گمرک، بخش تحویل بار، بسته بندی بار، گیت اطلاعات پرواز و بازرسی مسافران اختصاص یافته است.

3. ترمینال بار فرودگاه شهید بهشتی

خدمات باربری از امکانات مهم فرودگاه بین المللی اصفهان است. اصفهان فقط یک شهر صنعتی نیست، نقش پررنگ این منطقه در تولید محصولات باغی، دامی و پرورش انواع گل و گیاه زینتی را نمی توان انکار کرد. این محصولات باید به نحوی به سایر استان ها صادر شوند و به اقتصاد منطقه کمک کنند. از این رو به دستور اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات کشاورزی و اتاق بازرگانی در اصفهان، یک ترمینال بار در محوطه فرودگاه بنا شده که حدود 2100 متر وسعت دارد. سردخانه ها و تالارهای پذیری از امکانات ترمینال بار این فرودگاه به شمار می روند.

امکانات رفاهی و خدمات خاص فرودگاه شهید بهشتی اصفهان

در معرفی ترمینال های داخلی و خارجی فرودگاه شهید بهشتی تا حد زیادی با امکانات و خدمات آن آشنا شدیم اما این تمام ماجرا نیست. کمتر فرودگاهی به فکر راه اندازی کانترهای گردشگری، اتاق پیرایش و زیبایی، محل بازی کودکان، اتاق ریلکسیشن یا ارائه خدمات به مسافران بیمار است. با خرید آنلاین بلیط پرواز اصفهان از فرودگاه شهید بهشتی، این امکانات هم شامل حالتان می شود:

1. 29 هزار متر پارکینگ طبقاتی و روباز

از مهم ترین آنها می توان به پارکینگ اختصاصی چهارطبقه اشاره کرد که حدود 5470 متر مربع مساحت دارد و 320 خودرو را در خود جای می دهد. از طرفی فضایی به مساحت 23570 متر مربع به پارکینگ روباز این فرودگاه اختصاص یافته که بیش از 850 خود را پذیرش می کند.

2. خدمات اجاره خودرو

مسافران غیرمقیم اصفهان اگر به هر دلیلی تمایل به استفاده از خطوط تاکسی رانی نداشته باشند، دفاتر نمایندگی شرکت بین المللی یوروپکار در فرودگاه آماده ارائه خدمات خودرو اجاره ای به آنهاست. این دفاتر در محل ترمینال داخلی فرودگاه قرار دارند تا پس از طی روال قانونی و اخذ تعهدات لازم، خودروی بدون سرنشین به مسافران اجاره دهند.

3. اینترنت رایگان و نامحدود

مسافران فرودگاه شهید بهشتی اصفهان نیازی به اینترنت دیتا ندارند. در سراسر این فرودگاه اینترنت رایگان به صورت نامحدود در اختیار آنها قرار می گیرد و می توانند تا زمانی که در این فرودگاه حضور دارند، از آن استفاده کنند.

اطلاعات فرودگاه اصفهان: پروازهای داخلی و خارجی

اطلاعات فرودگاه اصفهان

در ادامه این بخش، به تفکیک، به اطلاعات پروازهای داخلی و خارجی این فرودگاه خوش نام نگاهی می اندازیم.

1. پروازهای داخلی فرودگاه بین المللی اصفهان

مسافران پروازهای داخلی می توانند با بلیط هواپیمای داخلی شرکت های هواپیمایی ایران ایر، اترک، آتا، کاسپین، آسمان، ایران ایرتور، زاگرس معراج، ماهان، وارش، تابان، قشم و نفت ایران از فرودگاه بین المللی اصفهان به مقصد تهران، مشهد، عسلویه، اهواز، ساری ، کیش، شیراز، تبریز، آبادان، رشت، کرمان، خارک و بوشهر پرواز کنند.

2. پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی اصفهان

پروازهای خارجی این فرودگاه بین المللی از مبدا اصفهان و به مقصد خاورمیانه یا جنوب آسیا انجام می شوند. نجف، دوحه، هند، ترکیه، وین و دبی مقاصدی هستند که سفر به آنها با شرکت های هواپیمایی ترکیش ایر و قطر ایرویز صورت می گیرد.

طرح های توسعه فرودگاه بهشتی اصفهان

اما ببینیم جدا از امکاناتی که تا اینجا خواندیم، چه اتفاقات دیگری در انتظار این فرودگاه پرتردد است. با توجه به قدمت قابل توجه این فرودگاه و تعدد مسافران داخلی و خارجی، انتظار می رود طرح های توسعه جهت بهبود عملکرد و رضایت هرچه بیشتر مسافران اجرا شود. خوشبختانه برنامه احداث هتل فرودگاهی، جایگاه تشریفات اختصاصیCIP و مجموعه اختصاصی خدمات رفاهی در دستور کار این فرودگاه قرار دارد.

دسترسی به فرودگاه شهید بهشتی اصفهان

همان طور که اشاره شد، این فرودگاه بین المللی در خارج شهر اصفهان و 24 کیلومتری ضلع شمال شرقی این منطقه واقع شده است. اما با توجه به بین المللی بودن آن، امکان دسترسی به فرودگاه به صورت شبانه روزی برای مسافران فراهم است. مسافران می توانند با تاکسی های شهری عازم این فرودگاه شوند و برای بازگشت از خط تاکسی رانی فرودگاه استفاداه کنند.

اطلاعات فرودگاه بین المللی اصفهان

راه های برقراری ارتباط با فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان

شماره تلفن برای اطلاعات پروازهای بین المللی (از خارج) 00983527315050
شماره تلفن برای اطلاعات پروازهای داخلی 03135275200
تلفن خانه 0313527315050
روابط عمومی 03133998020
دفتر مدیرکل 03135275060
اطلاعات پرواز از اصفهان 119
آدرس وب سایت رسمی (امکان رزرو و خرید آنلاین بلیط پرواز اصفهان) isfahan.airport.ir
آدرس فرودگاه اصفهان، بزرگراه اردستان، بزرگراه چمران، فرودگاه بین المللی شهید بهشتی

نظرات


تصویری


ویدئو