روستای کوهین تفرش؛ روستایی زیبا و دیدنی با طبیعتی بکر

منبع: همگردی

18

1401/9/4

16:55


ممکن است نام تفرش، شما را به یاد آرامگاه پرفسور حسابی بیاندازد. اما، باید گفت به غیر از این مقبره، تفرش دارای تاریخ، آداب و رسوم، سنت و روستاهای جذابی است که اغلب مردم از آنها بی خبرند. جالب است بدانید این شهرستان در گذشته بدلیل رواج آیین گبری گبرش نام داشت و سکنه آن به زبان تاتی سخن می گفتند. اما، رفته رفته نام شهر به تپرش، تبرش و در آخر به تفرش تغییر یافت. این بار ما می خواهیم شما را با یکی از روستاهای دیدنی منطقه به نام روستای کوهین آشنا کنیم. پس، با ما در مقاله روستای کوهین تفرش کجاست همراه شوید تا شما را با دیدنی های روستای کوهین تفرش آشنا کنیم.

روستای کوهین تفرش

معرفی کلی

در جنوب تفرش، روستای کوچکی با نام کوهین وجود دارد که بیشتر سکنه آن به دامداری و کشاورزی مشغولند. پیشینه این روستا به دوران صفویه باز می گردد و چون در میان کوه شکل گرفته، نام آن را کوهین نهادند. متاسفانه، باید گفت در طی ده سال اخیر بیشتر خانه های این منطقه تخریب شده اند و جای آنها را خانه و ویلاهایی گرفته اند که کاملا بافت قدیمی و روستایی را برهم زده اند. با این حال، مردم محلی از برخی جاذبه های تاریخی چون حمام فین، شاهزاده احمد و مساجد خود بطور جدی محافظت کردند و اجازه تخریب آن را ندادند. طی سرشماری که در سال 1395 صورت گرفت، جمعیت آن 148 نفر اعلام شد. اما، امروزه با مهاجرت به شهر و مرگ و میر، جمعیت کوهین به 100 نفر هم نمی رسد و بیشتر سکنه آن را افراد سالخوده و پیر تشکیل می دهند.

معرفی کلی روستای کوهین

هزینه ورودی

طبیعت بکر و آب و هوای مناسب کوهین، مردم را از داخل شهر و حتی شهرستان های اطراف به سمت خود می کشاند. به همین دلیل، روستا با خطرات جدی و جبران ناپذیری چون کنده کاری و شکستن درخت ها، آتش سوزی در باغ ها و آلوده شدن محیط زیست روبروست که جبران برخی از آنها چندین دهه طول می کشد. براساس مقاله روستای کوهین تفرش کجاست باید بدانید که شورای کوهین اقدام به دریافت هزینه ای بابت ورود افراد غیر بومی کرده تا آن را صرف بازسازی و جبران آسیب های وارد شده کند. وجود چشمه های آب شیرین، سد، کوه و غارهای معروف علی خورنده و گاو خور طبیعت زیبایی را به کوهین بخشید و از آنجایی که دسترسی به آنتن و اینترنت در این روستا دشوار است، شما می توانید هفته ها به دور از فضای مجازی و زندگی همیشگی خود در طبیعت غرق شوید.

هزینه ورودی

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو