تعیین تکلیف نهایی همسان سازی حقوق بازنشستگان | واریز معوقات 25 درصدی همسان سازی حقوق بازنشستگان از شنبه

1

1402/2/28

08:04


تعیین تکلیف نهایی همسان سازی حقوق بازنشستگان | واریز معوقات 25 درصدی همسان سازی حقوق بازنشستگان از شنبه

پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

دبیر اجرایی خانه کارگر قزوین از وزیر کار و مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی خواست زمان اجرای ۲۵ درصد باقیمانده‌ی همسان سازی حقوق بازنشستگان کارگری را مشخص کنند.او با بیان اینکه چرا باید بازنشستگان کارگری باید برای وصول تک تک مطالباتشان مطالبه‌گری کنند، افزود: در حالی  بازنشستگان کارگری از دو سال پیش در انتظار پرداخت ۲۵ درصد باقیمانده همسان سازی حقوق بازنشستگان خود هستند که همسان سازی حقوق بازنشستگان دولتی از ابتدای هر سال برای جبران تورم و گرانی‌ها اجرایی می‌شود.

صولت مرتضوی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره پرداخت نشدن حقوق افزایش‌یافته برخی از بازنشستگان، اظهار کرد: همکاران ما در سازمان تامین اجتماعی معتقد هستند که کاملا اجرا شده است اما برخی از بازنشستگان معتقد هستند که اجرا نشده است. یک کارگروه تشکیل شده تا به این مسئله حتما رسیدگی شود و اگر حق با بازنشستگان باشد، کم و کسری که وجود دارد اعمال می‌شود.

وی در پاسخ به پرسشی درباره این‌که بازنشستگان اعتراضات خود را چگونه باید به ثبت برسانند؟، تصریح کرد: این امر راه و چهارچوب دارد. شما به عنوان رسانه شکایت آنها را مطرح می‌کنید و این به منزله مطالبه این‌ گروه از جامعه است.

یک فعال حقوق بازنشستگان گفت:پرداخت ۲۵ درصد باقیمانده متناسب سازی سال‌١۴٠٠ بازنشستگان به طور ناقص، غیرفنی و مغایر با اصول بیمه‌ای اجرا شده است.

مهدی گلبان در گفتگو با خبرآنلاین با اشاره به سخنانوزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر اینکه افزود: حتی یک ریال ازمطالبات بازنشستگان باقی نمانده است، گفت: جناب وزیر و جناب مدیرعامل سازمان ؛ چرا به آنچه می گوئید، عمل نمی‌کنید.

همسان سازی حقوق بازنشستگان

وی افزود: درحالی سازمان تامین اجتماعی پس ازگذشت دو سال پیگیری مداوم نمایندگان محترم مجلس و تشکلات صنفی متعدد واعتراضات مکرربازنشستگان درسراسرکشور، بالاخره اقدام به پرداخت ۲۵ درصد باقیمانده متناسب سازی سال‌١۴٠٠ به طور ناقص ، غیرفنی و مغایر با اصول بیمه ای نمود که در مورد افزایش حقوق سال۱۴۰۲، ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی که اعلام می‌دارد "سازمان مکلف است میزان کلیه مستمری‌های بازنشستگی ،ازکارافتادگی ومجموع مستمری بازماندگان رادرفواصل زمانی که حداکثرازسالی یکبارکمترنباشد، باتوجه به افزایش هزینه زندگی باتصویب هیأت وزیران به همان نسبت افزایش دهد" نیز زیر پا گذاشته شده است وبا نادیده گرفتن مادتین۴۱ قانون کار ؛ ۱۱۱ و ۹۶ قانون تامین اجتماعی ، حقوق کارگران شاغل وبازنشستگان حتی ٢٠ درصدتورم رسمی کشور که بیش از 50 درصد است را پوشش نداده و حتی نسبت به تورم سال گذشته 40 درصد عقب ماندگی دارد و از آنجایی که این افزایش باید در سال جدید اعمال گردد ؛ باعنایت به تورم روزافزون و لجام گسیخته فعلی مسلماً درصد مذکور در سال جاری پسرفت داشته و فشار بار تورم بردوش این قشرآسیب پذیر بیشتر خواهد شد وسفره کارگران و بازنشستگان کوچک ترشده و باعث تشدید نارضایتی نزدیک به بیست میلیون شاغل و بازنشسته می گردد.

وی ادامه داد: این اقدام وقانون گریزی‌ها درحالی اتفاق افتاده است که جناب وزیر رفاه دم ازقناعت ومدیرعامل سازمان صحبت ازاجرای قانون ,و اینکه افزایش حقوق ها براساس مواد 96 و 111 اقدام شده ؛ می‌کند وبا تنویر افکار عمومی سعی در انحراف اذهان نمایندگان و مطالبه گران از حق و حقوق قانونی ذینفعان می‌نمایند.

او تاکید کرد: مزید اطلاع روش محاسبه 25٪متناسب سازی فعلی دراحکام و فیش‌های اردیبهشت ماه جاری به طوز مختصر به شرح ذیل اعلام می‌گردد؛ 25 درصد متناسب سازی پرداختی در حقوق اردیبهشت ۱۴۰۲ فقط ۵۴درصد مبلغی است که باید بابت تکمیل متناسب سازی پرداخت می شد و پرداخت معوقات دوسال نیز نادیده گرفته شده است .

گلبان در توضیح این مطلب افزود: مضافاً اینکه چون لفظ 25 درصد باقیمانده به آن اطلاق گردیده است می بایست از زمان اجرای 75 درصد اولیه یعنی فروردین ماه 1400 لحاظ می گردید لیکن با روش فعلی علاوه برعدم پرداخت مطالبات دوسال قبل؛ به ازای هرماه پیش رو معادل 46 درصدازمبلغ واقعی آن حذف شده و بازنشستگان ذینفع متضرر شده‌اند.

او گفت: این درحالیست که مدیرعامل سازمان، آقای موسوی درمصاحبه های خود با اظهارات خلاف واقع وغیرفنی عنوان نموده اند که 25 درصدطلب بازنشستگان پرداخت گردیده است .

وی گفت: در پایان بازنشستگان ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی ضمن اعتراض به نحوه عملکردسازمان و تضییع مسلم حقوق خود ؛ چه در مورد عدم اجرای درست و کامل ماده 96 قانون تامین اجتماعی درخصوص افزایش حقوق سال 1402 و چه در روش محاسبه 25 درصد طلب سال 1400 درخواست اجرای قانون را می‌نمایند و تا رسیدن به نتیجه نهائی از پای نخواهند نشست .

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو