پوسته شدن بینی چه دلیلی دارد؟ چطور پوسته های بینی را درمان کنیم؟

پوسته شدن بینی چه دلیلی دارد؟ چطور پوسته های بینی را درمان کنیم؟


منبع: آرگا

1

1401/9/20

20:41


پوسته شدن بینی و خشکی پوست اطراف بینی؛ یکی از مشکلات رایجی است که به دلایل مختلفی رخ می دهد. برای آشنایی با دلایل و درمان پوسته شدن بینی با این مطلب همراه ما باشید.

معمولا پوسته شدن بینی به دلایلی از جمله کم آبی بدن، سرمای هوا، آلرژی و … بروز می کند که با برخی روش های مراقبتی قابل درمان و برطرف شدن است. با ادامه مطلب همراه ما باشید تا در این باره اطلاعات کاملی دریافت نمایید.

دلایل و درمان پوسته شدن بینی

پوسته پوسته شدن اطراف بینی که ناشی از خشکی پوست در این ناحیه است، یکی از مشکلات رایج افراد می باشد که به دلایل متعددی بروز می کند. به طور معمول افرادی که پوست خشکی دارند بیشتر با مشکل پوسته شدن بینی و خشکی پوست این قسمت روبرو می شوند. در ادامه مطلب به بررسی دلایل و ارائه برخی راهکارهای درمانی برای رفع مشکل پوسته شدن بینی می پردازیم.

رایج ترین دلایل خشکی پوست اطراف بینی

در معرض حرارت بالا و رطوبت کم محیطی قرار گرفتن عاملی برای خشکی پوست محسوب می شود. همچنین خشکی پوست می تواند ناشی از آلرژی، آکنه و برخی مشکلات پوستی روی دهد. از دیگر دلایلی که سبب خشکی پوست و پوسته شدن اطراف بینی می شود می توان به هوای سرد فصل زمستان اشاره نمود که سبب خشکی پوست دست و پا، صورت و اطراف بینی می گردد. از جمله موارد خشکی پوست اطراف بینی عبارتند از:

۱. سردی هوا

با سرد شدن هوا به ویژه در مناطق خشک افراد بسیاری با معضل خشکی اطراف بینی روبرو می شوند. در حقیقت اگر در هوای سرد از پوست خوب محافظت نشود، احتمال قرمزی و پوسته پوسته شدن بینی بیشتر می شود. همچنین آب و هوای سرد زمستان اثرات تخریبی روی پوست می گذارد.

به نحوی که رطوبت پوست کاهش یافته یا از بین می رود در نتیجه مستعد خشکی و خارش می شود. به این ترتیب برای جلوگیری از این موضوع سعی کنید صورت را با آب خیلی داغ نشسته و از محلول های شوینده صورت استفاده کنید زیرا ملایم تر بوده و برای محافظت از پوست های حساس و ظریف ساخته شده اند. ضمنا در زمستان روزانه از کرم های مرطوب کننده بهره بگیرید.

۲. پسوریازیس

پسوریازیس صورت غیر مسری بوده ولی یک بیماری مزمن می باشد که سبب بروز نقاط قرمز رنگ پوسته پوسته روی پوست می شود. یکی از دلایل خشکی و خارش اطراف بینی ابتلا به بیماری پسوریازیس است. داروهای استروئیدی موضعی مانند کرم هیدروکورتیزون، معمولا جهت درمان پسوریازیس مورد استفاده واقع می شود. نوع خفیفی از درماتیت سبورئیک هم ممکن است سبب پوسته شدن پوست این ناحیه از صورت شود.

۳. دوش آب گرم

دوش آب گرم در هوای سرد زمستان اگرچه لذت بخش است ولی در صورت طولانی شدن سبب خشکی شدید پوست صورت و اطراف بینی می شود.

۴. کم آبی

کم آبی بدن دلیل اصلی و رایج برای خشکی پوست محسوب می شود. کراتین موجود در پوست برای نرمی و سلامتش به آب نیاز دارد. با این وجود اگر پوست، رطوبت خود را از دست بدهد، سختی، خشکی و کشش پوست صورت بروز می کند. معمولا استفاده از کرم های آبرسان یا مرطوب کننده این نوع خشکی را خوب درمان نمی کند و باید حتما آب بیشتری مصرف کنید.

۵. نوع پوست

برخی افراد پوست خشکی دارند و برخی دیگر چرب یا مختلط است. معمولا افرادی که پوست خشکی داشته باشند، بیشتر با این مشکل روبرو می شوند. البته خشکی پوست اطراف بینی در پوست مختلط هم حتی ممکن است روی دهد. اگر ناحیه تی و بعضی قسمت های پوست خشک باشد، اطراف بینی نیز به مرور خشک می شود.

۶. آلرژی و سرماخوردگی

افرادی که آلرژی دارند یا در مواقع سرماخوردگی استفاده از دستمال کاغذی به طور مکرر وجود دارد. این کار می تواند پوست اطراف بینی را تحریک نماید.

۷. افزایش سن

با افزایش سن، پوست به تدریج نازک تر شده و رطوبت آن کاهش پیدا می کند. از این رو پوست به سمت خشکی و زبر شدن پیش می رود.

۸. محصولات مراقبتی پوست

وجود برخی مواد شیمایی خشن در محصولات مراقبتی پوست به ویژه صابون و پاک کننده های پوستی نیز می تواند سبب خشکی پوست شوند. این مواد بی شک موجب شده پوست رطوبت خود را از دست بدهد. هنگامی که صورت را با این محصولات مراقبتی شستشو می دهید دقت کنید که همه آثار آن از روی پوست پاک شده باشد زیرا در صورت باقی ماندن روی پوست می تواند خشکی آن را موجب شود.

بخش هایی از پوست صورت مانند گوشه لب و کناره های بینی حساس تر از دیگر نقاط در پی مصرف شوینده به ویژه داروهای لایه بردار هستند. استفاده بیش از حد از شوینده های پوستی و محصولات مراقبتی پوست سبب شده پوست به تدریج حالت زبر و خشن پیدا کند.

همچنین انتخاب اشتباه محصولات مراقبت از پوست بدون در نظر داشتن نوع پوست هم می تواند عامل اگزمای کنار بینی و خشکی این ناحیه شود. از این رو در انتخاب محصولات مراقبت پوست دقت زیادی داشته باشد.

راهکارهای درمانی رفع خشکی پوست بینی

می توانید از راهکارهای زیر جهت رفع خشکی پوست اطراف بینی استفاده نمایید:

۱. استفاده از محصولات مراقبتی مناسب پوست

محصولی متناسب با پوست خود انتخاب کنید که دارای موادی همچون گلیسرین یا اسید هیالورونیک باشد. از این محصولات مواقعی استفاده نماید که پس از شستن صورت، پوست هنوز مرطوب می باشد. این کار از رطوبت طبیعی پوست در مقابل خشکی محافظت می کند. راهکار اشاره شده را دو بار در روز تکرار کنید.

اگر از پماد دارویی بهره می گیرید، به جای لوسیون، کرم انتخاب کرده زیرا کرم ها همچون مرطوب کننده ها بافت غلیظی داشته و می توانند در ترمیم پوست خشک اطراف بینی سریعتر تاثیر بگذارند.

استفاده از محصولات مراقبتی پوست که سرشار از مواد شیمیایی یا پاک کننده های خشن هستند می توانند سبب خشکی پوست اطراف بینی گردند. بعضی از محصولات مانند صابون های خاص هم ممکن است سبب از بین رفتن چربی و رطوبت طبیعی پوست گردند. برای پوست خشک اطراف بینی و دیگر نقاط صورت بهتر است از محصولات ضد حساسیت و پاک کننده های ملایم استفاده شود و تا زمان رفع مشکل تنها یک مرتبه در روز از پاک کننده ها استفاده کنید.

۲. استفاده از اسپری بینی در شرایط آلرژی و سرماخوردگی

اگر آلرژی یا سرماخوردگی سبب خشکی پوست اطراف بینی شده است، می توانید از اسپری بینی برای رفع انسداد بینی کمک بگیرید و کمتر از دستمال کاغذی استفاده کنید. این کار تنفس شما را هم آسان تر می کند.

۳. استفاده از لوازم آرایش غیر کومدون ساز

در صورت ابتلا به بیماری هایی مانند رزواسه بایستی به دنبال محصولات ضد آلرژی بوده که برای پوست حساس بهترین می باشند. در ضمن از لوازم آرایشی غیر کومدون ساز استفاده شود که منافذ پوستی را مسدود نمی کند چرا که پوست اطراف بینی بیشتر در معرض جوش های سر سیاه می باشد.

۴. استفاده از دستگاه بخور

اگر محل زندگی شما رطوبت کمی داشته و آب و هوا خشک است. بهتر است از یک دستگاه رطوبت ساز یا بخور در منزل استفاده نمایید تا هم به کاهش علائم آلرژی و سرماخوردگی کمک کرده و هم از خشک شدن و ترک خوردگی پوست محافظت کند.

۵. استفاده از ضد آفتاب

جهت پیشگیری از آسیب خورشید به بینی و اطراف آن همواره از کرم ضد آفتاب با درصد spf 30 به بالا استفاده نمایید. این کار از خشکی پوست اطراف بینی پیشگیری خواهد کرد.

۶. درمان های خانگی و ماسک های گیاهی

جهت مراقبت بیشتر در طول زمستان یا مواقعی که پوست شما خشک است، می توانید از درمان های خانگی از جمله روغن نارگیل یا روغن زیتون خالص، روغن جوجوبا در اطراف بینی استفاده نمایید. این روغن ها حاوی نرم کننده ها و مرطوب کننده های طبیعی بوده که می توانند پوست خشک و پوسته های اطراف بینی را ترمیم کنند.

قابل ذکر است روغن نارگیل یک ضد التهاب و نرم کننده طبیعی بسیار موثر است که استفاده از آن روی پوست کنار بینی به نرم شدن آن کمک کرده همچنین خشکی پوست را به طور عمقی درمان می کند.

ضمنا بهترین ماسک خانگی جهت رفع پوسته های اطراف بینی و صورت، آلوئه ورا می باشد. این گیاه دارویی بهترین روش درمانی برای خشکی پوست و حساسیت های پوستی محسوب می شود. حتی اگر پوسته های اطراف بینی به علت اگزما یا حساسیت ایجاد شده باشد معمولا با آلوئه ورا قابل درمان است. به این ترتیب برای چند روز مقداری ژل آلوئه ورا را روی محل پوسته شده اعمال کنید تا خشکی پوست کاملا رفع شود.

۶. هیدراته نگهداشتن بدن

بدن را هیدارته یا آبدار نگه داشته تا از بروز خشکی پوست جلوگیری کنید. نوشیدن ۶-۸ لیوان آب در طی روز در این زمینه کمک کننده است و خشکی پوست دست و پا و صورت را برطرف می کند. به این ترتیب برای حفظ رطوبت پوست و رها شدن از شر خشکی پوست، بهتر است آب بیشتری نوشیده و در مصرف آن تنبلی نکنید. همچنین اگر ورزش می کنید به ازای هر ۴۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط، حتم نیم لیتر آب بیشتر بنوشید.

۷. استفاده از مرطوب کننده و نرم کننده ها

جهت از بین بردن خشکی پوست و پوسته های اطراف بینی بهتر است دقیقا بعد از شستشوی صورت از نرم کننده استفاده نمایید. این کار سبب شده تا مرطوب کننده مانند یک سد روی پوست عمل کرده و با در دام انداختن رطوبت پوست، خشکی پوست را درمان کند.

دقت کنید برای درمان خشکی پوست همواره استفاده از پماد و کرم تاثیر بیشتری نسبت به لوسیون دارد. به این ترتیب برای رفع این مشکل، از نرم کننده های دارای اسید هیالورونیک و گلیسیرین استفاده نمایید. و در صورتی که پوست خیلی خشک است، سه تا ۴ مرتبه در روز از نرم کننده بهره بگیرید.

اقدامات مراقبتی برای پوست خشک

در راستای مراقبت از پوست خشک موارد زیرا در نظر بگیرید:

۱. وجود استرس و نداشتن خواب کافی نیز بر روی پوست تاثیر گذاشته و سبب پوسته پوسته شدن آن می شود. به این ترتیب مدیتیشن و تمرینات سبک ورزشی می تواند این مشکل را حل نماید.

۲. در صورتی که پوست شما خشک است و زود پوسته پوسته می شود، ممکن است سبب ایجاد دانه های سر سیاه و لکه های سیاه شود. به این علت که سلول های مرده ،منافذ پوست را مسدود می نمایند. به این ترتیب لایه برداری منظم پوست به منظور رفع خشکی ضرورت پیدا می کند. کرم لایه بردار صورت، لیف حمام و حتی یک پارچه خیس هم می تواند به از بین بردن سلول های مرد پوست بینی کمک نماید.

۳. افرادی که پوست خشک دارند باید همواره آن را مرطوب نگه دارند. استفاده از کرم های پوست غنی از ویتامین ای و مرطوب کننده های طبیعی می تواند به کاهش خشکی پوست و رفع پوسته پوسته شدن کمک نماید.

۴. صورت را با آب ولرم و پاک کننده های ملایم شستشو داده و از صابون های قوی و ناملایم خودداری شود.

۵. از لوازم آرایشی و بهداشتی مخصوص پوست خود استفاده نمایید. و با مشاهده مشکلات خشکی پوست مداوم در اطراف بینی علیرغم این اقدامات می توانید با یک متخصص پوست مشورت نمایید.

۶. جالب است بدانید که کمبود ویتامین نیز سبب خشکی پوست و پوسته شدن می شود. کاهش مصرف آنتی اکسیدان ها و امگا ۳ نیز می تواند این مشکل را ایجاد کند. به این ترتیب برای رفع خشکی پوست در رژیم غذایی خود از ماهی، چای سبز، زردچوبه، شکلات تلخ بیشتر استفاده نمایید.

۷. بیشتر از یک مرتبه در روز پوست را با شوینده مورد شستشو قرار ندهید. و هر روز از نرم کننده پوست خشک استفاده کنید.

۸. در صورت ابتلا به قارچ پوستی کنار بینی از صابون ها و داروهای ضد قارچ استفاده شود.

۹. برخی مواقع مشاهده شده که در فصل سرد سال کناره بینی و گوشه لب ها ، خشک و حساس و حتی در مواردی زخم می شود یا بعد از استفاده از داروهای لایه بردار این نواحی بیشتر دچار سوزش و قرمزی و حتی پوسته ریز می شوند. در این راستا توصیه می شود از مصرف دارو در این دو ناحیه خودداری شود.

۱۰. بهترین راه جهت پیشگیری و حتی در طول درمان، پرهیز از مصرف داروها در این نواحی و پرهیز از قرار گیری در معرض سوز و سرما است.

همچنین در صورت تمایل برای آشنایی با چند روش رفع چروک اطراف بینی و درمان طبیعی خشکی پوست در زمستان روی لینک ها کلیک کنید.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو