10 انشا روز مادر و در مورد مادر برای دانش آموزان همه مقاطع تحصیلی

منبع: شبونه

1

1401/10/23

06:07


10 انشا روز مادر برای دانش آموزان همه مقاطع تحصیلی انشاء زیبا در مورد روز مادر که بدون شک میتوانید نیاز شمارا برطرف کند. انشان اول در مورد روز مادر ولادت حضرت فاطمه در ایران روز مادر و روز زن است روزی بسیار مهم که همه مردم توجه خاصی به آن دارند و به قدردانی …

10 انشا روز مادر برای دانش آموزان همه مقاطع تحصیلی انشاء زیبا در مورد روز مادر که بدون شک میتوانید نیاز شمارا برطرف کند.

متن تبریک ولادت حضرت فاطمه زهرا و روز مادر و روز زن 1401 مبارک

انشان اول در مورد روز مادر

ولادت حضرت فاطمه در ایران روز مادر و روز زن است روزی بسیار مهم که همه مردم توجه خاصی به آن دارند و به قدردانی از مادران و همسران خود میپردازند.

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) در تبیین مقام مادر می فرماید: الجنّةُ تحتَ اقدامِ الامّهات؛ بهشت زیر پاهای مادران است.» این حدیث حاکی از این است که بدون رضایت مادر نمی توان به بهشت و نعمت های بهشتی دست یافت. اگر کسی بخواهد به درجات عالیه جنّت و رضوان نایل گردد، باید به مادر احترام بگذارد و به او خدمت کند.

این همه ارج نهادن به مقام مادر شاید به خاطر زحماتی است که مادر متحمل می شود. تحمل رنج و زحمت دوره بارداری و کودکی و تأمین نیازهای جسمی و روحی فرزند از مشکلات طاقت فرسایی است که مادر می تواند بپذیرد. طبیعی است که خداوند در قبال صبر و بردباری مادر، اجر و مزد بی پایان به او عنایت می کند.

قرآن کریم به رنج و زحمت مادر اشاره کرده می فرماید: «حملته امّه کرها و وضعته کرها و حمله و فصاله ثلایون شهرا»؛ «مادرش او را با ناراحتی حمل می کند و با ناراحتی بر زمین می گذارد و مدت حمل و از شیر باز گرفتنش سی روز است.» به قول معروف هر که بامش بیش، برفش بیش تر. مادر نسبت به تربیت فرزند مشکلات زیادی را متحمل می شود و طبعا پاداش زیادتری را نیز مستحق می گردد.

انشان دوم در مورد روز مادر

هر سال در زمان ولادت حضرت زهرا در کشورمان روز مادر و روز زن جشن گرفته میشود مادر در اسلام جایگاه بسیار مهمی دارد

هرچند همه ادیان الهی برای مقام مادر ارزش قائلند، ولی اسلام بیش از دیگر مکتب های دینی به این مسئله توجه کرده و به مادر احترام و عظمت بسیاری بخشیده است. حقوقی را که اسلام برای مادران در نظر گرفته، بسیار فراتر از حقوق دیگران، حتی پدران است؛ زیرا مادر، مربی انسان و در حقیقت، پرورش دهنده جامعه است و اوست که می تواند جامعه را به سوی سعادت یا شقاوت و بدبختی بکشاند. ازاین رو، به بررسی جایگاه مادر در قرآن و احادیث می پردازیم.

با دقت در برخی آیات قرآن درمی یابیم که خداوند از مادر به عظمت یاد کرده و مقام وی را ستوده است. وحی و الهام مستقیم خدا به مادر موسی علیه السلام، اظهار ارادت و نیکی عیسی علیه السلام به مادر، بیان زحمت ها و رنج های مادر در قرآن کریم و همچنین دستور حق تعالی به احسان و نیکی به پدر و مادر، همه گواه والایی جایگاه مادر است.

نکته مهم در آیات مربوط به احسان پدر و مادر این است که خداوند نخست به نیکی کردن به پدر و مادر دستور می دهد. سپس بدون بیان زحمت های پدر، مشکلات و ناراحتی های مادر را بیان می کند. گویی مادر، عامل اصلی در لزوم نیکی به والدین بوده و کار او چنان ارزشمند است که احسان به پدر را نیز بر فرزند واجب می سازد. اگر نبود صبر و پایداری مادر در برابر سختی های دوران بارداری و پذیرش ناگواری های طاقت فرسای دوره شیردهی و تربیت فرزند، شاید این گونه قطعی و حتمی به احسان والدین به صورت مطلق حکم نمی شد، چنان که در قرآن کریم، مسئله نیکی به پدر و مادر با عبادت خدای متعال یکسان معرفی شده است.

انشا سوم در مورد روز مادر

شکی نیست که مادر از هر جهت مقام ارجمند و والایی در همه ادیان داشته و دارد و همگان با دید احترام به او می نگرند و به عظمت و بزرگی از وی یاد می کنند. هر دین و آیینی که در طول تاریخ آمده به این مسئله توجه کرده و مردم را به خدمت به مادر فراخوانده است. همان گونه که دین نسبت به سایر پدیده های عالم اظهار نظر می کند، جهان را آن گونه که هست به ما می نمایاند و در امور ارزشی ارزش ها را معرفی و در مورد آن ها ارزش گذاری و داوری می نماید؛ درباره مادر ومقام و جایگاه او نیز ساکت نبوده، بلکه عنوان مادری را جایگاه بس والا و ارزشمند دانسته، مقام وی را گرامی می دارد. ادیان مختلف با همه اختلافاتی که دارند در این زمینه اتفاق نظر داشته و همه با دید احترام به مادر می نگرند و مقام مادر را از مقام هر کس دیگر برتر و بالاتر می دانند. در این جا ابتدا مقام مادر را در ادیان گذشته بررسی می کنیم، سپس به جایگاه او در دین اسلام اشاره می نماییم

خانواده ، هسته اولین جامعه و از جمله عوامل اصلى انتقال فرهنگ ، اندیشه ، اخلاق و سنت ها و عواطف به نسلى پس از نسل دیگر است. در میان اعضاى خانواده مهم ترین سهم تاثیرگذارى بر فرزند از آن مادران است . به ویژه در خانواده هایى که شیوه اى زیست طبیعى ، و هماهنگ با الگوها و سنت های اسلامى دارند . در این بین ، از جمله نقش های مادر که از اهمیت فوق العاده ای بر خور دار است و قرآن ، این کتاب هدایتگر که متضمن کلام الهی است ، آن را مورد توجه قرار داده ، نقش تربیتی مادر در محیط خانوادهاست .

انشان چهارم روز مادر

مادر عجیب‌ترین آفریده خلقت است. باوجود مادر تمام زشتی‌ها و نگرانی‌ها از وجودم رخت برمی‌بندد و باران زیبایی و عشق به وجودم نازل می شود. مادر بیابان وجودم را از عطر خوش سیراب کرد و مرا به زندگی امیدوار ساخت و تنهایی‌هایم را یاور گشت. اکنون از دور، دست او، گل سرسبد هستی را می‌بوسم و خودرا خاک زیر پایش میکنم.

ان هنگام که درخشندگی چشمانش را در آسمان زندگی‌ام می بینم؛ ان هنگام که جوشش چشمه چشمش را در سراشیبی صورت زیبایش برانداز میکنم؛ زمانی که به یاد می‌آورم چگونه در جستجوی آغوش پرمهرش حجم خالی فضا را لمس می کردم و با بی‌تابی نامش را بر زبان می‌آوردم؛ دلم چون کودکی بازیگوش و بهانه‌گیر در کنج قفس سینه سر بر دیوار می‌کوبد. و اشک در چشمانم حلقه می زند.

عزیز بودن مادر را خدا دانست. او که بهشت را زیر پای مادر نهاد؛ و وی را بزرگ و گرامی داشت. تمام وجودم از مهر مادر لبریز، تصویر زیبایش در پس پرده دیده‌ام ناب‌ترین تصویر است؛ از خدا می خواهم حتی برای لحظه‌اي ذره‌اي غم در دلش نیندازد هرچند می دانم دردهایم را در قلب خودش جای می دهد تا از زخمشان اذيت نبینم. نام مقدس مادر را بر قلبم نوشتم تا همیشه آرام جانم باشد.

انشان پنجم روز مادر

واژه ها کوچک تر از آن هستند که لایق انسانی بزرگ همچون تو باشند، کلمات نمی توانند آن طور که شایسته است از تو قدردانی کنند و نوشتن از تو و روزی که به نام تو نام گذاری شده بسیار سخت است.

مادر تنها یک کلمه است اما وسعتی به اندازه کل عالم دارد.

با این حال سعی می کنم برایت بنویسم، برای تو که زندگی ام هستی، برای تو که نور و امید خانه هستی و فروغ چشمان ما.

خداوند تو را چه زیبا آفرید، چه مهربان، چه صبور و چه بخشنده. خدا را شاکرم به خاطر وجودت، به خاطر حضور گرمت، به خاطر نگاه مهربانت. به خاطر این که دست هایت را پناهگاه روزهای سخت زندگی ام قرار داده است.

لحظه هایی که دلم گرفته یا روزهایی که زمین خوردم این آغوش تو بود که به من آرامش می داد.

می دانم خداوند جلوه ای از زیبایی هایش را با نام مادر بر روی زمین قرار داده است و جایگاه ابدی تو بهشت خواهد بود.

مادرم یک روز برای تو کم است زیرا که باید هر روز از تو نوشت و از تو گفت. دوستت دارم و تا ابد محتاج تو خواهم بود.

عمر من! همه عمرت را برایم داده ای، زندگی من! زندگی ات را به پایم گذاشته ای، دوستت دارم و می ترسم از روزی که ناگهان دیگر نباشی … آن قدر که همیشه پروانه وار دورم چرخیده ای حتی یک لحظه نیز نمی توانم آن را تصور کنم.

اگر درباره روز مادر انشایی دارید در قسمت دیدگاه پایین همین صفحه برای ما ارسال کنید

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو