آثار تاریخی زنجان باید احیا و مرمت شوند

منبع: همگردی

3

1401/9/4

16:55


میراث آریا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده و گزارش های منتشر گشته، آثار تاریخی زنجان باید احیا و مرمت شوند.

آیت الله علی خاتمی در نشست با مشترک مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان و معاونان و مسئولان ادارات میراث فرهنگی شهرستان ها در دفتر امام جمعه گفت: استان زنجان به لحاظ تاریخی از جایگاه ویژه ای در مناسبات فرهنگی، تاریخی، مذهبی و اقتصادی در شمال غرب ایران برخوردار بوده و نیاز است با توجه به ظرفیت های تاریخی، گردشگری و همچنین صنایع دستی با اهتمام ویژه ای نسبت به پیگیری توسعه حوزه های تخصصی اقدامات لازم بعمل آید.

نماینده ولی فقیه در استان در این دیدار پیرامون اینکه آثار تاریخی زنجان باید احیا و مرمت شوند، گفت: تنها امام معصومی که فرصت حکمرانی داشت و به تمام جوانب توجه میکرد امام علی (ع) بود که برای وضعیت بقعه ها و مسجد اهمیت قائل بود. مساجد تاریخی و امامزاده ها به عنوان میراث معنوی و فرهنگی این استان محلی برای زیارت و هم برای گردشگری و تفریح است که از متولیان امر می خواهیم به ایجاد زیرساختهای آن برای رفاه حال زائران و گردشگران پرداخته شود.

آیت الله خاتمی از میراث فرهنگی به عنوان هویت و شناسنامه ملت و کشور ایران نام برد و اظهار کرد: ایران و بدنبال آن استان زنجان دارای بناهای تاریخی فراوانی است که باید حفظ و به بهترین شکل ممکن به آیندگان سپرده شوند. ساماندهی، حفاظت و مرمت بازار بزرگ زنجان باید از اولویت های اداره کل میراث فرهنگی باشد و باید اداره کل میراث فرهنگی زنجان توجه ویژه ای را به پل تاریخی میربها الدین، مسجد چهل ستون زنجان، بازار زنجان، بقعه قیدار نبی، معبد داش کسن داشته باشند.

امام جمعه زنجان بیان کرد: زنجان نیازمند موزه ای است تا در آن نسخه های خطی قرآن کریم، ادعیه و میراث مکتوب معنوی به نمایش گذاشته شود تا جوانان با این موارد بیشتر آشنا شوند.

آیت الله خاتمی از حوزه های صنایع دستی و گردشگری به عنوان حوزه های درآمدزا و اشتغالزا برای کشور یاد کرد و افزود: زیرساخت های گردشگری استان بواسطه ظرفیت های ارزشمندی که دارد بسیار نیازمند توجه است و باید زیرساختهای جدید برای جذب و ماندگاری گردشگران ایجاد شود و میزان اقامت در زنجان باید افزایش یابد تا زنجان از معبر به مقصد تبدیل شود.

او گفت: باید به صنعتگرانی که به تسهیلات احتیاج دارند کمک کرد و تسهیلات مختلف در اختیارشان گذاشت تا تقویت شوند، رونق تولید صنایع دستی علاوه بر ارتقای سطح درآمد افراد می تواند منجر به رونق اقتصادی صنعتگران شود و در حوزه فروش مس و چاقو باید یاور صنعتگران و فروشندگان باشیم.

تبدیل زنجان از معبر به مقصد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زنجان گزارش مختصری از عملکرد این اداره کل ارائه کرد و گفت: نماینده ولی فقیه در استان پدر معنوی استان است که با حضور و درایت او برنامه های استان با سرعت در حال انجام است. استان زنجان به لحاظ ظرفیت های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و یک اثر جهانی جز استانهای پیشرو کشور است. گردشگری در کشور تغییر کرده و استانهای خاصی جز مقاصد گردشگری هستند؛ لذا می طلبد که ما زیرساختها را در این حوزه ایجاد و تقویت کنیم تا زنجان از معبر به مقصد تبدیل شود.

سید سعید صفوی از وجود 2 هزار اثر تاریخی طبیعی و معنوی در استان زنجان خبر داد و یادآور شد: از این تعداد 914 اثر در فهرست آثار ملی و جهانی ثبت شده که شامل 719 اثر غیرمنقول، یک اثر ثبتی، 22 اثر طبیعی 61 معنوی ثبتی و 39 منقول تاریخی است. انجمن های میراث فرهنگی ظرفیت هایی هستند که از نیروهای مردمی تشکیل شده و براساس آموزش هایی که دیده اند، میراث این مرزوبوم را حراست می کنند.

او افزود: انجام اقداماتی نظیر برگزاری جشنواره ملی آش ایرانی، نمایشگاه صنایع دستی، جشنواره بین المللی اکو، همایش های تخصصی و جشنواره های فرهنگی می تواند نقش مهمی در آگاهی مردم و گردشگران از جایگاه رفیع این استان در تاریخ منطقه را ایفا کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زنجان بیان کرد: راه درست و اصولی حفظ و نگهداری بناهای تاریخی در استان واگذاری این اماکن به بخش خصوصی است. واگذاری بناهای تاریخی از طریق صندوق احیا وزارت میراث فرهنگی در سطح استان انجام می شود که هدف از این واگذاری ها اشتغالزایی پایدار، استفاده بهینه از بناهای تاریخی با کاربری های متناسب است.

او افزود: احیای بافت تاریخی زنجان، بازار و معابر منتهی به بازار تاریخی، سراها، کاروانسراها و حفاظت از بناهای تاریخی در اولویت برنامه های اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زنجان است که بعد از مرمت کامل برای سرمایه گذاری به بخش خصوصی واگذار می شوند. هم اکنون بقعه میرزایی و سراهای بازار مانند ذبیحیان و ملک و بقعه چلبی اوغلو و حمام سالار سلطانیه را می خواهیم به بخش خصوصی واگذار کنیم.

صفوی گفت: در حال حاضر خانه خدیوی، خانه معینی، سرای ناصری حمام حاج داداش، بخشهای مختلفی از گنبد سلطانیه و بازار تاریخی زنجان در حال مرمت هستند. کاربری برخی از این بناها پس از مرمت و احیای گردشگری اقامتی پذیرایی یا فرهنگی تعیین می شود.

او افزود: براساس جلسات در حال تلاش هستیم تا روز ملی چاقوی زنجان را در تقویم ثبت کنیم و زنجان را به عنوان شهر جهانی فلزات صنایع دستی معرفی کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زنجان بیان کرد: از آنجا که اشتغال یکی از موضوعات مهم استان است، بنابراین توجه به حوزه صنایع دستی می تواند یکی از راههای رفع معضل بیکاری در استان باشد.

او اضافه کرد: صنایع دستی به دلیل فراوانی مواد اولیه، ارزانی، دسترسی آسان به آن، عدم نیاز به سرمایه گذاری بالا، نداشتن آلایندگی زیست محیطی، ارزش افزوده بالا می تواند بهترین گزینه برای رفع بیکاری و ایجاد اشتغال باشد. بدلیل ارتباط تنگاتنگ صنایع دستی با صنعت توریسم، توجه به این بخش می تواند برای جلب و جذب گردشگران به کشور سودمند باشد.

او گفت: برگزاری تورهای علمی تفریحی می تواند در ایجاد انگیزه و علاقه برای دانش آموزان برای سوق دادن روحیه آنها به سمت هنرهای سنتی و صنایع دستی مؤثر واقع شود.

صفوی اشاره کرد: احداث تله کابین ضرورت اصلی توسعه گردشگری در معدن انگوران است و همچنین کمبود موزه ها موجب شده تا در معرفی آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی و جهانی خوب عمل نکنیم، با موجودی مخازن ما می توانیم سه موزه بزرگ صنایع دستی را در استان ایجاد کنیم.

آثار تاریخی زنجان باید احیا و مرمت شوند

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو