شرکت در دوره DBA چگونه مدیریت کسب‌وکارها را متحول می‌کند؟

منبع: پلازا

2

1401/9/4

17:09


شرکت در دوره DBA چگونه مدیریت کسب‌وکارها را متحول می‌کند؟

دوره DBA یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین دوره‌هایی است که مدیران کسب‌وکارها و کارآفرین‌ها حتماً باید آن را بگذرانند تا در حرفه خود به بالاترین درجه موفقیت برسند.

امروزه کسب‌وکارهایی می‌توانند به موفقیت برسند که توسط مدیران باسواد اداره شوند؛ بنابراین تمامی مدیران و کارآفرینان باید به دنبال راهی برای افزایش دانش و آگاهی خود در این زمینه باشند. یکی از بهترین و کاربردی‌ترین دوره‌هایی که مدیران می‌توانند با شرکت در آن به اهداف خود برسند؛ دوره DBA است. این دوره، مدیران کسب‌وکارها را به بالاترین سطح ممکن رسانده و آن‌ها را در زمینه فعالیت خود حرفه‌ای خواهد کرد.

دوره DBA گرایش‌های مختلفی دارد و شرکت در آن، مزیت‌های بسیار خوبی خواهد داشت. در این مطلب به‌طور کامل دوره DBA را مورد بررسی قرار خواهیم داد و شما را بیشتر از پیش با مزایای این دوره آشنا خواهیم کرد.

فهرست عناوین مطلب:

رشته DBA چیست؟

DBA خلاصه شده عبارت (Doctorate of Business Administration) است. این عبارت به معنی دکتری مدیریت حرفه‌ای کسب‌وکار است و جزء یکی از بالاترین سطوح مدیریت به شمار می‌آید. اوایل دهه 1950 میلادی مدرسه کسب‌وکار هاروارد برای اولین بار مدرک DBA را ارائه کرد. کسانی که می‌خواهند سطح تحصیلات خود را از MBA فراتر ببرند؛ شرکت در دوره برای آن‌ها یک فرصت بسیار مناسب به شمار می‌آید. با شرکت در این دوره، می‌توانند دانش و مهارت خود را در زمینه مدیریت افزایش داده و به بهترین شکل، شرکت و یا سازمان خود را مدیریت کنند.

مدیران با شرکت در دوره DBA، می‌توانند مهارت رهبری خود را افزایش داده و سریعاً کسب‌وکارها را تحلیل کنند. همچنین این قابلیت را پیدا خواهند کرد که تعارض‌های سازمانی را به کمک دانش خود به‌راحتی برطرف کنند.

دوره DBA شامل چه گرایش‌هایی می‌شود؟

همان‌طور که گرایش‌های دوره MBA بسیار زیاد و متنوع هستند؛ گرایش‌های DBA هم تنوع زیادی دارند. همین امر باعث شده که شرکت‌کننده‌ها بر اساس علاقه و تخصص خود یکی از آن‌ها را انتخاب کرده و برای شرکت در آن اقدام کنند. تنوع گرایش‌های DBA به این خاطر است که در تمام حوزه‌های مدیریتی، فارغ‌التحصیلانی متخصص و ماهر پرورش داده می‌شوند. این گرایش‌ها شامل موارد زیادی می‌شوند که از مهم‌ترین و پرطرفدارترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • مدیریت مؤسسات مالی و مدیریت مالی (Finance)
 • مدیریت فروش و بازاریابی (Marketing)
 • مدیریت منابع انسانی (Human Resource Management)
 • مدیریت سیستم‌های تولید و پروژه (Operation)

البته گرایش‌های رشته DBA به این موارد ختم نمی‌شود و افراد می‌توانند گرایش‌های دیگری مانند رهبری، کارآفرینی، مدیریت بهداشت و درمان، مدیریت سیستم‌های اطلاعات، کسب‌وکار بین‌المللی و مدیریت پروژه را انتخاب کنند.

شرکت در دوره DBA مزیت‌های بسیار خوبی خواهد داشت

اخذ مدرک DBA چه مزایایی به همراه دارد؟

اخذ مدرک DBA مزایای بسیار خوبی به همراه دارد. به همین دلیل است که تعداد افراد شرکت‌کننده در این دوره روزبه‌روز بیشتر می‌شود. کسانی که در دوره DBA شرکت می‌کنند؛ علاوه بر یادگیری تئوری‌های حوزه مدیریت، با کاربردهای علمی آن به‌طور کامل آشنا خواهند شد. به‌طورکلی داشتن مدرک DBA، مزیت‌های زیر را برای شرکت‌کننده‌ها به همراه خواهد داشت.

منافع و پتانسیل بهتر

کسانی که موفق به اخذ مدرک DBA می‌شوند؛ در اصول کسب‌وکار پیشرفته، آموزش‌دیده‌اند و در زمینه‌های علمی کسب‌وکار، تخصص عملی دارند. داشتن چنین ویژگی‌های بسیار خوبی، باعث می‌شود که شرکت‌کنندگان این دوره، ارزش بیشتری نزد سازمان‌ها و شرکت‌ها داشته باشند.

منحصربه‌فرد کردن افراد

قبل از اینکه مدیران با رشته DBA آشنا شوند؛ بیشتر آن‌ها دارای مدرک MBA بودند. تقاضای بالا برای دریافت مدرک MBA، باعث شد که بازار مشاغل این رشته تقریباً اشباع شود؛ یعنی کسانی که دارای مدرک MBA هستند؛ سخت‌تر می‌توانند کار پیدا کنند. امروزه شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف به دنبال کسانی هستند که مدرک بالاتری داشته باشند. به همین دلیل افرادی که مدرک DBA دارند؛ نسبت به دارندگان مدرک MBA، طرفداران بیشتری دارند.

داشتن یک شغل آکادمیک

بسیاری از مدیران علاقه‌ای به کار کردن در شرکت‌ها و سازمان‌ها ندارند. این دسته از افراد یک شغل آکادمیک پربار مانند استاد دانشگاه یا محقق فوق دکتری را ترجیح می‌دهند. گذراندن دوره DBA این امکان را به‌راحتی برای آن‌ها فراهم می‌کند.

مهارت‌ها و تکنیک‌های پیشرفته کسب‌وکار

مدیران برای اینکه بتوانند به بهترین شکل، کسب‌وکار خود را در سطح بین‌المللی اداره کنند؛ به مهارت‌ها و تکنیک‌های پیشرفته نیاز دارند. کسانی که موفق به اخذ مدرک DBA می‌شوند؛ به‌خوبی مهارت‌ها و تکنیک‌های پیشرفته کسب‌وکار را یاد خواهند گرفت. این مهارت‌ها به آنان کمک خواهد کرد تا انواع مشکلات و معضلات شرکت یا کسب‌وکار خود را برطرف کنند.

فرصت‌های شغلی برای دارندگان مدرک DBA

فرصت‌های شغلی برای دارندگان مدرک DBA

مدیرانی که مدرک دکتری حرفه‌ای کسب‌وکار را دارند؛ با فرصت‌های شغلی بسیار زیادی روبرو می‌شوند. این افراد می‌توانند بر اساس علاقه و تخصص خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنند. معمولاً دارندگان مدرک دکتری مدیریت، در حوزه‌های زیر درآمد بیشتری خواهند داشت.

 • مدرس دانشگاه یا کالج
 • تحلیل‌گر لجستیک
 • کارآفرین
 • مدیر توسعه سازمانی
 • مشاوره کسب‌وکار
 • تحلیل‌گر کسب‌وکار
 • مدیر سیستم‌های اطلاعاتی
 • مدیر منابع انسانی
 • اقتصاددان
 • مدیر اجرایی

بهترین دوره DBA را در کجا بگذرانیم؟

بسیاری از افراد بعد از آشنایی با دوره دکتری مدیریت کسب‌وکار، با این سؤال مواجه می‌شوند که بهترین دوره را در کجا بگذرانیم؟ امروزه مؤسسه‌های آموزشی، دوره‌های مختلفی در زمینه علم مدیریت برگزار می‌کنند؛ اما باید بهترین و معتبرترین آن‌ها را انتخاب کنید.

مؤسسه آموزش عالی فن پردازان یکی از بهترین و معتبرترین مؤسسه‌های آموزشی است که دوره DBA را برای متقاضیان برگزار می‌کند. این مؤسسه در برگزاری کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی بیش از ده سال سابقه دارد؛ همین امر باعث شده که اعتبار بسیار زیادی در حوزه کاری خود کسب کند.

مؤسسه فن پردازان، دوره دکتری مدیریت کسب‌وکار را در طول یک سال به‌صورت حضوری و فشرده برگزار می‌کند. همچنین در پایان دوره مدرک DBA مورد تأیید وزارت علوم را به آن‌ها اهدا خواهد کرد. پس اگر می‌خواهید مدرک دکتری مدیریت کسب‌وکار (DBA) را کسب کنید؛ همین‌الان به مؤسسه آموزش عالی فن پردازان مراجعه کنید.

سخن نهایی

دوره دکتری مدیریت کسب‌وکار (DBA) یکی از مهم‎‌ترین دوره‌هایی است که باید مدیران و کارآفرینان برای کسب مهارت‌های حرفه‌ای آن را بگذرانند. این دوره مزیت‌های بسیار خوبی برای مدیران به همراه خواهد داشت که در این مطلب آن‌ها را مورد بررسی قرار دادیم.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو