این گیاهان برای درمان ام اس مفیدند؛ از کاهش لرزش تا تقویت حافظه

1

1401/10/23

19:17


بیماری مالتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری مزمن دستگاه عصبی مرکزی است. علائم بیماری MS از یک بیماری خوش خیم تا یک بیماری ناتوان کننده متغیر است.   

این گیاهان برای درمان ام اس مفیدند؛ از کاهش لرزش تا تقویت حافظه

به گزارش بهداشت نیوز، این بیماری باعث اختلال سیستم حسی، فلجی و از دست دادن سیستم تعادلی میشود که این علائم به محل ضایعه در سیستم اعصاب مرکزی بستگی دارند.

امروزه در بحث گیاهان دارویی تحقیقات گسترده ای صورت گرفته و داروهای با ماده موثره طبیعی، ایده های جدیدی برای پژوهشگران جهت درمان راحت تر و ارزانتر بیماریها فراهم نموده است. بیماری های ناشناخته در جوامع بشری بیشترین بررسی های علمی را به خود اختصاص داده اند. بیماری یکی از شایع ترین بیماری های سیستم عصبی در جهان است که عامل یا عوامل بروز آن ناشناخته باقی مانده اند.

امروزه شواهد علمی بسیاری وجود دارد که اهمیت و نقش تغذیه را در حفظ سلامتی بیماران مبتلا به ام اس را ثابت کرده است. گیاهان دارویی نیز که از دیرباز در درمان و پیشگیری این بیماری به کار برده می شوند گیاهانی هستند که برای تقویت حافظه و تشدید جریان خون مفید بوده و نیز آرام بخش هستند طبق تحقیقات انجام گرفته گیاهان دارویی نظیر کندر، زعفران، گیاهان حاوی کافئین، ژینکو و شاهدانه در کاهش علائم و حملات ام اس موثر می باشند.

از گیاه کندر برای مهار پروسو گرانیت ها لونکوترین التهابات مغز استفاده و به درمان بیماری کمک شود برای اینکه ام اس پیشرفت کند گلبول های سفید باید از سد رگ های مغزی عبور کنند و بنابر مطالعات دانشگاه کرنل، کافئین مسیر گیرنده های آدنوزین را مسدود می کند و از پیشروی گلبول های سفید جلوگیری می کند .

بنابر گزارش پژوهشکده گیاهان دارویی، لرزش هایی که در بیمار ام اس وجود دارد درمانش خیلی مشکل است و شاهدانه یکی از مواردی است که می تواند در کاهش آن موثر باشد آرام بخش بودن و تسکین دادن نیز از خواص مهم زعفران ذکر شده است.

منابع

بررسی علمی باورهای تغذیهای طب سنتی و تغذیه نوین در مورد بیماری ام اس مطالعه مورد- شاهدی ام اس بزرگسالان، تهران 1390 مریم بهروز، متین قنواتی ،پروین میرمیران ،زهره حسینی ،بهرام رشید خانی.

مجله علوم تغذیه و صنایع غذایی ایران سال هفتم، شماره5 ،

ویژه نامه زمستان 1391، صفحات 47479 معرفی گیاهان دارویی موثر در درمان بیماری ام اس. سیده زینب حسینی ولشکلایی، حسن نظریان. همایش ملی گیاهان دارویی 1389

 

نظرات


تصویری


ویدئو