فواید پریود برای زنان چیست { 12 فایده شگفت انگیز✔️}

منبع: همسرتایم

2

1401/9/4

16:39


فواید پریود برای زنان آیا از فواید پریود برای زنان آگاه هستید ؟ علیرغم علائم آزاردهنده پریودی برای خانم ها ، یکی از فرآیندهای حیاتی مهم برای…

فواید پریود برای زنان چیست { 12 فایده شگفت انگیز✔️}

Rate this post

فواید پریود برای زنان

آیا از فواید پریود برای زنان آگاه هستید ؟ علیرغم علائم آزاردهنده پریودی برای خانم ها ، یکی از فرآیندهای حیاتی مهم برای سلامت زنان پریود شدن در نظر گرفته می شود، زیرا قاعدگی طیف وسیعی از مزایای شگفت انگیز را برای خانم ها به ارمغان می آورد. در این مطلب از سایت همسرتایم به فواید پریود برای زنان می پردازیم.

بیشتر بخوانید:

درمان دل درد پریودی

بهترین دمنوش برای پریود شدن

 

 

فواید پریود برای زنان چیست ؟

1- حفظ تعادل هورمون ها

چرخه منظم قاعدگی به حفظ تعادل هورمون‌ها در بدن کمک می‌کند، که باعث می‌شود زن سرزنده‌تر و فعال‌تر باشد و در خواب و همین طور رابطه جنسی با مشکل مواجه نشود.

 

2- تقویت استخوان ها

چرخه پریودی منظم اثرات مثبتی بر سلامت استخوان ها دارد، زیرا تعادل بین هورمون های استروژن، پروژسترون و تستوسترون به تقویت آنها، حفظ تراکم آنها و محافظت از آنها در برابر شکستگی و شکنندگی کمک می کند.

 

3- ارتقاء سلامت تیروئید

از جمله فواید پریود برای زنان این است که غده تیروئید را قادر می سازد تا وظایف حیاتی خود را در صورت نیاز، بدون فعالیت بیش از حد یا کمبود انجام دهد. این غده مسئول تولید هورمون هایی است که رشد، متابولیسم و ​​ترمیم سلول های آسیب دیده بدن را کنترل می کنند.

 

4- از افزایش وزن خودداری کنید

تعادل هورمون‌ها، به لطف دوره‌های پریودی منظم، تضمین می‌کند که زنان وزن اضافه نمی‌کنند، زیرا استروژن بالا – به عنوان مثال – باعث می‌شود چربی در بدن، به‌ویژه در شکم، باسن و دور کمر انباشته نشود.

 

5- بهبود عملکرد غدد فوق کلیوی

وقتی چرخه قاعدگی شما منظم است، غدد فوق کلیوی شما در بهترین حالت خود قرار دارند، زیرا دوره های قاعدگی نامنظم قشر بیرونی آن ها را تحریک می کند تا هورمون های استرس بیشتری مانند کورتیزول تولید کند.

کورتیزول بر تعادل هورمون های جنسی در زنان تأثیر منفی می گذارد .

 

6- نشانه سلامت باروری ایمن

وقوع سیکل قاعدگی به طور منظم نشانه سلامت تخمدان است، زیرا قاعدگی دلیلی بر آزاد شدن تخمک و پایداری آن در پوشش داخلی رحم، به منظور آمادگی برای لقاح توسط اسپرم است. پس می توان گفت پریودی منظم نشان دهنده بارور بودن زن می باشد.

 

7. هشدار برخی از بیماری های آینده

شما می توانید   از طریق رنگ خون، کمیت و منظم بودن چرخه قاعدگی در مورد سلامتی اطمینان حاصل کنید، زیرا هر نقصی در آن نشان دهنده وجود یک مشکل سلامتی است که نیاز به بررسی متخصص زنان دارد.

فواید پریود شدن

هنگامی که یک زن از پریودهای فراوان یا تاخیر کامل آنها رنج می برد، به این معنی است که عدم تعادل در هورمون ها وجود دارد و بنابراین به راحتی می توان به مشکل پی برد.

به عنوان مثال، گاهی اوقات قاعدگی ممکن است به دلیل یک بیماری پزشکی مانند بیماری قلبی، دیابت کنترل نشده، پرکاری تیروئید و سایر مسائل مربوط به سلامت باروری متوقف شود.

بنابراین در صورت بروز هر گونه اختلال در چرخه قاعدگی ، مراجعه به پزشک و انجام برخی آزمایشات مهم مربوط به غده تیروئید و هورمون ها توصیه می شود.

8. بهبود روحی و روانی – فواید پریود برای زنان

در دوره منتهی به سیکل قاعدگی، زن وضعیت روانی بدی را پشت سر می گذارد و تمایل دارد افسرده، غمگین و مضطرب شود و بیشتر متشنج و عصبی شود.

اما با شروع چرخه قاعدگی، سطح هورمون استروژن افزایش می یابد که با  اثرات زیر باعث افزایش احساس شادی و کاهش احساس اضطراب و استرس می شود:

  • افزایش ترشح سروتونین و تعداد گیرنده های آن در مغز.
  • بهبود تولید و اثر اندورفین، که مواد شیمیایی در مغز است که باعث احساس شادی می شود.
  • محافظت از اعصاب در برابر آسیب، و احتمالا تحریک رشد عصبی.

 

9. تقویت میل جنسی

زن و شوهر در طول دوره قاعدگی رابطه جنسی را متوقف می کنند و این باعث می شود که بعد از پایان دوره قاعدگی اشتیاق و میل بین آنها برای رابطه جنسی افزایش یابد.

و زوجین برای استراحت بهتر و آماده شدن برای عشق ورزی بعداً به این دوره نیاز دارند و این امر در مورد اندام تناسلی نیز صدق می کند که نیاز به رهایی از استرس ناشی از رابطه جنسی دارد.

مزایای پریود شدن

10. بدن را به روشی طبیعی پاکسازی می کند

به دلیل آلودگی هوا و خوردن غذاهای ناسالم، احتمال آلوده شدن بدن به سموم افزایش می یابد و هر از چند گاهی نیاز به پاکسازی و پاکسازی دارد.

از مهمترین فواید پریود برای زنان پاکسازی منظم بدن است و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد.

11. سرعت بروز پیری را کاهش دهید

یکی از مزایایی که زنان از چرخه پریودی به دست می آورند، حفظ جوانی و شادابی برای مدت طولانی تر است که به تاخیر در بروز پیری و بیماری های مرتبط با افزایش سن مانند: پوکی استخوان کمک می کند.

12. دانستن تاریخ تخمک گذاری و پیش بینی بارداری

یکی از مهمترین مزایا و فواید پریود شدن زنان ، دانستن تاریخ تخمک گذاری در بدن، زمان های افزایش باروری و در نتیجه شانس بارداری و بچه دار شدن است.

این چرخه همچنین به پیش بینی وقوع بارداری کمک می کند ، زیرا یکی از علائم اولیه و اولیه است که به شما می گوید بدن شما برای پذیرش جنین آماده می شود.

طبیعی است که قاعدگی هر ماه به موقع می آید و در صورت تاخیر، خانم باید تست بارداری بدهد و از وقوع آن مطمئن شود.

 

 

از اینکه زمان ارزشمندتان را به مطالعه این مطلب از سایت همسرتایم در رابطه با فواید پریود برای زنان اختصاص دادید، بی نهایت سپاسگزاریم.

 

 

کلمات مرتبط :

خواص پریود شدن ، فواید پریود شدن ، فواید پریود شدن برای بدن ، فواید پریود شدن چیست ، مزایای پریود شدن

 

منبع :

womenshealthnetwork.com

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو