راهنمای خرید غذای سگ و غذاهای مفید و مضر برای این حیوانات

راهنمای خرید غذای سگ و غذاهای مفید و مضر برای این حیوانات


منبع: آرگا

1

1401/10/23

00:14


همواره تامین نیازهای حیوانات خانگی از جمله سگ مهمترین دغدغه صاحبان آن ها محسوب می شود. در این راستا تامین غذای مفید برای سگ اهمیت بیشتری پیدا می کند. از این رو در این مطلب راهنمای خرید غذای سگ ارائه می شود.

غذای سگ باید همه موارد ضروری بدن حیوان خانگی را تامین کرده و در عین حال برای سگ خوشایند باشد تا حیوان به خوردن غذا رغبت نشان دهد. در ادامه مطلب راهنمای خرید غذای سگ ارائه می شود تا متناسب با نیاز حیوان خانگی اقدام به خرید کنید.

راهنمای خرید غذای سگ

افراد بسیاری هستند که در منزل از حیوان سگ نگهداری می کنند یا قصد خرید توله و یا سگ بالغ را دارند. بنابراین تهیه و تامین غذای مفید، مناسب و کافی برای سگ برای تامین نیازهای مختلف بدن حیوان بر عهده آن ها می باشد. تامین نیازهای اولیه و ثانویه حیوانات خانگی از جمله سگ؛ همواره مهمترین دغدغه برای صاحبان آن ها محسوب می شود. 

به این ترتیب برای تامین این نیازها از جمله نیاز غذایی باید به خرید غذای مناسب سگ اقدام کنند. غذای سگ بایستی حاوی همه مواد ضروری بدن بوده و در عین حال برای حیوان خوشایند باشد تا به خوردن آن رغبت نشان دهد. به طور کلی هنگام خرید غذای سگ حتما باید به مواد تشکیل دهنده آن دقت داشته باشید و متناسب با نیاز حیوان، خرید کنید.

اگر شما هم در منزل سگ دارید یا قصد خرید آن را دارید در ادامه با ما همراه باشید تا راهنمای کاملی از خرید غذای سگ را در اختیار داشته و با اطمینان بیشتری اقدام به خرید کنید.

فاکتورهای تعیین کننده میزان تغذیه سگ

یکی از راه های حفظ سلامت سگ، تامین غذای سالم و باکیفیت برای حیوان می باشد. اگر سگ سالم باشد مسیر تربیت این حیوان هموارتر می شود. تغذیه بیش از اندازه یا بالعکس تغذیه ناکافی، موجب بروز مشکلاتی برای سگ شده به این نحو که با کم بودن غذا حیوان سوء تغذیه پیدا کرده و تغذیه با میزان زیاد غذا سبب چاقی حیوان و بروز مشکلات مربوط به چاقی می شود.

از این رو تعیین مقدار غذای سگ در روز برای حفظ سلامت حیوان و ایجاد حس خوشایند در سگ اهمیت زیادی دارد. برای تعیین میزان تغذیه مناسب سگ بایستی فاکتورهایی را در نظر بگیرید از جمله:

 •  سن، اندازه و انواع نژاد سگ
 • نوع غذا این که خانگی است یا کنسروی
 • وزن سگ
 • تعداد وعده های غذایی
 • میزان و سرعت سوخت ساز بدن
 • میزان تحرک و فعالیت سگ

چنانچه غذای بسته بندی شده مخصوص سگ در اختیار حیوان قرار می دهید به راهنمای مندرج روی بسته بندی درباره میزان غذا و فاصله زمانی بین وعده های غذایی دقت نمایید. همچنین برای تعیین میزان تغذیه سگ به موارد زیر نیز دقت کنید:

۱. نمودار تغذیه ای سگ

بر اساس این نمودار؛ تعداد وعده های غذایی در یک شبانه روز برای سگ مشخص شده که این تعداد به طور معمول برای سگ بالغ دو وعده و برای توله سگ سه یا بیشتر می باشد. البته تعداد این وعده ها برای هر سگ ممکن است تفاوت داشته باشد.

۲. سبک زندگی سگ

اگر یک سگ فعال و پر تکاپو باشد میزان و تعداد وعده های غذایی حیوان افزایش می یابد و بالعکس اگر سگ غیر فعال بوده و استعداد چاقی دارد بهتر است تعداد و میزان غذای حیوان کمتر باشد. به این ترتیب با مشخص کردن میزان کالری های دریافتی برای تنظیم دقیق میزان غذای سگ بایستی از سیستم مقیاس گذاری یا وضعیت بدنی بهره بگیرید.

دامپزشک می تواند به شما در مشخص کردن نمره وضعیت بدن سگ و میزان کالری مناسب حیوان کمک نماید. به این ترتیب هر ۲-۴ هفته وزن سگ را اندازه گیری و یادداشت نمایید و در صورت افزایش یا کاهش محسوس وزن حیوان، میزان غذا را تغییر بدهید. بهتر است این تغییر وزن را با دامپزشک هم در میان گذاشته تا به شکل تخصصی تر بررسی شود.

دسته بندی غذای سگ در پت شاپ ها

معمولا غذای سگ در فروشگاه غذای حیوان خانگی یا پت شاپ ها در دو دسته خشک و تر یا کنسروی ارائه می شوند که هر یک از این دسته بندی ها در دو نوع تولید داخلی (ایرانی) و خارجی وجود دارند. اکثر افراد خرید غذاهای خشک و کنسروی خارجی را ترجیح داده ولی در سال های اخیر با افزایش کیفیت محصولات مشابه ایرانی غذای سگ تولید داخلی با قیمت ارزانتر نسبت به نمونه خارجی عرضه می شود و بسیاری از صاحبان سگ ها از این غذاها برای سگ خود خریداری می کنند.

در ضمن برندهای مختلف تولید کننده غذای سگ؛ برای انواع نژاد سگ مانند سگ پامرانین، سگ داشهوند و … غذاهای مخصوص تولید می کنند تا هر حیوانی بتواند از غذای مناسب خود استفاده کند.

غذای انواع سگ

در این بخش به غذای انواع سگ از جمله سگ خیابانی و سگ اشپیتز اشاره می شود.

۱. غذای سگ خیابانی

سگ های خیابانی یا سگ های ولگرد به طور آزادانه زندگی می کنند. افراد زیادی از حامیان خیوانات به طور روزانه یا هفتگی برای این حیوان ها غذا تهیه می کنند. هر یک از این سگ ها عادات غذایی خاصی داشته که با دیگری متفاوت است. ولی به طور میانگین بیشتر سگ های خیابانی گوشت خوار هستند.

از این رو اگر برای شما جای سوال است که غذای سگ خیابانی چیست؟ در پاسخ باید گفت ترکیب مواد غذایی پخته از جمله گوشت مرغ، گوشت قرمز، سیب زمینی و هویج بهترین غذا برای آن ها می باشد که مواد ضروری بدن حیوان را تامین کرده و سیر می شود. در ضمن از دادن آجیل، شکلات و جگر سفید به حیوان خودداری نمایید زیرا سبب بیماری آن ها می شود.

۲.غذای سگ اشپیتز

سگ اشپیتز معمولا خیلی کنجکاو و فعال است از این رو غذای حیوان بایستی دارای میزان زیادی پروتئین، ویتامین و انواع املاح معدنی باشد تا انرژی از دست رفته سگ تامین شود و بدن حیوان تقویت یابد. ساخت بیسکوییت یا کوکی های خانگی و ترکیب با موادی از جمله گوشت گوساله، تخم مرغ آب پز، گوشت مرغ، بال مرغ و گردن، سیب زمینی و هویج بهترین انتخاب برای این سگ می باشد.

البته بایستی خصوصیات اخلاقی و عادات غذایی سگ تان را نیز هنگام تهیه غذای خانگی یا خرید غذای سگ از پت شاپ ها در نظر بگیرید.

غذای سگ ها چند نوع هستند؟

شرکت های تولید کننده غذای سگ معمولا غذای این حیوان را در انواع مختلفی تولید تا سلیقه غذایی همه سگ ها را تامین نمایند. غذای خشک ایرانی، غذای خشک خارجی، کنسرو ایرانی و کنسرو خارجی دسته بندی های غذای سگ محسوب می شوند که صاحبان سگ می توانند با مراجعه به فروشگاه های ارائه محصولات سگ و با در نظر گرفتن سن، نژاد، اندازه و ضمنا سلیقه غذایی حیوان بهترین نوع غذا را تهیه کنند.

اهمیت تامین غذای سگ

رشد توله، تقویت مفاصل و عضله های سگ بالغ، جبران انرژی صرف شده و ایجاد انرژی لازم در بدن سگ و تامین نیازهای مختلف بدن حیوان همه توسط غذا خوردن امکان پذیر بوده که این ها همه نشان می دهد تامین غذای مناسب و کافی برای سگ اهمیت داشته و بایستی به آن توجه شود.

از آنجا که سگ ها حمایت عاطفی برای انسان فراهم می کنند به این ترتیب برای داشتن حیوانی سالم و پرانرژی باید به تغذیه سگ اهمیت داده شود. تغذیه حیوان با یک رژیم غذایی مغذی تنها یکی از راه های نشان داده میزان مراقبت از سگ علاوه بر تامین بستر مناسب حیوان، اسباب بازی و دیگر لوازم ضروری سگ می باشد.

به بیان ساده تر سگ ها شایسته تغذیه خوب بوده و در حقیقت غذای مناسب در دستورالعمل های انجمن پزشکی دامپزشکی اکثر کشورها برای مالکیت حیوانات خانگی یک مسئولیت به حساب می آید.

ویژگی غذای سگ

غذای سگ بایستی مورد علاقه حیوان بوده تا نسبت به خوردن آن رغبت داشته باشد. این غذا باید حاوی انواع ویتامین، پروتئین، املاح معدنی، فیبر و آب و دیگر مواد مغذی باشد و میزان کالری تقریبا کمی داشته باشد. بایستی متناسب با سن و نژاد سگ غذا تهیه شود تا نیازهای بدن حیوان تامین شود. دقت به ساختار فیزیکی سگ نیز در موقع تهیه و خرید غذای حیوان اهمیت دارد.

به طور کلی حیوان سگ به مواد غذایی نیاز دارد که نیازهای بدنش را تامین کند. این حیوان به علت فعالیت زیاد و میزان سوخت انرژی بسیار به مقادیر زیاد پروتئین نیاز دارد. همچنین آب، ویتامین و دیگر مواد مغذی و … هم باید تامین شود. همانطور که اشاره شد گوشت گوساله، قلم گوساله، آب گوشت قرمز، آب مرغ، گوشت مرغ، سیب زمینی، هویج، نخود فرنگی و … برخی از مواد مورد نیاز بدن سگ محسوب می شوند.

از نظر حجم غذای سگ باید با توجه به میزان تحرک و فعالیت روانه حیوان، وضعیت چاقی و لاغری، ساختار بدنی، نژاد، سالم و بیمار بودن حیوان، نوع رژیم غذایی و میزان حجم تغذیه سگ را مشخص کنید که در این راستا بهتر است از دامپزشک کمک بگیرید.

علت غذا نخوردن سگ

علت غذا نخوردن سگ متفاوت بوده که پیدا کردن آن به دقت و شناخت کافی از حیوان مربوط است. اگر سگ برخی غذاها را می خورد ولی این میزان برای سالم ماندنش کافی نیست، سگ به بی اشتهایی جزئی دچار شده اما اگر سگ اصلا چیزی نمی خورد، بی اشتهایی کامل پیدا کرده است.

در مواردی که سگ میل به غذا خوردن دارد ولی به دلایلی نمی تواند تغذیه کند به کم اشتهایی دچار شده است. به طور معمول سگ ها به علت پرخوری، خستگی بالا، ریزه خواری میلی به صرف غذا ندارند. مشکلات محیطی، پزشکی، رفتاری، اضطراب، جدایی و حتی خود غذا از علل غذا نخوردن سگ محسوب می شوند.

فاسد بدون غذا، سرو غذای جدید با طعم و عطر متفاوت از غذای قبلی، بسیار داغ یا بسیار سرد بودن غذا، غذای متفاوت با ذائقه سگ، سیر بودن حیوان از مشکلات غذایی در رابطه با نخوردن غذا برای حیوان به شمار می روند. و در مورد مشکلات محیطی باید گفت سگ ها با محیط زندگی خود انس می گیرند و با تغییر این شرایط محیطی ممکن است از غذا خوردن دوری کنند.

مصرف پسماند سفره، تنها غذا خوردن، غذا خوردن در حضور یکی از اعضای خانواده مانند بچه ها، و … از شرایط محیطی هستند که در صورت جابجایی و تغییر مکان، نبود اعضای خانواده، حضور یک حیوان خانگی دیگر و تغییرات آب و هوایی سبب شده سگ به بی اشتهایی دچار شود.

همچنین هنگامی که سگ در خانه تنها بماند و هیچ یک از اعضای خانواده حضور نداشته باشند، سگ دچار اضطراب جدایی شده و غذا نمی خورد. در مواردی سگ، نگهبانی از منزل را وظیفه اش دانسته و تا زمان بازگشت اعضای خانواده غذا نمی خورد. از مشکلات پزشکی این حیوان نیز که سبب از دست دادن اشتها یا بی اشتهایی می شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مسمومیت
 • مشکل معده
 • افسردگی
 • عفونت
 • آلرژی

 • احساس درد
 • مشکلات دندان، زبان یا لثه
 • تومور
 • انگل
 • بیماری های عصبی و بیماری خود ایمنی
 • مشکلات اندام داخلی نظیر قلب، ریه و کلیه ها

غذای مضر برای سگ ها

نوع مواد غذایی موجود در رژیم غذایی سگ ؛برای حفظ سلامتش اهمیت دارد. چرا که برخی مواد غذایی دارای مواد و آنزیم هایی بوده که برای حیوان غیر قابل هضم است و سگ با مشکلات جسمی و آلرژی روبرو می شود. از جمله این مواد عبارتند از:

 • سیر و پیاز: سیر و پیاز چه به شکل خام و چه پخته برای سگ سمی بوده و سبب تحریک دستگاه گوارش و صدمه به سلول های قرمز حیوان می شوند.
 • ذرت: خوردن ذرت موجب انسداد روده سگ می شود.
 • شکلات و مواد غذایی کافیئن دار: این مواد غذایی به دلیل داشتن ماده تئوپرومین برای سگ سمی هستند و موجب نارسایی کلیه حیوان می شوند.
 • آواکادو: این میوه سبب بروز استفراغ و اسهال حیوان می شود.
 • انگور و کشمش: این دو ماده غذایی موجب آسیب شدید کبدی و نارسایی کلیه حیوان می شوند.

 • آجیل ماکادامیا: این آجیل دارای مواد سمی برای حیوان بوده که روی عضلات و سیستم عصبی سگ تاثیر می گذارد و سبب ضعف اندام و نفس نفس زدن حیوان می شود.
 • استخوان پخته: سگ به استخوان خام علاقه دارد و برای جویدن حیوان خوب است. اگر استخوان پخته در اختیار حیوان قرار گیرد ممکن است استخوان خرد شده و قسمت های تیز استخوان سبب آسیب به دهان، لثه و پارگی روده سگ گردد.

غذاهای مفید برای سگ ها

از جمله غذاهای مفید و مناسب برای سگ ها عبارتند از:

 • گوشت قرمز، گوشت گوساله
 • میگو و ماهی پخته شده بدون پولک و فلس نظیر ساردین و قزل آلا
 • تخم مرغ کاملا پخته شده
 • ماست بدون هر نوع افزودنی مانند شکر یا شیرین کننده مصنوعی
 • پنیر
 • لوبیا سبز
 • هویج
 • بلغور جو دوسر

غذای کنسروی سگ ها

غذای سگ ها به دو دسته خانگی و تجاری دسته بندی می شود. غذای تجاری نیز به صورت خشک و تر وجود دارد. بسته بندی غذاهای تر در کنسرو و کیسه است که صاحبان سگ به علت مزیت غذاهای کنسروی ترجیح می دهند از این نوع غذا برای سگ خریداری کنند. از جمله این مزیت ها عدم وجود مواد نگهدارنده، نزدیک بودن بافت گوشت کنسروی به بافت طبیعی گوشت، عدم وجود رنگ و طعم دهنده، پروتئین بالا و … می باشد.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو