آثار تاریخی مجموعه ساسانی در قصر شیرین قابلیت بسیار بالایی برای ثبت جهانی دارند

منبع: همگردی

1

1401/10/22

07:00


ایرنا/ براساس آخرین گزارش های منتشر شده، آثار تاریخی مجموعه ساسانی در قصر شیرین قابلیت بسیار بالایی برای ثبت جهانی دارند.

بهرنگ بابایی، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قصر شیرین افزود: در مجموعه ساسانی قصر شیرین چهار اثر شاخص دوره ساسانی شامل عمارت خسرو، آتشکده چهارقاپی، عمارت بان قلعه و کانال آبرسانی است که این آثار تاریخی دارای سازه و بنا هستند و محوطه نیستند.

وی اظهار داشت: این آثار در سال 1310 با عنوان مجموعه تاریخی ساسانی به شماره 32 ثبت ملی شده که عمارت خسرو دومین اثر در کشور است که سکوسازی شده و این اقدام با هدف نشان دادن عظمت و جلوه گاه کاخ در دورنمای شهر به ارتفاع 6 متر انجام شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قصر شیرین گفت: با توجه به اینکه آثار تاریخی قصر شیرین جزئی از آثار تاریخی است که در محور ساسانی واقع شده اند، تلاش 2 کشور ایران و عراق بر این است با ثبت جهانی این محور، بتوانیم این آثار را به جهانیان معرفی کنیم.

وی افزود: برای ثبت جهانی شدن این بناها لازم است که عرصه حریم آنها آزاد سازی شود. به همین منظور تاکنون حدود 14 هکتار در محدوده عمارت خسرو، 15 تا 20 هکتار در محدوده آتشکده چهار قاپی و 25 تا 30 پلاک تجاری مسکونی در این 2 محدوده خریداری شد

بابایی ادامه داد: همچنین در صورت تامین اعتبار مسیر دسترسی از بلوار راه کربلا تا عمارت خسرو ایجاد می شود که با این اقدام از داخل شهر به راحتی و در کوتاهترین مسیر میتوان از این اثر تاریخی دیدن کرد، چون اکنون برای بازدید این اثر باید از کمربندی قصر شیرین و داخل زمینهای کشاورزی عبور کرد.

آثار تاریخی مجموعه ساسانی در قصر شیرین قابلیت بسیار بالایی برای ثبت جهانی دارند

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو