فواید سیگار و قلیان کشیدن در کنار مضرات بی شمار!

فواید سیگار و قلیان کشیدن در کنار مضرات بی شمار!


منبع: نم نمک

1

1401/10/22

14:19


چند مورد از فواید سیگار کشیدن در کنار مضرات بی شمارش و 18 مورد از فواید سیگار کشیدن و 18 مورد از فواید سیگار کشیدن و عوارض سیگار کشیدن و دلایل روانشناسی سیگار کشیدن و فواید و مضرات ترک سیگار و فواید سیگار برای ریه و فواید ترک سیگار و فواید سیگار در طب سنتی و فواید سیگار وینستون و فواید قلیان کشیدن در نم نمک.

فواید سیگار و قلیان کشیدن در کنار مضرات بی شمار!

چند مورد از فواید سیگار و قلیان کشیدن در کنار مضرات بی شمارش!

اگر افراد سیگاری به اندازه کافی خوش شانس باشند که همه آن سرطان ها ، بیماری های قلبی و موارد مشابه را پشت سر بگذارند ، در برابر تعداد معدودی از بیماری ها و گرفتاری ها ، بطور جداگانه ایمن می شوند.

فواید سیگار و قلیان کشیدن در کنار مضرات بی شمار!

فواید سیگار و قلیان کشیدن در کنار مضرات بی شمار!

فواید سیگار و قلیان کشیدن

1.سیگار کشیدن خطر جراحی تعویض مفصل زانو را کاهش می دهد

در حالی که ممکن است افراد سیگاری با خرید بسته های سیگار ورشکست شوند ، اما با اجتناب از جراحی تعویض مفصل زانو ، حداقل می توانند در هزینه ها پس انداز کنند. نتایج حیرت انگیز از یک مطالعه جدید نشان داده است که مردانی که سیگار می کشند در مقایسه با افرادی که هرگز سیگار نکشیده اند کمتر در معرض خطر جراحی تعویض مفصل زانو قرار دارند.

این مطالعه ، از دانشگاه آدلاید در استرالیا ، در شماره ژوئیه مجله Arthritis & Rheumatism منتشر شده است. جراحی تعویض زانو در بین دونده ها و افراد چاق شایع تر بود. افراد سیگاری به ندرت قدم می زنند و احتمال چاق شدن آنها نیز کمتر است.

محققان پس از کنترل سن ، وزن و ورزش ، هنوز نتوانستند اثرات پیشگیری کننده آشکار و اندک کشیدن سیگار برای پوکی استخوان را توجیه کنند. ممکن است که نیکوتین موجود در تنباکو به جلوگیری از خراب شدن غضروف مفصل کمک کند.

2. سیگار کشیدن خطر ابتلا به پارکینسون را شدیدا کاهش می دهد

مطالعات بیشماری رابطه معکوس غیرقابل انکار بین سیگار کشیدن و بیماری پارکینسون را مشخص کرده اند. افرادی که طولانی مدت سیگاری هستند به نوعی در برابر پارکینسون محافظت می شوند و دلیل آن کوتاه بودن عمر آن ها نیز نمی باشد.

جدیدترین مطالعه به خوبی انجام شده در شماره مارس 2010 مجله Neurology منتشر شده است. این محققان به دور از تعیین دلیل خاصیت محافظتی ، دریافتند که هرچه تعداد سالهایی که سیگار می کشید بیشتر و تعداد سیگارهای باشد که روزانه می کشید کمتر باشد ، اثر پیشگیری قوی تری دارد.

محققان دانشگاه هاروارد از نخستین کسانی بودند که شواهد قانع کننده ای ارائه دادند مبنی بر اینکه افراد سیگاری کمتر احتمال ابتلا به پارکینسون را دارند. در مطالعه ای که در مارس 2007 در نورولوژی منتشر شد ، این محققان دریافتند که پس از ترک سیگار افراد سیگاری ، اثر محافظتی از بین می رود و آنها به روش علمی خاص خود به این نتیجه رسیدند که هیچ سرنخی برای توضیح این موضوع دردست ندارند.

فواید سیگار و قلیان کشیدن

3. سیگار کشیدن خطر چاقی را به طور چشمگیری کاهش می دهد

سیگار کشیدن به ویژه نیکوتین موجود در دود دخانیات یک سرکوب کننده اشتها است. این موضوع قرن هاست کشف شده است و قدمت آن به فرهنگ بومی در آمریکا در دوران پیش از کشف قاره آمریکا باز می گردد. شرکت های دخانیات در دهه 1920 متوجه این موضوع شدند و با فریب دادن زنان با این مطلب که سیگار کشیدن باعث لاغرتر شدن آن ها می شود ، شروع به هدف قرار دادن آنان کردند.

مطالعه ای که در ژوئیه 2011 در مجله فیزیولوژی و رفتار منتشر شده است ، در واقع یکی از دلایلی که افراد را از ترک سیگار باز می دارد بعد از اعتیاد داشتن به سیگار گفته هایی است درباره اینکه افزایش وزن هنگام ترک سیگار اجتناب ناپذیر است.

4. رابطه بین استعمال سیگار و کنترل وزن چیست؟

نیکوتین خود به عنوان و مهار کننده اشتها عمل می کند. عمل سیگار باعث تغییر رفتار می شود که باعث می شود افراد سیگاری کمتر به خوردن بپردازند. استعمال دخانیات همچنین ممکن است لذت غذا خوردن را برای فرد سیگاری کاهش دهد و باعث کاهش بیشتر اشتها شود. به عنوان یک مهارکننده اشتها ، به نظر می رسد که نیکوتین روی بخشی از مغز به نام هیپوتالاموس ، حداقل در موش ها تأثیر دارد.

با توجه به داشتن مواد سمی که سیگار همراه دارد ، هیچ دکتر محترمی برای کنترل وزن ، سیگار کشیدن را توصیه نمی کند. با این حال ، این مطالعه اخیر ییل ، امید به یک داروی رژیم غذایی بی خطر را برای کمک به افراد چاق در کنترل اشتهای خود فراهم می کند. استعمال دخانیات پس از سکته قلبی خطر مرگ را کاهش می دهد در مقایسه با افراد غیر سیگاری ، به نظر می رسد سیگاری هایی که دچار سکته قلبی شده اند ، میزان مرگ و میر کمتری دارند و پاسخ مطلوب تری به دو نوع درمانی برای از بین بردن پلاک از شریان های خود دارند : درمان فیبرینولیتیک ، که در اصل دارو است و آنژیوپلاستی ، که پلاک را با قرار دادن بالون یا استنت در شریان ها از بین می برد.

هرچند یک نکته مهم وجود دارد. دلیل اینکه افراد سیگاری دچار حمله قلبی می شوند این است که دود باعث آسیب دیدن سرخرگ ها می شود و در نتیجه چربی و پلاک ها در آن رسوب می کنند. بنابراین ، یک نظریه که چرا افراد سیگاری بعد از چنین روش های درمانی بهتر از افراد غیر سیگاری درمان می شوند ، این است که آنها جوان تر هستند و اولین حمله قلبی خود را تقریباً 10 سال قبل از غیر سیگاری تجربه می کنند.

با این حال ، مطالعه ای در مجله Heart American Journal که در آگوست 2005 منتشر شد ، اظهار داشت که سن تنها برای توضیح کامل تفاوت های بقا کافی نیست. از آن زمان تاکنون هیچ نظریه جایگزینی ارائه نشده است.

5. سیگار کشیدن به داروی کلوپیدوگرل قلب کمک می کند تا بهتر عمل کند

مطالعه محققان کره ای در شماره اکتبر 2010 مجله علمی پژوهشی Thrombosis Research براساس تحقیقات محققان دانشگاه هاروارد در سال 2009 منتشر شده است که نشان دهنده فواید سیگار کشیدن حداقل 10 سیگار در روز است. به نظر می رسد که چیزی در دود سیگار پروتئین های خاصی به نام سیتوکروم ها را فعال می کند که کلوپیدوگرل را به حالت فعال تری تبدیل می کنند.

باز هم ، هیچ پزشک محترمی بیماران را تشویق نمی کند که برای به رسیدن به بیشترین تأثیر از کلوپیدوگل ، سیگار را شروع کنند. اما این مزیت و چهار “فایده” دیگر سیگار کشیدن نشان می دهد که چگونه تمباکو - شاید بر خلاف سایر گیاهان سمی بالقوه - حاوی مواد شیمیایی خاصی با ارزش درمانی واقعی باشد.

فواید سیگار و قلیان کشیدن

6.سایر مزایا برای سلامتی

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد سیگاری ها و مصرف کنندگان تنباکوی 57 درصد کمتر در معرض ابتلا به استوماتیت آفتی (زخم های شایع دهان) هستند. یک مطالعه نشان داد که اثر محافظتی احتمالی سیگار تنها زمانی وجود دارد که سیگار کشیدن شدید یا سیگار کشیدن برای مدت طولانی (بیش از 5 سال) وجود داشته باشد و هیچ ارتباط معنی داری بین شدت یا مدت سیگار کشیدن و شدت بالینی ضایعات استوماتیت آفتی یافت نشد.

برخی از مطالعات نشان داده اند که افراد سیگاری در معرض ابتلا به بیماری هایی هستند که بر سیستم ایمنی تأثیر می گذارند ، از جمله بیماری سلیاک (اختلالی که در آن خوردن گلوتن باعث واکنش ایمنی در بدن می شود و باعث التهاب و آسیب به روده کوچک می شود) و سیکا شوگرن (یک بیماری خودایمنی). که در آن سیستم ایمنی به غدد ترشح کننده حمله می کند و به آنها آسیب می رساند و منجر به علائم خشکی می شود که بیشتر در چشم و دهان است.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو