۷ قانون اصلی در نورپردازی مناسب خانه

۷ قانون اصلی در نورپردازی مناسب خانه


منبع: دلتا پیام

1

1402/2/27

11:03


نور و اصول نورپردازی مناسب خانه همیشه یکی از مهم‌ترین مواردی بوده که طراحان و معماران در هنگام ساخت خانه باید به آن توجه کنند.

۷ قانون اصلی در نورپردازی مناسب خانه

نور و اصول نورپردازی مناسب خانه همیشه یکی از مهم‌ترین مواردی بوده که طراحان و معماران در هنگام ساخت خانه باید به آن توجه کنند. نورپردازی مناسب می‌تواند یک خانه چهل‌متری را بزرگ‌تر نشان دهد و برعکس نورپردازی نامناسب می‌‍تواند باعث کوچک‌تر دیده‌شدن خانه‌ها بزرگ شود. همراه مجله اینترنتی دلتا با اصول نورپردازی مناسب آشنا شوید.

اصول نورپردازی مناسب خانه چگونه امکان‌پذیر است؟

برای دانستن اینکه اصول نورپردازی مناسب خانه چگونه است، می‌توانید از روش‌ها و تکنیک‌های زیر استفاده کنید:

شدت نور در خانه

برنامه‌ریزی قبل از نورپردازی: یکی از اصول نورپردازی مناسب خانه این است که قبل از شروع نورپردازی، برنامه‌ریزی دقیقی انجام دهید. انتخاب نقاط مهم و تمرکزی که می‌خواهید نور بیشتری روی آنها باشد را در نظر بگیرید.

استفاده از لایه‌بندی نور: استفاده از لایه‌بندی نور، به شما اجازه می‌دهد تا بر اساس نیازهای خود، نور را به طور مناسب تنظیم کنید. برای این کار می‌توانید از پنجره‌های بزرگ در خانه، استفاده از لامپ‌های بیشتر و نور مخفی بهره ببرید.

استفاده از رنگ‌های مناسب: رنگ نور می‌تواند تاثیر بسیاری در ایجاد جو و احساس فضا داشته باشد. از نورهای سفید و گرم برای ایجاد جو آرام و صمیمی و از نورهای رنگارنگ برای ایجاد جو شاداب و پویا استفاده کنید.

رنگ مناسب

توجه به‌اندازه و شدت نور: توجه به‌اندازه و شدت نور بسیار مهم است. به‌اندازه فضای موردنظرتان توجه کنید و از نورهای مناسب با شدت مناسب استفاده کنید. مثلا در اصول نورپردازی مناسب خانه در فضاهای کوچک‌تر از نورهای تنگستنی استفاده کنید تا جلوه‌ مطلوب را به ارمغان بیاورد.

استفاده از دیمرها و کنترل‌کننده‌ها: استفاده از دیمرها و کنترل‌کننده‌ها به شما امکان می‌دهد تا شدت نور را کنترل کنید و میزان نور ورودی خانه را بر اساس سلیقه و میل خودتان بسنجید.
توزیع نور: در اصول نورپردازی مناسب خانه، توزیع نور در سطح‌های مختلف فضا بسیار مهم است. می‌توانید از نورپردازی مستقیم بر روی نقاط مهم مانند آثار هنری، میز غذاخوری و میز کار استفاده کنید و نور فراگیر را برای پخش نور در سطح‌های کلی‌تر و در اتاق‌ها و آشپزخانه مورد استفاده قرار دهید.

نورپردازی نقاط تمرکز: با استفاده از نورپردازی، می‌توانید نقاط موردنظرتان را که می‌خواهید تمرکز بیشتری روی آن‌ها باشد را مشخص کنید. مثلا با نورپردازی یک تابلو یا یک قطعه دکوراتیو، آن را به مرکز توجه تبدیل کنید.

تاثیر نور مستقیم در خانه

پیشنهاد مطالعه: مطلب ۱ روش عالی برای زیباتر کردن سقف خانه‌هایتان را بخوانید.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو