این نشانه‌ها می‌گوید شما زودرنج هستید

منبع: دلتا پیام

1

1402/2/28

11:04


زود‌رنج‌ها بیشتر از بقیه آسیب‌پذیر هستند، چون غالبا سعی در کنترل عوامل بیرونی دارند.

این نشانه‌ها می‌گوید شما زودرنج هستید

زود‌رنج‌ها بیشتر از بقیه آسیب‌پذیر هستند، چون غالبا سعی در کنترل عوامل بیرونی دارند. فرد زودرنج تا وقتی که عامل و ریشه زود‌رنجی را در خودش شناسایی نکرده و تغییر ندهد، مشکلش همچنان ادامه می‌یابد. در این مطلب از مجله اینترنتی دلتا به بیان ویژگی های افراد زودرنج می‌پردازیم.

ویژگی های افراد زودرنج

افراد زودرنج ویژگی‌هایی دارند که در زیر توضیح داده شده‌اند:

عجول بودن: افراد زودرنج به طور عمده عجول هستند و تمایل به تصمیم‌گیری سریع دارند. آن‌ها به سرعت به تصمیم‌های عملی می‌پردازند و ممکن است از بررسی دقیق و دوره‌ای جلوگیری کنند.

کوتاه‌مدت بودن: زودرنجی معمولاً با تمرکز بر رویدادها و نتایج کوتاه‌مدت همراه است. آن‌ها تمایل کمتری به تأخیر در دریافت نتایج یا بهره‌برداری از عواقب دارند.

عدم تحمل تأخیر در نتیجه کار: افراد زودرنج نمی‌توانند تحمل تأخیر در دستیابی به هدف یا نتیجه را داشته باشند. آن‌ها انتظار دارند همه چیز به سرعت و بلافاصله رخ دهد.

بی‌تامل بودن: افراد زودرنج معمولاً به صورت بی‌تامل و ناپایدار عمل می‌کنند. آن‌ها ممکن است به سرعت دنبال چیزهای جدید و از یک فعالیت به فعالیت دیگر بروند، بدون اینکه هر کدام از آن‌ها را تمام کنند.

کمبود برنامه‌ریزی: زودرنجی ممکن است منجر به کمبود برنامه‌ریزی مناسب شود. این افراد معمولاً تمایل ندارند برای آینده برنامه‌ریزی کنند و بیشتر به تمرکز بر لحظه حاضر و نیازهای فوری خود می‌پردازند.

خستگی از روند طولانی: افراد زودرنج به سرعت خسته می‌شوند اگر برای دستیابی به هدف خود نتایج طولانی مدت و پیچیده مورد نیاز باشد، نمی‌توانند برای آن صبر کنند.

ویژگی های افراد زودرنج

احساس ترس افراطی از طرد ‌شدن از ویژگی های افراد زودرنج

شما چه دوست داشته باشید و چه نداشته باشید، دیگران حق دارند انتخاب کنند که کسی را بپذیرند و تایید کنند یا کسی را که نمی‌خواهند، طرد کنند.

راهکار: جملات مقابله‌کننده منطقی را با خود تکرار کنید تا بتوانید خودتان را متقاعد کنید که بی‌ارزش نیستید:

  • من هرگز مجبور نیستم برای پذیرش بی‌قید‌و‌شرط خود و احساس ارزشمندی، تایید دیگران را به‌دست بیاورم. شاید کارآمد باشد، اما از من فردی بهتر نمی‌سازد.
  • اگر در جمعی مورد تمسخر قرار گرفتم، بدانم مسخره‌شدن یک اتفاق است و ممکن است برای هرکسی بیفتد. این امری زودگذر است و هرگز ناشایستی من را ثابت نمی‌کند.
  • من همیشه می‌توانم تقصیر خودم و دیگران را ببخشم، چون انسان‌ها جایزالخطا هستند.
  • انسان‌ها حتی اگر نقصی هم در جسمشان داشته باشند، هرگز بی‌ارزش نیستند.

 

باید‌اندیشی، مطلق‌گرایی و قانون‌های غیر‌قابل‌اثبات

باید‌اندیشی، مطلق‌گرایی و قانون‌های غیر‌قابل‌اثبات

خشم از اینکه چون فرد بر این باور است که همه باید درست به همان شیوه‌ای با من رفتار کنند که من می‌خواهم، کسی به‌هیچ‌وجه نباید با من غیر‌منصفانه رفتار کند.

اگر قوانین سخت و باید و نباید‌های مطلقی داشته باشیم، این قوانین در برداشت و فرضیه‌های ما تاثیر‌گذار است. در خصوص کارها و رفتارهای انسان‌ها و برای رفتار خوب و بد و برای سرزنش خود و دیگران، هیچ قانون استاندارد مطلقی وجود ندارد‌. هیچ قانونی نیست که بگوید اگر مورد تایید یک نفر نبودید، اهمیت زیادی دارد و قابل‌پذیرش نیست و حتما باید از او آزرده‌خاطر باشید.

راهکار: به عمل فردی که شما را ناراحت کرده است، فکر کنید و جمله‌ای از آن را برای خود بگویید، به‌عنوان مثال:

  • زن باید آنگونه که همسرش می‌گوید، رفتارکند. (قانون‌های غیر‌قابل‌اثبات)
  • من به او احترام گذاشتم او باید حرف مرا گوش می‌داد. (باید‌اندیشی)
  • رئیس‌ها همیشه کارمندها را مقصر می‌دانند. (مطلق‌اندیشی)

با این روش متوجه می‌شوید موضوعی که شما را رنجانده، از باید و نباید و قوانین و مطلق‌اندیشی شما است.

پیشنهاد مطالعه: مطلب با شوهر خسیس چگونه برخورد کنیم؟ را بخوانید.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو