چرا Final Fantasy 16 در عربستان سعودی ممنوع شده است؟

منبع: گیمفا

1

1402/2/27

15:28


بازی Final Fantasy 16 شبیه عناوینی نیست که معمولا در عربستان سعودی بن می‌شوند؛ با این حال، طرفداران بر این باورند که دلیل ممنوع شدن انتشار بازی در این کشور را می‌دانند.

چرا Final Fantasy 16 در عربستان سعودی ممنوع شده است؟

بازی Final Fantasy 16 شبیه عناوینی نیست که معمولا در عربستان سعودی بن می‌شوند؛ با این حال، طرفداران بر این باورند که دلیل ممنوع شدن انتشار بازی در این کشور را می‌دانند.

در تاریخ سوم مه ۲۰۲۳، حساب کاربری رسمی امور رسانه‌ای در عربستان سعودی، در توییتر اعلام کرد که بازی Final Fantasy 16 به خاطر «عدم تمایل ناشر برای انجام تغییرات ضروری» در این کشور عرضه نخواهد شد. این جدیدترین بازی در فهرست طولانی عناوینی است که در این کشور بن شده‌اند؛ فهرستی که شامل بازی‌هایی مثل Fallout: New Vegas ،Spec Ops: The Line و The Last of Us Part 2 می‌شود.

با وجود این که حساب کاربری امور رسانه‌ای در عربستان بعضا دلیل بن شدن بازی‌ها را اعلام می‌کند، گاهی اوقات هم شاهد اعلام دلیل رسمی نیستیم. در حال حاضر Final Fantasy 16 در دسته دوم قرار می‌گیرد. البته این مهم باعث نشده تا فضای مجازی در مورد دلیل بن شدن این بازی به گمانه‌زنی نپردازد. تا کنون هم شاهد به اشتراک گذاشته شدن تئوری‌های جالب و درگیرکننده‌ای بوده‌ایم.

Final Fantasy 16

شایع‌ترین تئوری‌ها در رابطه با احتمال وجود محتوای خشونت‌آمیز، استفاده از مواد مخدر و محتوای جنسی در Final Fantasy 16 است. به گفته سازمان ESRB، این بازی رده‌بندی “M for Mature” را دریافت کرده که به معنای وجود محتوای مناسب بزرگسالان در بازی از جمله خشونت زیاد است. در حالی که هر کدام از محتوای مذکور می‌تواند منجر به ممنوع شدن بازی در عربستان سعودی شود، در حال حاضر عناوینی با محتوای مشابه در این کشور در دسترس هستند. همین مهم باعث شده تا برخی دلیل ممنوعیت را چیز دیگری بپندارند.

به طور ویژه باید گفت که شایعاتی در رابطه با وجود یک شخصیت مهم همجنسگرا در Final Fantasy 16 به گوش می‌رسند. برخی معتقدند که این شخصیت می‌تواند همان کاراکتر اصلی بازی باشد، در حالی که برخی دیگر هم گفته‌اند احتمال وجود محتوای جنسی فراتر از عادت در بازی وجود دارد. در حالی که این ممنوعیت به معنای تایید وجود چنین شخصیتی در Final Fantasy 16 نیست، اما قطعا تئوری دور از ذهنی به نظر نمی‌رسد. عربستان سعودی پیش از این، بازی The Last of Us Part 2 را به خاطر رابطه‌ای که میان Ellie و Dina در آن بازی به تصویر کشیده شده بود ممنوع کرد. اگر سازمان رده‌بندی سنی این کشور پیش از این یک بازی انحصاری بزرگ را ممنوع کرده، بنابراین بعید نیست که بار دیگر شاهد رخ دادن چنین اتفاقی باشیم.

البته باید خاطرنشان کرد که سرپرست بخش بازی‌های ویدیویی این هیئت یعنی Hattan Tawili، پیش از این گفته بود که یکی از بازی‌های بزرگ سال ۲۰۲۳ به خاطر «عدم تمایل شرکت ناشر برای انجام تغییرات ضروری برای این منطقه» در عربستان سعودی ممنوع خواهد شد. او در این مورد گفت که «دلیل رخ دادن چنین اتفاقی واضح است، اما این شرکت آن را به مقدار زیاد در بازی قرار داده و قصد تغییر دادن آن را هم ندارد». بار دیگر باید گفت که دلایل احتمالی زیادی برای ممنوع شدن Final Fantasy 16 وجود دارند، اما محتوای جنسی بارزترین دلیل ممکن است. خصوصا با توجه به اکثر بازی‌هایی که تا کنون در این کشور ممنوع شده‌اند.

این اولین باری نیست که Final Fantasy 16 به خاطر عدم تمایل به تغییر محتوای خود در چرخه اخبار قرار گرفته است. در جریان مصاحبه‌ای با IGN، تهیه‌کننده بازی یعنی Naoki Yoshida، گفت که این بازی شامل تنوع فرهنگی زیادی نخواهد بود، چرا که اکثر محتوای بازی با الهام از اروپای قرون وسطا، خصوصا مناطق منزوی از نظر فرهنگی و جغرافیایی، طراحی شده است. علی‌رغم انتقاد برخی از Yoshida به این خاطر، Yoshida تصمیم گرفت تا به ایده‌های خود متعهد بماند. با توجه به این مهم، احتمالا Yoshida برای نگه داشتن محتوای مورد نظر عربستان سعودی در بازی مبارزه کرده و در نهایت هم برنده شده است.

با توجه به ممنوع شدن Final Fantasy 16 در عربستان سعودی، این احتمال وجود دارد که سایر کشورهای خاورمیانه هم دنباله‌روی این قضیه باشند. برای مثال امارات متحده عربی معمولا بازی‌های مشابه‌ای را ممنوع می‌کند و دلایل آن هم یکسان هستند. پس در صورت ممنوع شدن Final Fantasy 16 در کشورهای همسایۀ عربستان سعودی، غافلگیر نشوید. البته اکثر گیمرها می‌توانند انتظار تجربه Final Fantasy 16 را روی پلی استیشن ۵ داشته باشند.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو