خونریزی گوش در اثر گوش پاک کن خطرناکه؟

خونریزی گوش در اثر گوش پاک کن خطرناکه؟


منبع: نم نمک

1

1402/2/26

10:08


خونریزی گوش در اثر گوش پاک کن و خونریزی گوش در اثر گوش پاک کن نی نی سایت و آسیب گوش با گوش پاک کن و خونریزی گوش در اثر سرماخوردگی و فرو رفتن گوش پاک کن در گوش کودک و فرو رفتن گوش پاک کن در گوش و خونریزی گوش بدون دلیل و خون کم از گوش و درمان خانگی خونریزی گوش در نم نمک.

خونریزی گوش در اثر گوش پاک کن خطرناکه؟

خونریزی گوش در اثر گوش پاک کن خطرناکه؟

اگر با نوک ناخن یا با یک گوش پاک کن با فشار زیاد به کانال گوش فشار وارد کنیم ، احتمال خراشیدگی یا زخم در کانال گوش وجود دارد. اگر پوست داخل کانال گوش خراشیده شود ، احتمال خروج خونابه از گوش هم وجود دارد.

خونریزی گوش در اثر گوش پاک کن خطرناکه؟

خونریزی گوش در اثر گوش پاک کن خطرناکه؟

این علت خونریزی گوش چندان جدی نیست. البته برای پیشگیری از استقرار عفونت باید محل زخم را پاکیزه نگه داشت.

خونریزی گوش در اثر گوش پاک کن

خونریزی گوش چیست؟

هر علامت دال بر وجود خون در گوش یا خون آمدن از گوش را باید خونریزی گوش (ear bleeding) تلقی کرد. خونریزی گاهی ممکن است از همین بخش های بیرونی گوش سرچشمه گرفته باشد. گاهی هم ممکن است خون از بخش های داخلی تر به بیرون تراوش شود.

به هر حال ، خونریزی گوش یک نشانه است. بر اساس این که چه عاملی دلیل خون آمدن از گوش است ، احتمال وجود نشانه ها و علائم دیگر به همراه این علامت وجود دارد. گوش درد ، تب ، افت شنوایی ، فلج عضلات صورت ، منگی ، سرگیجه و وزوز گوش (شنیده شدن صدای زنگ یا سایر صداهای مبهم در گوش) از نشانه های دیگری هستند که ممکن است همراه با خونریزی گوش دیده شوند.

بیشتر دلایل خونریزی گوش توسط پزشک معالج قابل درمان هستند. به طور معمول ، خونریزی گوش باعث بروز عوارض و مشکلات نمی شود اما بی توجهی و عدم درمان دلیل خون آمدن از گوش می تواند عوارض جدی و درازمدت به همراه داشته باشد.

اگر خونریزی گوش به دنبال ضربه به سر اتفاق افتاده است ، باید فورا به تلفن اورژانس زنگ زد و کمک خواست. خون آمدن از گوش به دنبال ضربه به سر به طور معمول علامت یک مشکل خطرناک و تهدیدکننده حیات است.

خونریزی گوش نشانه چیست؟

مانند هر خونریزی دیگری ، خونریزی گوش هم ممکن است به دنبال پدید آمدن یک زخم یا سایر بیماری ها و شرایط گوش آغاز شود. خون آمدن از گوش یا خروج خونابه از گوش می تواند در اثر دلایل ساده و گاه جدی باشد.

علل خونریزی گوش بسیار متعدد است. در زیر به برخی از این علل پرداخته شده است.

پارگی پرده گوش

پرده گوش لایه ای است که گوش میانی را از ورود باکتری ها و سایر آلودگی محافظت می کند. از سوی دیگر ، پرده گوش با دریافت امواج صوتی به ارتعاش در می آید و باعث انتقال این امواج به بخش های دیگر سیستم شنوایی می شود.

وقتی پارگی پرده گوش رخ دهد ، مانند هر بریدگی دیگری خونریزی اتفاق می افتد. صدای بسیار بلند ، ضربه مستقیم و عفونت های گوش می توانند باعث ایجاد سوراخ یا پارگی پرده گوش شوند.

تغییر ناگهانی فشار هوا مانند هنگام اوج گیری یا فرود در پرواز یا هنگام شیرجه برای غواصی هم می تواند از علل پارگی پرده گوش و در نتیجه ، خونریزی گوش باشد.

تصادف و ضربه به سر می توانند باعث خونریزی داخلی و آسیب گوش شوند. به طور معمول ، اگر به دنبال ضربه به سر خونریزی گوش رخ دهد ، بدین مفهوم است که ضربه به سر بسیار هولناک بوده و باید بیمار به سرعت تحت بررسی دقیق پزشکی قرار گیرد.

گوش درد ، افت موقت شنوایی و تجمع مایع در گوش میانی از علائم و نشانه های شایع عفونت گوش میانی به شمار می روند. خونریزی گوش یکی از علائم نسبتا شایع عفونت گوش میانی محسوب می شود. چرا؟ عفونت گوش میانی با ترشحات چرکی در گوش میانی همراه است. افزایش فشار ناشی از این ترشحات در پشت پرده گوش می تواند باعث پارگی پرده گوش شود.

ویروس کرونا هم مانند بسیاری از ویروس ها می تواند باعث ایجاد عفونت گوش میانی شود. به همین دلیل ، همان گونه که در بالا توضیح داده شد ، احتمال پارگی پرده گوش و خونریزی گوش به دنبال عفونت با ویروس کرونا یا همان بیماری کووید وجود دارد.

خونریزی گوش در اثر گوش پاک کن

وجود جسم خارجی در گوش

کودکان گاهی اجسام ریز را در گوش خود فرو می برند. وجود جسم خارجی در گوش می تواند باعث گوش درد و خونریزی گوش شود.

سرطان گوش

این مورد نادر است اما سرطان گوش می تواند به خونریزی گوش ، بی حسی پوست این ناحیه و افت شنوایی منجر شود.

درمان خونریزی گوش

مداوا و درمان خونریزی گوش بیشتر از هر شاخص دیگری به علت ایجادکننده خونریزی گوش بستگی دارد. در ادامه ، درمان خونریزی گوش بر اساس علت ایجادکننده آن بررسی شده است.

درمان عفونت های گوش

وقتی پزشک به طور قطع به تشخیص عفونت گوش می رسد ، درمان مربوط به آن را آغاز می کند. قطره آنتی بیوتیک گوش یا آنتی بیوتیک خوراکی برای درمان آن دسته از عفونت های گوش که به سبب باکتری رخ داده اند ، کاربرد دارد.

اگر فرد به طور متناوب و مکرر به عفونت گوش میانی مبتلا شود ، پزشک ممکن است کارگذاری لوله های گوش را تجویز و توصیه نماید. این کار از راه یک عمل جراحی سرپایی صورت می پذیرد.

در طول عمل جراحی کارگذاری لوله گوش ، جراح متخصص گوش و حلق و بینی ، لوله های مصنوعی و ظریفی را در گوش کار می گذارد. این لوله ها تقریبا به اندازه دانه برنج هستند. این لوله ها باعث تخلیه مایعات گوش شده ، و بدین ترتیب از استقرار عفونت گوش پیشگیری می نمایند.

درمان پارگی پرده گوش

همان گونه که در بخش های پیشین گفته شد ، ایجاد سوراخ یا پارگی پرده گوش یکی از علل خونریزی گوش به شمار می رود. به طور معمول ، پارگی پرده گوش ظرف مدت 8 تا ده هفته به صورت خود به خودی ترمیم می یابد.

اگر پس از گذشت مدت زمان طولانی ، پارگی پرده گوش ترمیم نشود ، ممکن است پزشک ترمیم پارگی پرده گوش با جراحی تمپانوپلاستی(tympanoplasty)را توصیه کند. در این عمل با استفاده از بافتهای دیگر بدن بیمار پرده گوش ترمیم می شود.

خونریزی گوش در اثر گوش پاک کن

مداوای جسم خارجی در گوش

به طور معمول ، وقتی افراد متوجه وجود یک جسم خارجی در گوش می شوند ، ابتدا خودشان تلاش می کنند با برخی ابزار مانند پنس های مورد استفاده برای کندن موهای زائد آن را خارج سازند. این کار در بیشتر موارد با موفقیت همراه نیست. برای بیرون آوردن جسم خارجی موجود در کانال گوش باید به پزشک مراجعه شود.

از فرو بردن هر گونه جسم به خصوص اجسام نوک تیز ، به داخل کانال گوش به طور جدی باید پرهیز شود. این کار ممکن است باعث فرو بردن بیشتر جسم خارجی به اعماق کانال گوش شود و کار خارج ساختن جسم خارجی را با دشواری بیشتری رو به رو سازد. همچنین گاهی ممکن است این اجسام به پوست پوشاننده کانال گوش صدمه بزند.

در صورت بروز خونریزی گوش ، چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟

جای تردید نیست که در صورت مشاهده خروج خونابه یا خون آمدن از گوش باید به پزشک مراجعه کرد. هنگام مواجهه با خونریزی گوش ، مهم ترین اقدام یافتن دلیل خونریزی است. پزشک با ابزار و وسایلی که برای معاینه و مشاهده دقیق گوش در اختیار دارد ، می تواند به دقت علت وقوع خونریزی گوش را مشخص نماید. بنابراین باید به هنگام مواجهه با خونریزی گوش به پزشک مراجعه کرد.

اگر پس از یک تصادف یا بعد از ضربه به سر خونریزی گوش رخ دهد ، نشانه یک مشکل تهدید کننده حیات است. در این موارد بهتر است فوری به اورژانس تلفن بزنیم و کمک بخواهیم ، به خصوص اگر خونریزی گوش با یک یا چند علامت زیر همراه است :

  • سرگیجه
  • خونریزی از بینی (خون دماغ)
  • استفراغ
  • مشکلات در بینایی
  • گیجی و کاهش سطح هوشیاری
  • افت شنوایی

اکنون که درباره درمان خونریزی گوش مطلب پایان یافت با برخی از پرسش های شایع افراد در این رابطه ، این نوشتار ادامه می یابد.

علت وجود خون خشک شده در کانال گوش

خون یا خونابه خشک شده در کانال گوش از سر باز کردن یک جوش داخل کانال شنوایی یا از باقیمانده ترشحات قبلی گوش سرچشمه می گیرد. ناگفته مشخص است که هر عاملی که باعث ایجاد خونریزی گوش می شود ، می تواند با خون خشک شده در کانال گوش همراه باشد.

خونریزی گوش در اثر گوش پاک کن

چرا گاهی صدای ضربان قلب و پمپ شدن خون خود را در یک یا هر دو گوش می شنویم؟

به این حالت ، وزوز گوش نبض دار هم گفته می شود. در این حالت ، فرد صدایی مانند نبض یا تپش قلب در یک یا هر دو گوش خود احساس می کند. به طور معمول ، دلیل شنیدن این صدا منظم در گوش ، جریان گردابی خون در رگ های خونی سر یا گردن است.

عوامل گوناگونی می توانند باعث ایجاد چنین صدای نبض مانندی در یک یا هر دو گوش افراد شوند. در زیر به برخی از علل ایجاد وزوز گوش نبض دار اشاره شده است :

  • فشار خون بالا یا پر فشاری خون
  • اختلالات در عروق خونی به خصوص شریان های سر و گردن
  • کاهش قدرت شنوایی هدایتی (هر گونه اختلال در انتقال امواج صوتی از گوش خارجی به گوش داخلی می تواند باعث کم شنوایی هدایتی شود)
  • تومورهای عروقی مانند گلوموس تیمپانیکوم یا به زبان انگلیسی glomus tympanicum. به طور معمول ، در این حالت کلافه عروقی وجود دارد و جریان گردابی موجود در آن باعث ایجاد وزوز گوش نبض دار می شود.

آیا می توان مانند خون دماغ جلوی خونریزی گوش را گرفت و آن را متوقف کرد؟

اگر علت خونریزی گوش ، پارگی پرده گوش به دنبال عفونت باشد ، به طور معمول گذرا است و مقدار خون آمدن از گوش هم کم است. با وجود این ، لازم است به پزشک مراجعه شود. او به احتمال زیاد ، آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد. آنتی بیوتیک از تجمع و تکثیر دوباره باکتری های عامل عفونت پیشگیری خواهد کرد و عفونت را به طور کامل درمان خواهد نمود.

اگر پارگی پرده گوش به دلایل دیگر باشد ، پزشک می تواند با توجه به ابزار و وسایلی که دارد برای قطع خونریزی از گوش اقدام نماید. علاوه بر این کار ، پزشک ممکن است قطره گوش هم تجویز نماید. به طور کلی ، این قطره برای کاهش احتمال عفونت گوش است.

ممکن است لازم باشد که برای درمان قطعی در فرصت های آتی عمل جراحی برای ترمیم پارگی پرده گوش به انجام برسد.

خونریزی گوش در اثر گوش پاک کن

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو